14 Μαΐου, 2023
15/05/2023
Diccon Lloyd-Smeath's Champions League Insider

Πίνακας Τακτικής: Αναλύοντας τον Τελικό

ΜΑΛΑΓΑ (Ισπανία) – Για πρώτη φορά στην ιστορία του BCL, τα δύο αουτσάιντερ των Ημιτελικών προκρίθηκαν για μία τελική μάχη, στην οποία κανείς δεν ήξερε ποιος είναι το φαβορί.

Η Telekom Baskets Bonn είχε ήδη χαλάσει την εντός έδρας γιορτή της οικοδέσποινας Unicaja και χρειάστηκε να τα βάλει ξανά με τα προγνωστικά, έχοντας απέναντι της την Hapoel Bank Yahav Jerusalem, αλλά και 6000 φίλους της.

Το αποτέλεσμα αυτής της αναμέτρησης ήταν να δούμε τον πιο φίζικαλ κι έντονο τελικό στην επταετή ιστορία της διοργάνωσης. Η Jerusalem τέλειωσε με 16 επιθετικά ριμπάουντ και η Bonn με 14. Αμφότερες οι ομάδες έκαναν περισσότερα από 20 φάουλ στο παιχνίδι, με τους Γερμανούς να τελειώνουν τρία από τα τέσσερα δεκάλεπτα στο bonus.

Το ματς ξεκίνησε όπως μάλλον θα το ήθελε ο προπονητής της Jerusalem, Aleksandar Dzikic. Η Bonn ξεκίνησε, ως συνήθως, τον MVP, T.J. Shorts πάνω σε ψηλότερους παίκτες, ώστε να μπορέσει ο Tyson Ward να πάει στο μαρκάρισμα του Speedy Smith, του πόιντ γκαρντ της Jerusalem. Αντί για post up, ο Mareks Mejeris βρέθηκε δυναμικά κοντά στο καλάθι κι ήταν αδύνατο κάποιος να τον αποτρέψει από το να πιάσει την μπάλα τόσο κοντά στο καλάθι.

Ωστόσο, αυτό αποδείχθηκε το μοναδικό προβάδισμα που η Jerusalem είχε στο ματς, καθώς και η μοναδική φορά που είχε τη δυνατότητα να εκμεταλλευτεί με τέτοια ευκολία το αβαντάζ της.

Από εκείνο το σημείο και μετά, η άμυνα της Bonn έμοιαζε να ελέγχει την κατάσταση σταθερά, ακόμη κι όταν η Jerusalem έφτιαξε κάποια σερί στη συνέχεια του ματς. Ήταν πολύ επιθετική κόντρα στο pick-and-roll ώστε να εμποδίσει τους γκαρντ της Jerusalem να δημιουργήσουν αβαντάζ. Ακόμη κι όταν βρέθηκε σε δυσχερή θέση, προέβη σε αλλαγές και έβγαλε τις άμυνες. Δείτε τον Collin Malcolm στη δεύτερη φάση του βίντεο, όπου ζητά επιτακτικά την αλλαγή και επιστρέφει εντυπωσιακά.

Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 14-7 υπέρ της Bonn, αφού και οι δύο ομάδες δεν είχαν καταφέρει να νιώσουν άνετα στην επίθεση

Οι δύο παίκτες που δεν τα βρήκαν σκούρα επιθετικά ήταν ο T.J. Shorts και ο Levi Randolph. Ήταν ξεκάθαρο πως ένας από αυτούς τους δύο θα αναδεικνυόταν MVP, ανάλογα βέβαιο με το ποια ομάδα θα κέρδιζε τον τελικό.

Ο Shorts διαθέτει το πλήρες επιθετικό πακέτο, με αλλαγή κατεύθυνσης, προσποίηση, σουτ και αποφάσεις. Την μία φορά προσποιείται δεξιά και πάει αριστερά για να σκοράρει και στην αμέσως επόμενη κατοχή πάει δεξιά, στη συνέχεια κόβει πίσω αριστερά και πασάρει στον σουτέρ. Καλή τύχη.

