05 Μαΐου, 2019
11/01/2019
Tough Calls

Δύσκολες αποφάσεις των διαιτητών - 10η αγωνιστική

MIES (Ελβετία) - Κάθε εβδομάδα οι ειδικοί αναλύουν τα παιχνίδια. Για να βελτιώσουμε τον βαθμό κατανόησης των σφυριγμάτων των διαιτητών και να αυξήσουμε τον βαθμό διαφάνειας, δημοσιεύουμε ορισμένες «δύσκολες φάσεις», μαζί με τη σχετική εξήγηση.

Ακολουθούν οι «δύσκολες φάσεις» αυτής της αγωνιστικής:

Δύσκολη Φάση 1: Brose Bamberg v AEK - Σύστημα Instant Replay

Μετά το ριμπάουντ ο 5 (μαύρη φανέλα) που έχει την μπάλα πέφτει στο παρκέ. Τον μαρκάρουν από κοντά οι αμυνόμενοι με τις λευκές φανέλες. Η μπάλα βγαίνει εκτός και οι διαιτητές σφυρίζουν την παράβαση υπέρ της ομάδας με τα λευκά (αρχική απόφαση). Οι διαιτητές μπορούν να χρησιμοποιήσουν το Σύστημα Instant Replay (IRS), όταν το ρολόι δείχνει 2:00 λεπτά ή λιγότερα στο τέταρτο δεκάλεπτο και σε κάθε παράταση, για να δουν αν ο παίκτης που επηρέασε την μπάλα έχει βγει εκτός γραμμών. Μετά το βίντεο, το οποίο είναι διαφωτιστικό, οι διαιτητές έμειναν στην αρχική τους απόφαση και η επαναφορά πήγε στην ομάδα με τα λευκά.

Συμπέρασμα: Σωστή απόφαση των διαιτητών.

Δύσκολη Φάση 2: Montakit Fuenlabrada v JDA Dijon - Αντιαθλητικό φάουλ

Η ομάδα με τα μπλε είναι στον αιφνιδιασμό και ο 20 (μπλε φανέλα) παίρνει φάουλ από τον 31 (κόκκινη φανέλα) στην προσπάθειά του για σουτ.

Η τελευταία κίνηση του Νο. 31 (κόκκινη φανέλα), ο οποίος πηγαίνει επίτηδες προς τα αριστερά και δεν πηγαίνει για την μπάλα. Αυτή δεν είναι μια νόμιμη προσπάθεια, για να πάει ένας παίκτης απευθείας στην μπάλα, μέσα στο πνεύμα των κανονισμών και θα έπρεπε να σφυριχτεί αντιαθλητικό φάουλ στον 31 (κόκκινη φανέλα).

Οι διαιτητές επίσης θα μπορούσαν να δουν το Σύστημα Instant Replay (IRS) σε οποιαδήποτε στιγμή του αγώνα, για να ξαναδούν αν ένα προσωπικό φάουλ, αντιαθλητικό φάουλ ή ντισκαλιφιέ πληροί τα κριτήρια για ένα τέτοιο φάουλ ή θα πρέπει να αναβαθμιστεί ή θα πρέπει να υποβιβαστεί.

Συμπέρασμα: Εσφαλμένη απόφαση των διαιτητών.

Δύσκολη Φάση 3: CEZ Nymburk v Lietkabelis - Τεχνική ποινή