08 Οκτωβρίου, 2019
04 Οκτωβρίου, 2020
08/01/2020

Η Antwerp σταμάτησε το σερί της ΑΕΚ, η Tenerife έκανε τεράστιο βήμα - 10η αγωνιστική, η σύνοψη της Τετάρτης

MIES (Ελβετία) - Με την καλύτερή της εμφάνιση για φέτος, η Antwerp υποχρέωσε την ΑΕΚ στην πρώτη της ήττα στη διοργάνωση μετά τις 19 Νοέμβρη, ενώ η Tenerife έκανε μια σπουδαία εμφάνιση για να φτάσει πιο κοντά στα Play-Offs του 2019-20 Basketball Champions League.

Ας ρίξουμε μια πιο προσεκτική ματιά στα οκτώ παιχνίδια, με τα οποία ολοκληρώθηκε η 10η αγωνιστική:

Telenet Giants Antwerp 73-61 AEK- Όμιλος B

Η Antwerp τερμάτισε το σερί τριών ηττών της στον Όμιλο Β κι αναπτέρωσε τις ελπίδες της για πρόκριση, υποχρεώνοντας την πρωτοπόρο ΑΕΚ στην πρώτη της ήττα σε όλες τις διοργανώσεις μετά τις 19 Νοεμβρίου με 73-61.

Ο Luka Rupnik καθοδήγησε την Antwerp με 14 πόντους, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ενώ ο Hans Vanwijn πλησίασε στο double-double με 9 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για την AEK, ο Keith Langford ήταν πρώτος σκόρερ με 19 πόντους, ενώ είχε και 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ παρά την ήττα.

Η Antwerp ανέβηκε πια στο 3-7, ενώ η AEK υποχωρήσε στο 7-3 και ισοβαθμεί με την Hapoel στην πρώτη θέση του ομίλου.

Περιστέρι winmasters 54-80 Iberostar Tenerife - Όμιλος C

Και οι 12 παίκτες της Tenerife σκόραραν και η ισπανική ομάδα κράτησε το Περιστέρι 21 πόντους κάτω από τον μέσο όρο πόντων του για να φτάσει στο εντυπωσιακό 80-54 στην Αθήνα.

Οι φιλοξενούμενοι, που είναι πια με το ένα πόδι στα Play-Offs, πήραν διψήφια διαφορά, 17-7, τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου κι έφτασαν να προηγούνται ακόμη και με 21 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Το Περιστέρι, που είχε κατά μέσο όρο 75 πόντους στα πρώτα 9 παιχνίδια, κατάφερε να μειώσει μόνο μέχρι τους 13 στην επανάληψη.

Ο Marcelinho Huertas ξεχώρισε για τους νικητές με double-double 11 πόντων και 10 ασίστ, ενώ ο Alex Lopez ήρθε από τον πάγκο κι είχε επίσης 11 πόντους. Ο Γάιος Σκορδίλης, με 10 πόντους, ήταν ο μοναδικός διψήφιος του Περιστερίου.

Η Tenerife συνεχίζει απτόητητη στο 9-1 ενώ το Περιστέρι έπεσε πλέον στο 6-4.

Happy Casa Brindisi 88-93 JDA Dijon - Όμιλος D

Η Dijon χρησιμοποίησε μακρινά σουτ για να ξεφύγει από την Brindisi κι άντεξε στο τέλος για να πανηγυρίσει τη νίκη με 93-85 στην Ιταλία, με την οποία ανεβαίνει μόνη πρώτη στον Όμιλο D.

Η γαλλική ομάδα ανέβηκε στο 7-3 με αυτό το αποτέλεσμα, ενώ για πρώτη φορά η Brindisi έχει αρνητικό ρεκόρ, 4-6.

Ο Rasheed Sulaimon έδειξε το δρόμο στους νικητές με 23 πόντους και 8/11 σουτ, ενώ ο David Holston τον ακολούθησε με 19 πόντους, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ. Παρά την ήττα του, ο Darius Thompson έκανε σπουδαία εμφάνιση με 22 πόντους, 7 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Turk Telekom 92-83 Lietkabelis - Όμιλος A

Η Turk Telekom αξιοποίησε ένα σερί 14-2 ανάμεσα σε τρίτη και τέταρτη περίοδο για να πάρει διψήφια διαφορά και να κρατήσει μακριά της την Lietkabelis, ώστε να πάρει τη νίκη με 92-83 σε ένα πολύ διασκεδαστικό παιχνίδι.

