04 Οκτωβρίου, 2022
14 Μαΐου, 2023
06/12/2022

Η Oostende έκανε την έκπληξη στην έδρα της Galatasaray

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ (Τουρκλια) - Σε μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις για τη σεζόν 2022-23 στο Basketball Champions League, η Filou Oostende σόκαρε την Galatasaray Nef στην έδρα της, με 91-85, εμποδίζοντάς την παράλληλα από το να προκριθεί στην Φάση των16.

Πλέον, η Oostende έχει δύο νίκες σε 12 αγώνες με τουρκικές ομάδες για το BCL, ενώ πανηγύρισε για πρώτη φορά επί τουρκικού εδάφους.

Σημείο-κλειδί: Η Galatasaray βρέθηκε μπροστά με 19-13, αλλά η Oostende έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με επί μέρους 7-1 ισοφαρίζοντας στους 20 πόντους. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν πέντε τρίποντα στη διάρκεια της δεύτερης περιόδου και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με +6.

Αν και βρέθηκε πίσω ακόμη και με διψήφιες διαφορές στο τρίτο δεκάλεπτο, η Oostende κατάφερε να τρέξει ένα 20-10 και να κλείσει την περίοδο στο -2. Η τέταρτη περίοδος εξελίχθηκε σε θρίλερ με συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα, αλλά οι Βέλγοι κατόρθωσαν να μείνουν ψύχραιμοι στις δύσκολες στιγμές φτάνοντας στη μεγάλη νίκη.

Ήρωας του αγώνα: Ο Tre'shawn Thurman ήταν σε σπουδαία βραδιά για την Oostende, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 26 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 τάπες, 9/11 εντός πεδιάς και 7/8 βολές. Ο 26χρονος συγκέντρωσε 33 μονάδες στην αξιολόγηση και αυτή ήταν η 5η καλύτερη επίδοση της σεζόν στο BCL.

Tre'shawn Thurman

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν: Ο πάγκος της Galatasaray είχε σημαντική επιρροή στο παιχνίδι, καθώς οι Τούρκοι βρήκαν 35 πόντους από αυτόν έναντι 16 από τον αντίστοιχο της Oostende.

Ωστόσο, η Oostende ήταν πολύ πιο εύστοχη ολοκληρώνοντας το ματς με ποσοστό 54.2% εντός πεδιάς, αφού επιχείρησε έξι λιγότερα κι έβαλε πέντε περισσότερα σουτ από την αντίπαλό της. Παράλληλα, εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες της από τη γραμμή των βολών, με το 17/18.

Συμπέρασμα: Η Oostende έχει πλέον ρεκόρ 2-3 στον Όμιλο C και θα φιλοξενήσει την Hapoel Atsmon για την τελευταία αγωνιστική. Η Galatasaray, από την άλλη, υποχώρησε στο 3-2, ενώ είχε ως κορυφαίο τον Dylan Ennis με 21 πόντους και 9 ριμπάουντ. Μάλιστα, πέτυχε 17 από τους πόντους του στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Η τουρκική ομάδα θα κλείσει την Κανονική Περίοδο με εκτός έδρας αποστολή κόντρα στην Legia Warszawa την Τρίτη 20 Δεκεμβρίου.

Είπαν:

”Σπουδαία ομαδική δουλειά. Μείναμε συγκεντρωμένοι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Νιώθουμε ότι έχουμε χάσει κάποια πολύ κλειστά παιχνίδια φέτος κι έπρεπε να το διορθώσουμε, όπως και κάναμε σήμερα με ομαδική δουλειά." - Tre'shawn Thurman, Filou Oostende

”Είμαι πολύ περήφανος για την ομάδα μου και την προσπάθειά της σήμερα. Παίξαμε άμυνα, τρέξαμε, βρήκαμε αυτοπεποίθηση με κάποια εύκολα καλάθια. Είμαι περήφανος για τις 16 ασίστ που είχαμε στο δεύτερο ημίχρονο, δείχνει ότι παίξαμε ως ομάδα. Μας έλειπαν τέσσερις παίκτες. Ήταν μία τεράστια νίκη για εμάς. Εύχομαι στον κόουτς Ανδρέα και την Galatasaray να φτάσουν στο Final Four και πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε. Έχουν τα στοιχεία που απαιτούνται." - Dario Gjergja, Προπονητής Filou Oostende

”Δεν είχαμε την πνευματική ετοιμότητα που απαιτούσε ο σημερινός αγώνας. Η Oostende είναι καλή ομάδα, τρέχει γρήγορα το γήπεδο και πιέζει σε κάθε φάση. Δεν αντιμετωπίσαμε το ματς με την σοβαρότητα που έπρεπε. Έχουμε κερδίσει κάποια ματς στη σειρά, αλλά αν αφήνεις ομάδες τέτοιου επιπέδου να τρέχουν στο παρκέ, είναι πολύ δύσκολο να επικρατήσει. Ελπίζω να μας διδάξει πράγματα αυτή η ήττα." - Ian Hummer, Galatasaray Nef

”Ήταν εμφανές το ποια ομάδα ήθελε περισσότερο το σημερινό ματς. Το χρειάζονταν περισσότερο και τελικά το πήραν. Από τη μεριά μας, εμείς δεν έχουμε καμία δικαιολογία. Αναλαμβάνω εξ ολοκλήρου την ευθύνη, γιατί πάντα λέω ότι θα παλεύουμε κάθε ματς κι αυτό δεν συνέβη σήμερα. Είναι η πρώτη φορά, από όταν ήρθα εδώ, που μπορώ να πω ότι δεν δώσαμε μάχη.” - Ανδρέας Πιστιόλης, Προπονητής Galatasaray Nef