04 Οκτωβρίου, 2022
14 Μαΐου, 2023
13/12/2022

Η Jerusalem πανηγύρισε διπλό στην έδρα της RIESEN

ΛΟΥΝΤΒΙΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ (Γερμανία) - Ούτε η MHP RIESEN, ούτε η Hapoel Bank Yahav Jerusalem κατάφεραν να κλείσουν από σήμερα εισιτήριο για την Φάση των 16, καθώς η Jerusalem πέρασε από τη Γερμανία με σκορ 87-81. Όλα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική σχετικά με το ποια ομάδα θα τερματίσει στην κορυφή του ομίλου.

Η RIESEN θα έπαιρνε την πρόκριση σε περίπτωση νίκη, ενώ η Jerusalem ήθελε νίκη με 10+ πόντους μετά τη νίκη των Bakken Bears επί της Darussafaka.

Αυτή είναι μόλις η δεύτερη φορά στην ιστορία της διοργάνωσης που η RIESEN υφίσταται διαδοχικές ήττες. Επίσης είναι η δεύτερη εντός έδρας ήττα για τους Γερμανούς από ομάδα από το Ισραήλ.

Η Jerusalem μετρά πλέον τέσσερις σερί εκτός έδρας νίκες στην Κανονική Περίοδο του BCL, ενώ είχαν προηγηθεί τέσσερις ήττες.

Σημείο-κλειδί: Τόσο η RIESEN, όσο και η Jerusalem μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και είχαν αμφότερες 10/16 εντός πεδιάς με αποτέλεσμα το 27-24 υπέρ των γηπεδούχων. Η δεύτερη περίοδος παρέμεινε κλειστεί και είχε ως σημείο αναφοράς τα τρίποντα του Or Cornelius που είχε 3/3 στην ανάπαυλα.

Οι δύο ομάδες έμειναν σε απόσταση βολές, αλλά οι Ισραηλινοί πήραν το πάνω χέρι προς το φινάλε με επί μέρους 13-7 χάρη σε δύο μεγάλα καλάθια του Khadeen Carrington.

Ήρωες του αγώνα: Ο Zach Hankins ήταν ο πρώτος σκόρερ τη Jerusalem με 19 πόντους, ενώ είχε επίσης 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Μάλιστα, ο 26χρονος ολοκλήρωσε το ματς έχοντας 20 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης.

Ο πόιντ γκαρντ Speedy Smith είχε καθοριστική συνεισφορά μετρώντας 15 πόντους και 6 ασίστ, ενώ προσέθεσε και το παρακάτω highlight:

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν:
Η Jerusalem είχε 27 πόντους από λάθη έναντι 16 της RIESEN, καθώς οι Γερμανοί υπέπεσαν σε 19 λάθη. Παράλληλα, οι νικητές είχαν 12 κλεψίματα με πέντε διαφορετικούς παίκτες του να έχουν 2 ή περισσότερα.

Συμπέρασμα: Η Jerusalem ανέβηκε στο 4-1 για τον Όμιλο Ε και θα κλείσει την Κανονική Περίοδο με εκτός έδρας ματς κόντρα στην Darussafaka (2-3).

Η RIESEN υποχώρησε στο 3-2 και είχε ως μπροστάρη τον Yorman Polas με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Η γερμανική ομάδα θα φιλοξενηθεί από την Bakken Bears (1-4) στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής.

Είπαν:

”Είμαι περήφανος για την ομάδα. Ξέραμε ότι έχουμε μπροστά μας ένα μεγάλο ματς και προσπαθήσαμε να μείνουμε στο πλάνο του προπονητή. Δεν σούταρα καλά στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά έμεινα συγκεντρωμένος και η ομάδα συνέχισε να πιστεύει σε μένα. Τελικά, έβαλα τα σουτ στο κρίσιμο σημείο." - Khadeen Carrington, Hapoel Bank Yahav Jerusalem

”Παίξαμε εδώ για να παίξουμε όσο καλύτερα γίνεται και να ελέγξουμε όσα μπορούμε να ελέγξουμε." - Aleksandar Dzikic, Προπονητής Hapoel Bank Yahav Jerusalem

”Είναι μία σκληρή ήττα σε ένα σημαντικό παιχνίδι. Έπαιξαν καλύτερα από εμάς και αμυντικά δεν ήμασταν αυτοί που θα έπρεπε να είμαστε." - Jonathan Baehre, MHP RIESEN Ludwigsburg

"Η Jerusalem αποδείχθηκε πιο πεινασμένη. Έχει καλό προπονητή και πολλύ καλούς παίκτες. Εμείς κάναμε αρκετά λάθη, παρά το γεγονός πως σουτάραμε καλά. Είχαμε προβάδισμα στην τρίτη περίοδο, αλλά δεν μπορέσαμε να τελειώσουμε το ματς και απάντησαν με μεγάλα σουτ" - Josh King, Προπονητής MHP RIESEN Ludwigsburg