09 Οκτωβρίου, 2018
05 Μαΐου, 2019
03/05/2019

Η Bologna «έπνιξε» την Bamberg και έκλεισε θέση στον τελικό

ΑΜΒΕΡΣΑ (Βέλγιο) - Η Segafredo Virtus Bologna έκανε μία από τις πιο κυρίαρχες εμφανίσεις στην ιστορία των Basketball Champions League Final Four και επιβλήθηκε με 67-50 της Brose Bamberg.

Η Bologna είχε το προβάδισμα από το ξεκίνημα μέχρι το φινάλε, ξεπηδώντας με μια διψήφια διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο. Μετά δεν επέτρεψε στην Bamberg να επιστρέψει στο ματς, έχοντας μια εντυπωσιακή εμφάνιση του Kevin Punter.

Ο Punter είχε 21 πόντους, ισοφαρίζοντας την καλύτερη επίδοση σε αγώνα του Basketball Champions League Final Four, καθώς νίκησε στην τελική μάχη τον Tyrese Rice, ο οποίος ήταν ο μόνος παίκτης των Γερμανών που ξεχώρισε, με 21 πόντους από την μεριά του.

Η Bologna παρέδωσε σεμινάρια άμυνας, κρατώντας την Bamberg στη χαμηλότερη επίδοση της σεζόν, αλλά και στη χαμηλότερη ομάδας στο Final Four, μαζί με μια ιστορικά χαμηλή επίδοση σε Final Four με 25% εντός πεδιάς.

Ο Amath M'Baye συμπλήρωσε 9 πόντους και ο Dejan Kravic 8, ενώ η Bamberg πήρε 9 από τον Elias Harris.

Ο Kevin Punter έβαλε το πρώτο καλάθι του αγώνα, πριν σημειώσει 7 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και μαζί με τον Kravic βοηθήσει την Bologna να πάρει ένα προβάδισμα με σκορ 22-11. Ο Tyrese Rice έκανε την καλύτερη δυνατή αντεπίθεση με 7 δικούς του πόντους.

Στη δεύτερη περίοδο η Bologna ανέβασε το προβάδισμα στους 14 και έδειξε να έχει τον έλεγχο, πριν ξυπνήσει ο Rice.

Έβαλε back to back τρίποντα και έκανε το ματς μια αναμέτρηση δέκα πόντων, πριν δοθεί ένα αντιαθλητικό φάουλ στον Arradori, που επέτρεψε στην Bamberg να μειώσει σε μονοψήφιο.

Ωστόσο, η Bologna κράτησε τον έλεγχο με τους 12 πόντους του πρώτου ημιχρόνου του Punter, ο οποίος έχει ο πρώτος σκόρερ των Basketball Champions League Final Four στο 42-28 του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο αποδείχθηκε τυπική διαδικασία, με την Bologna να έχει την απάντηση σε κάθε πιθανό σερί της Bamberg και να κλείνει μια θέση για τον τελικό.