04 Οκτωβρίου, 2022
14 Μαΐου, 2023
07/03/2023

Η Hapoel Jerusalem ανέβηκε στο 3-1 και... απέκλεισε την Holon

ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ (Ισραήλ) - Η Hapoel Bank Yahav Jerusalem διασκέδασε το κοινό της στην κατάμεστη Pais Arena με το 77-65 επί της Hapoel Atsmon Holon στον… ισραηλινό εμφύλιο, κάνοντας το δύο στα δύο απέναντι στη συγκεκριμένη αντίπαλο και οδηγώντας την εκτός συνέχειας στο φετινό Basketball Champions League.

Η Jerusalem μετρά πλέον επτά νίκες στα οκτώ τελευταία παιχνίδια της για το BCL, ενώ η Holon μετρά τέσσερις διαδοχικές ήττες ισοφαρίζοντας την μεγαλύτερη αρνητική της επίδοση, από τον Δεκέμβριο του 2019.

Σημείο-κλειδί:
Η Jerusalem πέτυχε 24 πόντους στην πρώτη περίοδο και 15 εξ αυτών ήρθαν από τη γραμμή του τριπόντου. Βρέθηκαν μπροστά ακόμη και με 19 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 10-0 και μείωσαν σε 41-38 στην ανάπαυλα.

Το παιχνίδι πέρασε για τα καλά στον έλεγχο των γηπεδούχων χάρη στο επί μέρους 22-11 της τρίτης περιόδου, με τους Speedy Smith και Oz Blayzer να έχουν αθροιστικά 12 πόντους με τέσσερα τρίποντα σε αυτό το διάστημα.

H Ηolon έκανε μία απέλπιδα προσπάθεια στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου μείωσε σε 69-64, αλλά η Jerusalem έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ της με επί μέρους 8-1.

Ήρωες του αγώνα: Η Jerusalem πήρε σημαντικά πράγματα από τους Speedy Smith, Zach Hankins και Levi Randolph.

Ο Smith πραγματοποίησε ατομικό ρεκόρ σεζόν με 26 πόντους, ενώ είχε και 2 ασίστ. Έφτασε στην επιθετική του συγκομιδή έχοντας 9/16 σουτ εντός πεδιάς και 5/11 τρίποντα.

Ο Hankins τέλειωσε τον αγώνα με 23 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης, καθώς κατέγραψε double-double με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ, καθώς και 2 κλεψίματα, 2 ασίστ και 2 κοψίματα.

Ο Randolph είχε 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κοψίματα. Οι τρεις παίκτες είχαν αθροιστικά 19 από τα 29 εύστοχα εντός πεδιάς σουτ των νικητών και μοίρασαν 10 από τις 19 τους ασίστ..

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν: Η Jerusalem μοίρασε 19 ασίστ για μόλις 10 λάθη, ενώ η Holon είχε περισσότερα λάθη (13) από ασίστ (12). Υπήρχε επίσης σημαντική διαφορά και στους πόντους από τρίποντα, καθώς η Jerusalem βρήκε 21 περισσότερους από την αντίπαλο της.

Οι παγκίτες της Jerusalem είχαν επίσης 21 πόντους έναντι 9 των αντίστοιχων της Holon.

Συμπέρασμα: Η Jerusalem ανέβηκε στο 3-1 στον Όμιλο και θα φιλοξενηθεί από την JDA Bourgogne Dijon την ερχόμενη Τρίτη.

Η Holon υποχώρησε στο 0-4 και είναι οριστικά εκτός συνέχειας. Στο αποψινό ματς είχε ως μπροστάρη τον Shawn Dawson με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα. Την επόμενη εβδομάδα, θα φιλοξενήσει την SIG Strasbourg.

Είπαν:

”Το παιχνίδι ήταν ακριβώς όπως το περιμέναμε. Ήμασταν η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα, αλλά ξέραμε πως θα αντιδράσουν. Στο δεύτερο ημίχρονο, τα πήγαμε καλύτερα και ελέγξαμε τα στοιχεία που έπρεπε. Κρατάμε τη νίκη και κοιτάζουμε το επόμενο ματς.” - Aleksandar Dzikic, Προπονητής Hapoel bank Yahav Jerusalem

”Συγχαρητήρια στην Hapoel Jerusalem για τη νίκη της. Είναι μία ομάδα με γεμάτο ρόστερ. Εμείς σήμερα είχαμε ελλείψεις, κακό ποσοστό στο τρίποντο κι οι αντίπαλοι μας άξιζαν τη νίκη." - Guy Goodes, Προπονητής Hapoel Atsmon Holon