Besiktas, Περιστέρι και Turk Telekom ξεκίνησαν με εκτός έδρας νίκες - 1η αγωνιστική, η σύνοψη της Τρίτης

MIES (Ελβετία) - Οι τουρκικές Besiktas Sompo Sigorta και Turk Telekom και το πρωτοεμφανιζόμενο Περιστέρι Winmasters από την Ελλάδα έδειξαν μεγάλα αποθέματα στην πρεμιέρα της σεζον 2019-20, αφού ξεκίνησαν με εκτός έδρας νίκες το Basketball Champions League .

Ας ριξουμε μια πιο προσεκτική ματιά στα οκτώ εναρκτήρια ματς της νέας σεζόν:

UNET Holon 79-82 Turk Telekom (Ομιλος A)

Δύο σπουδαίες φάσεις από τον Nick Johnson προς το φινάλε επέτρεψαν στην Turk Telekom να νικήσει την γηπεδούχο UNET Holon με 82-79 σε ένα ματς με δραματικό φινάλε στο Ισραήλ για την πρεμιέρα του Α ομίλου.

Με την τουρκική ομάδα πίσω 77-76 και 55 δευτερόλεπτα στο ρολόι, ο Johnson πήρε την ασίστ του T.J. Campbell και σημείωσε τρίποντο για το 79-77.

Ο Johnson έδωσε συνέχεια στην άμυνα με ένα κλέψιμο και ψύχραιμα σκόραρε στην άλλη πλευρά για να δώσει αβαντάζ 4 στην ομάδα του.

H Holon κάλεσε τάιμ άουτ και με την έναρξη του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι έκαναν αντιαθλητικό φάουλ επιτρέποντας στον Malachi Richardson να μειώσει σε 81-79 από την γραμμή, αλλά ο Yogev Ohayon αστόχησε σε τρίποντο με 8" να απομένουν και στη συνέχεια ο T.J. Campbell έγραψε το τελικό σκορ από τη γραμμή.

Ο Campbell έδωσε το ρυθμό στην Turk Telekom με 15 πόντους και 4 ασίστ, ενώ οι Johnson, Moustapha Fall και Kyle Wiltjer είχαν από 13 πόντους με τον τελευταίο να προθέτει και 9 ριμπάουντ στην στατιστική του. Ο Richardson της Holon τέλειωσε το ματς με 21 πόντους και 6 ριμπάουντ.

SIG Strasbourg 77-64 Filou Oostende (Όμιλος A)

Η Strasbourg αξιοποίησε το ξέσπασμα της με το 12-2 στα τέλη της δεύτερης περιόδου για να μπει σε θέση οδηγού και στη συνέχεια δεν κοίταξε ποτέ πίσω, φτάνοντας στη νίκη με 77-64 κόντρα στην Filou Oostende.

Η βελγική ομάδα ήταν μπροστά με 33-30 με 4:54 να μένουν για το ημίχρονο, όταν ο Thomas Scrubb σκόραρε με λέι απ από ασίστ του Damian Inglis για να ξεκινήσει το σερί της Strasbourg.

Η γαλλική ομάδα ήταν, έτσι, μπροστά με 42-35 στο ημίχρονο και έφτασε να προηγηθεί ακόμη και με 17 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο, διαγράφοντας οριστικά τις ελπίδες ανατροπής για την Oostende.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν έναντι των Βέλγων στα ριμπάουντ, με το επί μέρους 36-25, αλλά ένα ακόμη στοιχείο που κόστισε στην Oostende ήταν η αστοχία από μακριά, καθώς είχε 3/20 τρίποντα.

Ο Jerai Grant είχε 15 πόντους με 6/7 προσπάθειες και ήταν ο πρώτος μεταξύ των τεσσάρων διψήφιων των νικητών. Ο Inglis τέλειωσε τον αγώνα με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ. Από πλευράς ηττημένων, ο Shevon Thompson έφτασε πολύ κοντά στο double double με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ.