Η δεύτερη περίοδος άρχισε ακριβώς όπως έκλεισε η πρώτη για την Bonn. Οι περισσότεροι άνθρωποι θα δουν τον Tyson Ward να σπριντάρει για να φτάσει στο μεγάλο κάρφωμα, αλλά – με μία πιο προσεκτική ματιά – ο τρόπος που έκανε deflect την πάσα ήταν ενδεικτικός του πόσο κυριαρχούσε η άμυνα των Γερμανών.

Αυτή η φάση οδήγησε σε timeout από τον Aleks Dzikic που, αναζητώντας το μομέντουμ, ζήτησε από την ομάδα του να πάει σε συνεργασίες δύο παικτών στη μία πλευρά του παρκέ

Ο Levi Randolph πέτυχε 9 από τους 27 πόντους του στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν η Jerusalem έψαχνε τα πατήματά της στο ματς.

Με το ματς να οδεύει στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, ο Dzikic έκανε μία εμπνευσμένη αλλαγή ώστε η ομάδα του να πλησιάσει. Με 23 δευτερόλεπτα να απομένουν, ο προπονητής της Jerusalem πέρασε τον Mejeris στη θέση του Hankins, αποκτώντας ένα αβαντάζ στην επίθεση κι έχοντας τη δυνατότητα να παίξει αλλαγές στην τελευταία άμυνα, ώστε ο Mejeris να μαρκάρει τον Shorts. Το σκορ ήταν 37-28 για την Bonn, αλλά η Jerusalem είχε γλιτώσει μεγαλύτερη ζημιά.

Η τρίτη περίοδος έδωσε την ευκαιρία στους Ισραηλινούς να μειώσουν ακόμη περισσότερο την απόσταση, με επί μέρους 12-8 και κυριαρχία στα επιθετικά ριμπάουντ. Ο Zach Hankins ήταν εκείνος που έθετε τον τόνο για την υπόλοιπη ομάδα.

Με 6:50 να απομένουν στο τρίτο δεκάλεπτο και την Bonn να χρησιμοποιεί χαμηλά σχήματα με τον Delany στο πέντε, ίσως να περιμέναμε από την Jerusalem να επιτεθεί με τον Hankins στο post-up. Ωστόσο, έπαιξε το παιχνίδι της και ο Randolph τιμώρησε τον αμυντικό. Ο Tuomas Iisalo είχε δει αρκετά και κάλεσε timeout βλέποντας τη διαφορά να έχει πέσει στους δύο!

From the resulting timeout, Bon did this:

Η περίοδος έκλεισε με την Bonn στο 57-55, αλλά η επιστροφή της Jerusalem είχε βάλει για τα καλά στην… εξίσωση τον κόσμο της.

Έπειτα, δύο κατοχές άλλαξαν εντελώς την ψυχολογία του αγώνα. Πρώτα, με τον Dzikic να επιστρέφει σε χαμηλότερο σχήμα, και τον Mejeris να αλλάζει στον Shorts και να τον σταματά.

Στη συνέχεια, όμως, ο MVP έδειξε σε όλο το γήπεδο γιατί είναι ο MVP. Η Jerusalem άλλαξε ξανά με τον Blayzer και ο Shorts έκανε ένα πολύ δύσκολο σουτ να μοιάζει εύκολο. Όταν ένας σταρ παίρνει την ομάδα στις πλάτες του κατ’ αυτόν τον τρόπο κι έχει απαντήσεις για όλα, το αποτέλεσμα αρχίζει να μοιάζει αναπόφευκτο.

Στην πραγματικότητα, το αποτέλεσμα ήταν όντως αναπόφευκτο και η Bonn έβαλε το θαυμαστικό με τον δικό της τρόπο, όταν ο Tyson Ward πήρε το δύσκολο επιθετικό ριμπάουντ κόντρα σε τρεις παίκτες της Jerusalem κι ενώ απέμεναν 23 δευτερόλεπτα. Για άλλη μία φορά οι Γερμανοί ανταποκρίθηκαν στην μεγαλύτερη πρόκληση της σεζόν και το έκαναν με τον τρόπο που παίζουν όλη τη σεζόν.