09 Οκτωβρίου, 2018
05 Μαΐου, 2019
28/03/2019

Η Antwerp τα κατάφερε εκτός έδρας - Quarter-Finals, η σύνοψη της 1ης αγωνιστικής

MIES (Ελβετία) - Η Telenet Giants Antwerp ήταν η μόνη ομάδα που πήρε μια εκτός έδρας νίκη στα πρώτα ματς των Basketball Champions League Quarter-Finals, ενώ η Hapoel Bank Yahav Jerusalem, η Brose Bamberg και η Nanterre 92 προστάευσαν την έδρα τους, κάνοντας ένα βήμα προς το Final Four.

Εδώ ακολουθεί η σύνοψη της δράσης:

Nizhny Novgorod v Telenet Giants Antwerp

Η Telenet Giants Antwerp έκανε μια σπουδαία εμφάνιση εκτός έδρας και πήρε την νίκη με 83-68 επί της Nizhny Novgorod το απόγευμα της Τετάρτης.

Ο Paris Lee ήταν θεαματικός στον δρόμο του για τους 24 πόντους του, στη δεύτερη μεγαλύτερη επίδοσή του σε αγώνα του Basketball Champions League, έχοντας 5/6 τρίποντα και 7/10 συνολικά εντός πεδιάς. Έτσι, η Antwerp ξέφυγε στο δεύτερο ημίχρονο, αφού ήταν ισόπαλη στο ημίχρονο.

Το προβάδισμα των φιλοξενούμενων έφτασε τους 16 πόντους σε ένα σημείο, πριν παλέψει πίσω στο τέταρτο δεκάλεπτο η Nizhny. Όμως, τα καλάθια των by baskets from Ismael Bako, Jae'Sean Tate και Hans Vanwijn, ο οποίος ολοκλήρωσε με ένα κάρφωμα, διόρθωσαν τα πράγματα.

«Δεν έχει τελείωσει τίποτα», είπε ο προπονητής της Antwerp, Roel Moors. «Γνωρίζαμε ότι πηγαίνουμε για ένα ματς 80 λεπτών, οπότε έχουμε παίξει μόνο τα πρώτα 40. Πήραμε ένα καλό αποτέλεσμα, αλλά πρέπει να συνεχίσουμε έτσι και στο δεύτερο 40λεπτο».

Ο Bako τελείωσε με 14 πόντους για την Antwerp και ο Victor Sanders τον ακολούθησε στα διψήφια με 11.

Η Nizhny, που αγωνίστηκε χωρίς τον Ian Hummer, πήρε 17 πόντους και 8 ασίστ από τον Kendrick Perry, ο Evgenii Baburin μέτρησε 15 και ο Dmitrii Uzinskii είχε 11. Όμως, θα πρέπει πλέον να παλέψει για να γυρίσει από μια διαφορά 15 πόντων στο δεύτερο παιχνίδι.

Αξιοσημείωτος αριθμός:  15 - η τελική διαφορά, που είναι αξιοσημείωτη, γιατί καμία ομάδα στο παρελθόν των Basketball Champions League Play-Offs δεν έχει προκριθεί στην επόμενη φάση, έχοντας χάσει το πρώτο παιχνίδι με 15 πόντους ή περισσότερους.

Hapoel Bank Yahav Jerusalem v Iberostar Tenerife

Ο J'Covan Brown έβαλε τις βολές με 1,3 δευτερόλεπτα να μένουν, για να δώσει στη Hapoel Bank Yahav Jerusalem την νίκη με σκορ 75-73 απέναντι στην Iberostar Tenerife στο πρώτο μεταξύ τους ματς για τα Quarter-Final.

Το fadeaway του Tim Abromaitis για την ισοφάριση δεν βρήκε στόχο και η Jerusalem επικράτησε σε ένα ματς που περίμεναν πολλοί και το οποίο ανταποκρίθηκε στις υψηλές προσδοκίες. Η Tenerife έκανε ένα σερί 17-0 στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, για να μείνει μέσα στο παιχνίδι της πρόκρισης. Τελικά, ηττήθηκε με απόσταση βολής, ενόψει του δεύτερου αγώνα.

«Νομίζω πως ήταν κάτι μοναδικό αυτό που συνέβη στο τρίτο δεκάλεπτο», δήλωσε ο προπονητής της Jerusalem, Oded Kattash. «Δεν σκοράραμε στα πρώτα έξι λεπτά και έτρεξαν ένα σερί 17-0. Αυτό δεν συμβαίνει κάθε μέρα, σε κάθε ματς... Οι δύο πόντοι δεν είναι τίποτα. Το ίδιο θα έλεγα ακόμα και αν η διαφορά ήταν στους 8 ή 10 πόντους».