RASTA Vechta 89-76 Anwil Wloclawek (Όμιλος B)

O Trevis Simpson είχε μία εμφάνιση 30 πόντων και η RASTA Vechta έσφιξε τα λουριά στην άμυνα, όταν χρειάστηκε, για να ξεκινήσει με νίκη την ευρωπαϊκή της παρουσία εντός έδρας με αντίπαλο την Anwil Wloclawek και σκορ 89-76.

Ο Tony Wroten έβαλε τους Πολωνούς μπροστά με 64-62 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, αλλά αυτό τελικά ήταν το μοναδικό καλάθι της Anwil στο πρώτο μισό του τελευταίου δεκαλέπτου.

Ο Ishmail Wainright έβαλε τρίποντο για να ξεκινήσει σερί 8-0 των γηπεδούχων κα λίγο αργότερα ακολούθησαν έναν τρίποντο και ένα κάρφωμα για την Vechta που προηγήθηκε με 75-66 και καθάρισε το παιχνίδι..

Παρά την ήττα της, η Anwil ήταν κυρίαρχη κοντά στο καλάθι, νικώντας 54-34 την μάχη των ριμπάουντ και παίρνοντας 50 πόντους από το ζωγραφιστό. Ωστόσο, οι Γερμανοί είχαν 42% (16/38) στο τρίποντο κι αυτό αποδείχθηκε αρκετό, ώστε να κάνει τη διαφορά.

Ο Simpson, που είχε 30 πόντους με 10/19 σουτ, πρόσθεσε επίσης 5 ριμπάουντ στην εμφάνισή του, ενώ ο Steve Vasturia τον ακολούθησε με 15 πόντους, 8 ασίστ και 6 ριμπάουντ. Ο Chris Dowe της Anwil μέτρησε 18 πόντους και 8 ριμπάουντ.

VEF Riga 80-74 Mornar Bar (Όμιλος C)

Η VEF Riga είπε την τελευταία λέξη σε ένα κλειστό ματς με 15 εναλλαγές στο προβάδισμα και έφτασε στη νίκη με 80-74 επί της Mornar Bar στην λετονική πρωτεύουσα.

Και οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν 18 επιθετικά ριμπάουντ που τους έδωσαν 20 πολύτιμους πόντους δεύτερης ευκαιρίας.

Ο Medford ήταν ο πρώτος σκόρερ στο παιχνίδι με 21 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ οι Kristijan Krajina και Ron Curry ολοκλήρωσαν το ματς με 13 πόντους έκαστος. Οι Bjelica και Jacob Pullen είχαν από 18 πόντους για την Mornar Bar.

Gaziantep 64-70 Περιστέρι Winmasters (Όμιλος C)

Το Περιστέρι κατάφερε να μετατρέψει ένα καταστροφικό ξεκίνημα σε μία νικηφόρα πρεμιέρα για το Baskeball Champions League, αφού ανέτρεψε το -16 και επικράτησε 70-64 της Gaziantep στην Τουρκία.

Οι γηπεδούχοι ήταν εντυπωσιακοί στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και βρέθηκαν πολύ νωρίς να προηγούνται με σκορ 20-4, αλλά η ελληνική ομάδα έδειξε γρήγορα σημάδια ζωής και κατάφερε να μειώσει σε 42-36 μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στην τρίτη περίοδο και προηγήθηκαν ακόμη και με 8 πόντους στο ξεκίνημα της τέταρτης, αλλά η Gaziantep έδειξε ότι έχει ακόμη λίγη... βενζίνη και ο Jamelle Hagins μείωσε στο -2 με έξι λεπτά να απομένουν για τη λήξη.

Οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκαν απόλυτα ψύχραιμοι και συγκεντρωμένοι στο φινάλε και ένα σουτ του Γάιου Σκορδίλη ξεκίνησε ένα σερί 6-0 που ήταν αρκετά, για να κλειδώσει η νίκη της ομάδας του.

