05 Μαΐου, 2019
08/04/2019
Tough Calls

Δύσκολες αποφάσεις των διαιτητών - Quarter-Finals, δεύτερα παιχνίδια

MIES (Ελβετία) - Κάθε εβδομάδα οι ειδικοί αναλύουν τα παιχνίδια. Για να βελτιώσουμε τον βαθμό κατανόησης των σφυριγμάτων των διαιτητών και να αυξήσουμε τον βαθμό διαφάνειας, δημοσιεύουμε ορισμένες «δύσκολες φάσεις», μαζί με τη σχετική εξήγηση.

Ακολουθούν οι «δύσκολες φάσεις» αυτής της αγωνιστικής:

Δύσκολη Φάση 1: AEK v Brose Bamberg - Οριακή Επαφή

Ο 12 (μαύρη φανέλα) διεισδύει προς το καλάθι και έχει επαφή με τον αμυντικό με το 6 (λευκή φανέλα). Η επαφή αυτή θεωρείται οριακή και δεν επηρέαζει τη φάση. Επομένως, ο 12 (μαύρη φανέλα) υπερβάλει γι' αυτήν. Δεν θα έπρεπε να δοθεί φάουλ.

Συμπέρασμα: Σωστή απόφαση των διαιτητών.

Δύσκολη Φάση 2: Segafredo Virtus Bologna v Nanterre 92 - Σύστημα Instant Replay

Στο 4ο δεκάλεπτο, ενώ μένουν 0:49,7, ο 1 (πράσινη φανέλα) διεισδύει προς το καλάθι και παίρνει φάουλ από τον 11 (λευκή φανέλα). Μετά το φάουλ, το σουτ μπλοκάρεται από τον 24 (λευκή φανέλα). Οι διαιτητές δίνουν φάουλ στο σουτ και αποφασίζουν να δουν ξανά τη φάση, χρησιμοποιώντας στο Σύστημα Instant Replay. Αφού εξετάσουν ξανά τη δάση, οι διαιτητές αποφασίζουν για goaltending, μετρούν το καλάθι και δίνουν ακόμα μία βολή στον 1 (πράσινη φανέλα). Το Instant Replay μπορεί να χρησιμοποιηθεί όταν το ρολόι δείχνει κάτω από 2:00 λεπτά στο τέταρτο δεκάλεπτο και σε κάθε παράταση, αν πρόκειται για goaltending, αλλά μόνο σε περίπτωση που η αρχική απόφαση είναι το goaltending. Σε αυτή την περίπτωση, δεν δόθηκε αρχικά goaltending και δεν μπορούσε να αλλάξει αυτό στο Σύστημα Instant Replay.

Συμπέρασμα: Εσφαλμένη απόφαση των διαιτητών.

Δύσκολη Φάση 3: Telenet Antwerp Giants v Nizhny Novgorod - Βήματα

Ο 8 (μαύρη φανέλα) είναι στην κορυφή και έχει την μπάλα όταν ξεκινάει με το δεξκί πόδι. Μετά κουνάει ξανά το δοξί πόδι και κάνει βήματα.

Δύσκολη Φάση 4: AEK v Brose Bamberg - Βήματα

Ο 20 (λευκή φανέλα) παίρνει την πάσα κάτω από το καλάθι και προσποιείται ότι θα σουτάρει, κάνοντας δύο αμυντικούς να πηδήξουν στον αέρα και να επιστρέψουν στο παρκέ με την μπάλα στα χέρια του. Ωστόσο, όταν ο 20 (λευκή φανέλα) κάνει την προσποίηση, έχει αφήσει και τα δικά του πόδια από το παρκέ και επιστρέφοντας σε αυτό έχει ακόμα την μπάλα στα χέρια του. Υπάρχει περάβαση βήματων που έπρεπε να σφυριχτεί.

Συμπέρασμα: Εσφαλμένη απόφαση των διαιτητών.

Δύσκολη Φάση 5: Iberostar Tenerife v Hapoel Bank Yahav Jerusalem - Συνεχόμενη κίνηση

Ο 14 (μαύρη φανέλα) ντριμπλάρει και περνάει τον 10 (κίτρινη φανέλα), που δημιουργεί αντικανονική επαφή. Την ίδια στιγμή, όταν γίνεται η επαφή αυτή, ο 14 (μαύρη φανέλα) έχει την μπάλα, όταν το αριστερό του πόδι ακουμπάει στο παρκέ και ξεκινάει τη συνεχόμενη κίνησή του, που τελειώνει με ένα εντός πεδιάς σουτ/ Η συνεχόμενη κίνηση ξεκινάει όταν ο παίκτης έχει την μπάλα και ξεκινάει τη διείσδυση, τελειώνοντας με ένα σουτ. Ένα φάουλ θα έπρεπε να δοθεί, το καλάθι να μετρήσει και να δοθεί και άλλη μια βολή στον 14 (μαύρη φανέλα).