08 Οκτωβρίου, 2019
04 Οκτωβρίου, 2020
01/10/2020

Η Casademont Zaragoza ήταν ανώτερη της Iberostar Tenerife κι έκλεισε ραντεβού με την ΑΕΚ

ΑΘΗΝΑ (Ελλάδα) - Η ισπανική μάχη ήταν αμφίρροπη, αλλά στο τέλος η Casademont Zaragoza έκλεισε το εισιτήριο για τον Ημιτελικό, βγάζοντας νοκ-άουτ την πρωταθλήτρια του 2017, Iberostar Tenerife. Το ματς ολοκληρώθηκε με σκορ 87-81 και η Zaragoza θα αντιμετωπίσει τώρα την οικοδέσποινα του Final 8, AEK.

Σημείο κλειδί:Η Tenerife κατάφερε να ανατρέψει διαφορά 10 πόντων στη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου και να ισοφαρίσει, σχεδόν ένα λεπτό πριν από το τέλος του ματς. Όμως, ο πρώην παίκτης της, Nico Brussino, έβαλε γκολ-φάουλ στο transition για το +3 της Zaragoza κι, ύστερα από ένα λάθος της Tenerife, ο Giorgi Shermadini χρεώθηκε με το πέμπτο φάουλ του, ενώ ακολούθησε η δεύτερη τεχνική ποινή και η αποβολή του κόουτς Txus Vidorreta. Έτσι, η Zaragoza τελείωσε τη δουλειά από τη γραμμή των βολών.

Τα στατιστικά δεν ψεύδονται:Η Tenerife είχε ένα αβαντάζ με 22-16 από το ζωγραφιστό στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, αλλά η Zaragoza κυριάρχησε κοντά στα καλάθια στην τρίτη περίοδο με επί μέρους 16-2 στη ρακέτα και ολοκληρωσε με +8 σε αυτό το κομμάτι, για να αποκλείσει την περσινή φιναλίστ.

Ήρωες του Αγώνα:Ο Robin Benzing είχε 17 πόντους, αλλά ο Brussino έβαλε τους πιο καθοριστικούς πόντους στο φινάλε, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 12 συνολικά. Για την ομάδα του Diego Ocampo, διψήφιοι ήταν και οι Tryggvi Hlinason (11), Jason Thompson (11) και Rodrigo San Miguel (10).

Συμπέρασμα:Η Zaragoza θα αντιμετωπίσει τώρα στον Ημιτελικό της Παρασκευής την οικοδέσποινα. Η Tenerife θα επιστρέψει ξανά για τη σεζόν 2020-21, ενώ στο ματς είχε πρωταγωνιστή τον Giorgi Shermadini με 22 πόντους και 8 ριμπάουντ.