O Steven Gray έδειξε τον δρόμο με 15 πόντους, ενώ ο Scoochie Smith μέτρησε 13 πόντους και 5 ασίστ ο Χρήστος Σαλούστρος πρόσθεσε 11 πόντους και 6 ριμπάουντ ερχόμενος από τον πάγκο. Ο Drew Crawford, απ' την άλλη, σημείωσε 16 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Iberostar Tenerife 81-67 Nizhny Novgorod (Όμιλος C)

Οι νικητές του πρώτου Basketball Champions League έκαναν ένα εξαιρετικό ξεκίνημα στην τέταρτη διαδοχική παρουσία τους στη διοργάνωση, αφού επικράτησαν ολοκληρωτικά της Nizhny Novgorod μέχρι το τελικό 81-67.

O Giorgi Shermadini έδειξε τον δρόμο στους Ισπανούς κατακτητές της κορυφής του 2017 και ήταν πρώτος σκόρερ με 24 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ πολύπλευρη ήταν η παρουσία του Huertas με 13 πόντους, 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ. Για την Nizhny, ο Darrlyn Willis είχε 17 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Neptunas Klaipeda 81-71 Happy Casa Brindisi (Όμιλος D)

Η Neptunas αξιοποίησε ένα ξέσπασμά της στην δεύτερη περίοδο, την Τρίτη, και αναχαίτησε την τελική αντεπίθεση της Brindisi για να γιορτάσει τη νίκη με 81-71 απέναντι στους Ιταλούς στην πρεμιέρα του Ομίλου Α.

Οι γηπεδούχοι δεν ξεκίνησαν καλά και ήταν πίσω με 31-27, 6:06 πριν το ημίχρονο, όταν όμως ο Deividas Gailius άνοιξε σερί 8-0 που έβαλε μπροστά την Neptunas.

Οι Λιθουανοί ανέβασαν την διαφορά μέχρι τους 11 πόντους μετά την ανάπαυλα, αλλά η Brindisi άρχισε να μειώνει και ο Kelvin Martin μείωσε σε, 71-69. Ωστόσο, η Neptunas κατάφερε να φτάσει στην επικράτηση.

Ο Gailius έδειξε τον δρόμο για την Neptunas μετρώντας 23 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ ο Zygimantas Janavicius συνεισέφερε με 13 πόντους και 6 ασίστ. Ο Adrian Banks πέτυχε 11 πόντους, από πλευράς Brindisi.

ΠAOK 60-69 Besiktas Sompo Sigorta (Όμιλος D)

Η Besiktas εγκλώβισε τον ΠΑΟΚ και με σερί 14-0 στα τελευταία λεπτά του αγώνα της Τρίτης στην Θεσσαλονίκη, πανηγύρισε την εκτός έδρας επικράτηση με σκορ 69-60 σε ένα ανταγωνιστικό παιχνίδι του Ομίλου D, που είχε 16 εναλλαγές στο προβάδισμα.

Η τουρκική ομάδα ήταν πίσω στο σκορ με 60-55 και 4.52 να απομένουν, όταν ο Jordan Theodore έκλεψε και πάσαρε στον Shaquielle McKissic, ο οποίος κέρδισε φάουλ στην πορεία του προς το καλάθι.

Έβαλε μία από τις δύο βολές, αλλά αυτή η φάση αποτέλεσε το έναυσμα για την επιστροφή της Besiktas που με νέες αμυντικές προσπάθειες πέρασε μπροστά 61-60 3.38 πριν το φινάλε.

Ο ΠAOK πήρε σημαντικές βοήθειες από τον πάγκο του, αλλά η Besiktas αξιοποίησε την καλύτερη ευστοχία της - Η τουρκική ομάδα είχε 10/26 τρίποντα, ενώ η ελληνική μέτρησε μόλις 7/31.

Ο Toddrick Gotcher ήταν ο πρώτος σκόρερ της Besiktas με 19 πόντους, την ώρα που ο James McAdoo σημείωσε double double με 12 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για τον ΠΑΟΚ, ο JeQuan Lewis ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 19 πόντους.