04 Οκτωβρίου, 2022
14 Μαΐου, 2023
08/03/2023

Με +20 στην τρίτη περίοδο, η Bonn κυριάρχησε επί της Rytas και προκρίθηκε θεαματικά στα Προημιτελικά

BONNΗ (Γερμανία) - Η Telekom Baskets Bonn διεύρυνε το νικηφόρο σερί της στο Basketball Champions League (9) και εξασφάλισε θέση στα Προημιτελικά, νικώντας την Rytas Vilnius με 99-72. Αυτή ήταν η δεύτερη ευρύτερη νίκη των Γερμανών στην ιστορία της διοργάνωσης, μπροστά μάλιστα στο ένθερμο κοινό τους, στο Telekom Dome.

Σημείο κλειδί:
Η Bonn ξεκίνησε εντυπωσιακά και προηγήθηκε με 14 πόντους στην πρώτη περίοδο, αλλά η Rytas βρήκε ρυθμό στη δεύτερη περίοδο με εξαιρετική άμυνα, με αποτέλεσμα να πάει στην ανάπαυλα με το σκορ στο 41-37.

Το σημείο που έγειρε οριστικά η πλάστιγγα ήταν η τρίτη περίοδο, όπου η Bonn έτρεξε επί μέρους 33-13. Η δυνατή αυτή περίοδος έφτιαξε διαφορά 24 πόντων για τους Γερμανούς κι έτσι το τέταρτο δεκάλεπτο απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Ήρωες του αγώνα: Ο νεοαποκτηθείς Javontae Hawkins, που πήγε στην Bonn ερχόμενος από την Limoges CSP, ήταν εξαιρετικός με 20 πόντους σε μολις 20 λεπτά. Ο 29χρονος είχε επίσης 5 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 4/6 τρίποντα ερχόμενος από τον πάγκο.

Πριν από αυτό το ματς, ο Hawkins είχε πετύχει 20+ πόντους μόνο μία φορά σε 12 αγώνες του BCL με την Limoges.

Ο TJ Shorts II ήταν επίσης σε εξαιρετικό βράδυ μετρώντας 22 πόντους, 7 ασίστ και 4 ριμπάουντ. Ο υποψήφιος MVP της σεζόν είχε 8/16 προσπάθειες εντός πεδιάς.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν: Η Bonn κέρδισε τη μάχη των ριμπάουντ (42-26) και είχε 12 επιθετικά ριμπάουντ από τα οποία πήρε 22 πόντους έναντι μόλις 4 της Rytas, σε ένα στοιχείο που έκανε τελικά τη διαφορά. Η Bonn είχε και 12 περισσότερα καλάθια στο ζωγραφιστό (24-12).

Συμπέρασμα: Η Bonn παρέμεινε αήττητη με ρεκόρ 4-0 στον Όμιλο J και θα φιλοξενήσει την BAXI Manresa (3-1) στο παιχνίδι της ερχόμενης Τρίτης

Η Rytas υποχώρησε στο 1-3 και είχε ως πρώτο σκόρερ τον Martynas Echodas με 14 πόντους. Ο πρώτος σκόρερ του BCL, Marcus Foster, που είχε 21.7 πόντους κατά μέσο όρο, μέτρησε 12 πόντους με 4 λάθη και 4 φάουλ απόψε.

Οι Λιθουανοί θα ταξιδέψουν στην Τουρκία για το ματς με την Bahcesehir College (0-4) την επόμενη Τετάρτη.

Eίπαν:
”Είχαμε ένα περίεργο ξεκίνημα στο ματς. Ξέραμε ότι υπάρχουν πράγματα που πρέπει να διορθώσουμε. Μπήκαμε στο δεύτερο ημίχρονο με την απαιτούμενη φλίγα, συγκεντρωμένοι στις λεπτομέρειες και καταφέραμε να φτιάξουμε μία διαφορά, ώστε να πάρουμε τελικά τη νίκη, που ήταν άλλωστε και ο στόχος μας." - TJ Shorts II, Telekom Baskets Bonn

”Στο ξεκίνημα ήμασταν αρκετά στατικοί στην επίθεσή μας και δεν εκτελούσαμε σωστά το πλάνο ματς. Το δείγμα αυτό δεν ήταν αντιπροσωπευτικό για τις δυνατότητες της ομάδας μας. Στο δεύτερο ημίχρονο, κάναμε φανταστική δουλειά αμυντικά, ειδικά στην τρίτη περίοδο κι αυτό μας οδήγησε σε πόντους στο τρανζίσιον. Η συγκέντρωση και η ένταση είναι στοιχεία που πάνε μαζί. Δεν αρκεί να προσπαθείς, πρέπει να συνοδεύεις την προσπάθειά σου με την απαιτούμενη συγκέντρωση. Αυτό ακριβώς κάναμε στο δεύτερο μέρος." - Tuomas Iisalo, Προπονητήσς Telekom Baskets Bonn

”Ξεκινήσαμε την πρώτη περίοδο με ενέργεια. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η άμυνά μας ήταν αυτή που μας κράτησε. Από την καλή άμυνα βρήκαμε ρυθμό στην επίθεση. Ωστόσο, το δεύτερο ημίχρονο ήταν απαίσιο για εμάς. Δεν βγάλαμε ενέργεια, χάσαμε τα ριμπάουντ, δεν τα δώσαμε όλα." - Martynas Echodas, Rytas Vilnius

”Για δύο περιόδους ήμασταν κοντά, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο χάσαμε εντελώς την επαφή μας με το ματς. Δεν μπορέσαμε να πάρουμε ριμπάουντ κι αυτό είχε αντίκτυπο στο ματς, καθώς η Bonn βρήκε πολλούς πόντους δεύτερης ευκαιρίας που έκριναν το ματς." - Giedrius Zibenas, Προπονητής Rytas Vilnius