Ο Kyle Wiltjer, που ευστόχησε σε γκολ-φάουλ 58 δευτερόλεπτα πριν το τέλος για να κλειδώσει τη νίκη, ήταν ο πρωταγωνιστής των νικητών με 27 πόντους και 11/15 σουτ. Πήρε μεγάλη βοήθεια από τον RJ Hunter που είχε 18 πόντους και 4 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους δεν αρκούσαν οι 17 πόντοι του Paulius Valinskas.

Η Turk Telekom ανέβηκε πλέον στο 7-3 και ισοβαθμεί στην πρώτη θέση με τις Manresa και Dinamo Sassari, τη στιγμή που η Lietkabelis είναι πια στο 4-6.

Falco Szombathely 70-77 Casademont Zaragoza - Όμιλος D

Η Zaragoza στηρίχθηκε στον ζεστό Nicolas Brussino στο δεύτερο ημίχρονο και υποχρέωσε την Falco στην πρώτη εντός έδρας ήττα της στη διοργάνωση, 77-70, για να σκαρφαλώσει δεύτερη στον γεμάτο Όμιλο D.

Ο Αργεντινός διεθνής πέτυχε 16 από τους 19 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, με 5/7 τρίποντα. Ο D.J. Seeley ήταν επίσης πολύ καλός για τους νικητές με 18 πόντους και 4 ασίστ. Για τους ηττημένους, 15 πόντους και 2 ριμπάουντ μέτρησε ο Marko Filipovity.

Η Zaragoza ανέβασε το ρεκόρ της στο 6-4 και το αντίστοιχο της Falco έπεσε στο 5-5.

BAXI Manresa 92-68 SIG Strasbourg - Όμιλος A

Η Manresa μπήκε με την έναρξη του αγώνα σε θέση οδηγού και έφτασε να προηγείται ακόμη και με 29 πόντους της Strasbourg, την οποία τελικά νίκησε με σκορ 92-68.

Η ισπανική ομάδα έπιασε ξανά στην κορυφή του Ομίλου Α τις Dinamo Sassari και Turk Telekom με ρεκόρ 7-3 record, ενώ η Strasbourg εμπλέκεται με ρεκόρ 4-6 σε τριπλή ισοβαθμία στην 5η θέση.

Luke Nelson και Deividas Dulkys είχαν απο 15 πόντους για τους γηπεδούχους με τον πρώτο να μοιράζει και 5 ασίστ. Την ίδια στιγμή, ο Thomas Scrubb είχε 15 πόντους και 6 ασίστ από την άλλη μεριά.

Brose Bamberg 86-81 Gaziantep - Όμιλος C

Η Bamberg ξεπέρασε το κάκιστο ξεκίνημά της και πήρε τη νίκη με 86-81 επί της Gaziantep εντός έδρας, μειώνοντας έτσι την απόσταση από το πρώτο μισό της κατάταξης στον Όμιλο C στη μία νίκη.

Απ' την άλλη, η Gaziantep πρέπει να κερδίσει και τα τέσσερα εναπομείναντα παιχνίδια για να έχει κάποιες ελπίδες πρόκρισης στα Play-Offs.

Ο Kameron Taylor ξεχώρισε από τους γηπεδούχους με 15 πόντους και 5 ασίστ, ενώ ο Lee συνεισέφερε με 13 πόντους και 2 ασίστ. Για την Gaziantep, ο Jason Rich ήταν πρώτος σκόρερ με 18 πόντους και 5 ασίστ.

UNET Holon 99-86 Polski Cukier Torun - Όμιλος A

Η Holon ξαναβρήκε τον παραγωγικό της εαυτό στο πρώτο παιχνίδι για το BCL υπό τις οδηγίες του νέου της προπονητή, Στέφανου Δέδα, για να φτάσει στο 99-86 κόντρα στην Polski Cukier Torun.

Η ομάδα από το Ισραήλ, που είχε επικρατήσει με 122-105 στο αντιστοιχο ματς της Πολωνίας που έμεινε στην ιστορία ως το πιο παραγωγικό όλων των εποχών, έχει πια ρεκόρ 4-6. Την ίδια στιγμή, η Torun είναι στον πάτο της κατάταξης με ρεκόρ 2-8.

Ο βετεράνος Ισραηλινός διεθνής Guy Pnini καθοδήγησε τους νικητές με 20 πόντους και ο Troy Caupain τον ακολούθησε με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Ο Keith Hornsby είχε 14 πόντους και 4 ριμπάουντ από τη μεριά των Πολωνών.