09 Οκτωβρίου, 2018
05 Μαΐου, 2019
04/05/2019

Η Tenerife επιστρέφει στον τελικό μετά την νίκη επί της οικοδέσποινας Antwerp

ΑΜΒΕΡΣΑ (Βέλγιο) - Η Iberostar Tenerife κλείδωσε την επιστροφή της στον τελικό του Basketball Champions League, μετά την νίκη με 70-54 επί της Telenet Giants Antwerp το βράδυ της Παρασκευής.

Μπροστά σε ένα γεμάτο γήπεδο με περισσότερους από 17.000 ανθρώπους στη Sportpaleis, η Antwerp, που ήταν αουτσάιντερ, πήρε το ξεκίνημα τη διαφορά, προτού βγει στην επιφάνεια η ικανότητα της πρωταθλήτριας, την οποία διαθέτει η Tenerife. Αυτή ήταν που έλαμψε και οδήγησε τους Ισπανούς στην ανατροπή της διαφοράς και σε δύο κυρίαρχα δεκάλεπτα, το δεύτερο και το τέταρτο, με πρωταγωνιστή τον Nicolas Brussino.

Ο Brussino είχε 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ για την πρωταθλήτρια του 2017, την Tenerife, ενώ ο Javier Beiran μέτρησε 14 και ο Pierre-Antoine Gillet τους ακολούθησε στα διψήφια επίπεδα με 11 σημαντικούς πόντους.

«Είναι μια σπουδαία ευκαιρία να επιστρέφω στο Βέλγιο για να παίξω σε ένα τέτοιο τουρνουά», είπε ο Gillet.

«Στο ξεκίνημα θέλαμε να βρούμε ο ένας τον άλλον. Στο πρώτο δεκάλεπτο κάναμε λάθη. Όμως, στη δεύτερη περίοδο τους αφήσαμε να βάλουν μόνο έξι πόντους και αυτό ήταν το αποψινό κλειδί. Πήραμε την μάχη των ριμπάουντ και αυτό ήταν άλλο ένα βασικό κλειδί».

Οι 13 πόντοι από τον Tyler Kalinoski και τον Jae'Sean Tate ξεχώρισαν για λογαριασμό της Antwerp, η οποία τώρα θα συγκεντρωθεί στο ματς της τρίτης θέσης. Εν τω μεταξύ, ο Paris Lee έμεινε σε λιγότερους από 7 πόντους στο πρώτο ημίχρονο για πρώτη φορά στην καριέρα του στο Basketball Champions League, έχοντας 4/19 εντός πεδιάς.

«Θέλω να συγχαρώ την Tenerife που έφτασε στο ματς του τίτλου», είπε ο Lee. «Έκανε καλή δουλειά κρατώντας μας εκτός ρυθμού. Πίστεψα πως ματσάραμε την έντασή της στην αρχή, αλλά όσο περνούσε η ώρα η εμπειρία των παικτών της φάνηκε».

Ο Brussino έκανε το κλέψιμο και το κάρφωμα στην πρώτη φάση, η οποία ίσως αποτέλεσε τον οιωνό όσων θα ακολουθούσαν. Ωστόσο, η Antwerp πήρε το διψήφιο προβάδισμα στην αρχή, έχοντας μια ισορροπημένη εμφάνιση στην επίθεση και τον Jae'Sean Tate ζεστό.

Όμως, με τα τρίποντα του Gillet, ο οποίος έβαλε το τρίτο του τρίποντο για την ισοφάριση στους 24 πόντους με πέντε λεπτά για το ημίχρονο, η Tenerife πάλεψε πίσω. Έπαιξε καλύτερη άμυνα και κράτησε την Antwerp χωρίς σκορ για τα τελευταία 4:36 του ημιχρόνου, για να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα (31-26), ύστερα από ένα 16-2 σερί.

Ένα 10-2 σερί στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, μαζί με διαδοχικά hoo shots του Beiran, έδωσαν στην Tenerife το πρώτο διψήφιο προβάδισμα του αγώνα (41-31). Η Antwerp απάντησε με ένα δικό της σερί, για να μειώσει στους πέντε κινούμενη προς την τελευταία περίοδο.

Ένα τετράποντο του Brussino άνοιξε την τελευταία περίοδο για να βάλει την Tenerife ξανά μπροστά με 9, πριν βάλει άλλο ένα τρίποντο που έδωσε διψήφια διαφορά στους Ισπανούς. Από εκείνο το σημείο και μετά η Tenerife δεν κοίταξε πίσω, στρώνοντας τον δρόμο της για τον τελικό της Κυριακής.