Ο Brown ξεχώρισε στο σκοράρισμα με 20 πόντους για τη Jerusalem, ο James Feldeine σημείωσε 18 και ο Amar'e Stoudemire είχε 13 σε 16 λεπτά δράσης. Ο Tamir Blatt μοίρασε την μπάλα, τελειώνοντας με 9 ασίστ.

Ο Colton Iverson έκανε double-double με 20 πόντους και 12 ριμπάουντ, με τον Tim Abromaitis να προσθέτει 16 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 10 - οι πόντοι που έβαλε η Jerusalem στην τρίτη περίοδο, στη χαμηλότερη συγκομιδή της σε αγώνα του Basketball Champions League.

Brose Bamberg v AEK

Η Brose Bamberg θα πάρει ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων μετά το 71-67 και θα πάει στο δεύτερο ματς στην έδρα της ΑΕΚ για να συνεχίσει το αήττητο σερί της μετά τον Ιανουάριο.

Η Bamberg ανέτρεψε τη διαφορά στην αρχή της τέταρτης περιόδου, πήρε το προβάδισμα και διατήρησε τον έλεγχο στα τελευταία πέντε λεπτά.

Ο Cliff Alexander έκανε προσωπικό ρεκόρ στη σεζόν με 19 πόντους για να ηγηθεί της Bamberg, ενώ οι Augustine Rubit και Ricky Hickman είχαν από 12 ο καθένας.

«Κάναμε ένα εξαιρετικό ξεκίνημα στο ματς», είπε ο Hickman της Bamberg. «Το ματς ήταν πάνω - κάτω και μερικές φορές κάναμε λάθη. Ωστόσο, στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα νομίζω πως κάναμε καλή δουλειά στην άμυνα».

Η AEK έπρεπε να αντιμετωπίσει την απώλεια του Jonas Maciulis, ο οποίος είναι αμφίβολος για το δεύτερο παιχνίδι της επόμενης εβδομάδας.

«Υπάρχουν κάποια πράγματα που μετανιώνουμε», σχολίασε ο προπονητής της ΑΕΚ, Luca Banchi. «Κάναμε λίγα λάθη, τα οποία θα προσπαθήσουμε να μην επαναλάβουμε την επόμενη φορά.

«Γνωρίζουμε καλά τι βρίσκεται μπροστά μας. Η Bamberg είναι αήττητη στα τελευταία 12 ματς. Οπότε, θα πρέπει να προσεγγίσουμε το παιχνίδι έχοντας στο μυαλό μας ότι θα έχουμε να κάνουμε κάτι παραπάνω. Κάτι ξεχωριστό, γιατί μόνο έτσι θα νικήσουμε αυτή την ομάδα».

Η AEK είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με πρώτο σκόρερ τον Ντούσαν Σάκοτα, που σκόραρε 14. Ο Jordan Theodore τον ακολούθησε με 14.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 4 - η τελική διαφορά, την οποία πήρε για δεύτερη φορά φέτος η Bamberg επί της ΑΕΚ, μετά την νίκη της με 77-73 στη 10η αγωνιστική.

Nanterre 92 v Segafredo Virtus Bologna

Η Nanterre 92 τελείωσε δυνατά και με σκορ 83-75 επιβλήθηκε της Segafredo Virtus Bologna, για να πάει στον επαναληπτικό στην Ιταλία με ένα προβάδισμα 8 πόντων.

Με το σκορ ισόπαλο στους 62 στις αρχές της τελευταίας περιόδου, η Nanterre έκανε ένα σερί 13-4 για να πάρει τον έλεγχο, με τον Julian Gamble να ανάβει τη σπίθα, έχοντας 7 από τους 12 πόντους του.

Ο Jeremy Senglin είχε 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ για να ξεχωρίσει μεταξύ πέντε παικτών με διψήφιο αριθμό πόντων για τους Γάλλους. Ο Gamble κατέβασε και 12 ριμπάουντ, ενώ ο Adas Juskevicius ήταν πρώτος στις ασίστ στο παιχνίδι με 8.

«Οι οκτώ πόντοι διαφοράς απέναντι σε μια ομάδα σαν την Bologna δεν σημαίνουν κάτι», είπε ο Haukur Palsson της Nanterre. «Ειδικά με δεδομένο ότι πηγαίνουμε εκεί... Είναι μια καλή νίκη, αισθανόμαστε τέλεια που κερδίσαμε, αλλά θα πρέπει να σκεφτόμαστε σαν να είναι το σκο 0-0».

Η Bologna, που θα πρέπει να αλλάξει την κατάσταση την επόμενη εβδομάδα, πήρε 15 πόντους από τον Kevin Punter, με τους Amath M'Baye και Tony Taylor να μετρούν 11 και τον Mario Chalmers 10 με 5 ασίστ, πριν βγει εκτός με φάουλ σε 15 λεπτά δράσης.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 8 - οι οκτώ πόντοι διαφοράς, που έφεραν την μεγαλύτερη ήττα της Bologna στο Basketball Champions League.