05 Οκτωβρίου, 2021
15 Μαΐου, 2022
12/01/2022

Η Hapoel U-NET Holon απέφυγε τον αποκλεισμό με διπλό στην Κωνσαντινούπολη

KΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ (Τουρκία) - Η Besiktas Icrypex ήθελε να… σκουπίσει την Hapoel U-NET Holon και να προκριθεί στους 16, αλλά η Holon είχε διαφορετικά σχέδια στέλνοντας τη σειρά σε τρίτο ματς μετά το διπλό με 72-70.

Τα δύο ματς της σειράς έχουν κριθεί με συνολική διαφορά τριών πόντων και έτσι το τρίτο ματς είναι απόλυτα δίκαιο.

Σημείο-κλειδί: Η Besiktas προηγήθηκε ακόμη και με 16 πόντους, αλλά η Holon έκλεισε το πρώτο μέρος με επί μέρους 13-5 και μείωσε σε 37-44 πριν από την ανάπαυλα. Στη συνέχεια, οι Ισραηλινοί κέρδισαν την τρίτη περίοδο με 16-11 και μείωσαν ακόμη περισσότερο, σε 53-55.

Πριν καν συμπληρωθεί ένα λεπτό στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Holon πέρασε μπροστά και έφτασε να προηγείται ακόμη και με 7 πόντους.

Ήρωας του αγώνα: Ο Chris Johnson πρωταγωνίστησε για την Holon με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κοψίματα και 6/12 προσπάθειες εντός πεδιάς.

Chris Johnson (right)

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν: Η Holon πήρε 25 πόντους από τα 15 λάθη της Besiktas, ενώ οι Τούρκοι πήραν 18 πόντους από τα 12 λάθη των φιλοξενούμενων.

Η Besiktas είχε μόλις 8/13 βολές και θα ήταν χρήσιμο να τα είχε πάει καλύτερα σε αυτόν τον τομέα, σε ένα τόσο κλειστό ματς.

Συμπέρασμα: Ο Dedric Lawson είχε double-double παρά την ήττα της Besiktas με 13 πόντους, 5/7 σουτ και 10 ριμπάουντ.

Η σειρά είναι πλέον στο 1-1, με τις δύο ομάδες να έχουν επικρατήσει μακριά από τις έδρες τους. Όλα θα κριθούν στο τρίτο ματς, στο Ισραήλ, την επόμενη Τετάρτη.