05 Οκτωβρίου, 2021
15 Μαΐου, 2022
12/01/2022

Το' χουν ξανακάνει: Ο Huertas βρήκε τον Salin και η Lenovo Tenerife νίκησε τη Pinar Karsiyaka

ΣΑΝ ΚΡΙΣΤΟΜΠΑΛ ΝΤΕ ΛΑ ΛΑΓΚΟΥΝΑ (Ισπανία) - Το πρώτο ματς ανάμεσα σε δύο διεκδικήτριες του τίτλου ήταν θρίλερ. Με το ματς να κρινεται, ο Txus Vidorreta επέλεξε το αγαπημένο του σύστημα και η Lenovo Tenerife τα κατάφερε κόντρα στην Pinar Karsiyaka με 76-69 κάνοντας έτσι το 1-0 στη σειρά.

Σημείο - κλειδί: Ήταν ένα κλειστό παιχνίδι για 40 λεπτά, αφού καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει με διαφορά μεγαλύτερη των επτά πόντων. Η Pinar Karsiyaka μείωσε σε 71-69 στο τελευταίο λεπτό, μένοντας ζωντανή, αλλά έπεσε θύμα ενός γνωστού τρίκ του Vidorreta.

Η Tenerife επέλεξε ένα σύστημα που έμοιαζε με Spain pick and roll, αλλά ο Giorgi Shermadini έκανε flare screen για να ελευθερώσει τον Sasu Salin. Ο Marcelinho Huertas έδωσε την πάσα, ο Salin έβαλε το τρίποντο και πλέον δεν υπήρχε επιστροφή, 27.8” πριν το τέλος.

Το ίδιο σύστημα είχε χρησιμοποιήσει η Lenovo Tenerife για να κερδίσει μία άλλη τουρκική ομάδα στο ίδιο γήπεδο. Συγκεκριμένα, το 2019, οι Ισπανοί είχαν νικήσει την Gaziantep χάρη σε ένα ακόμη μεγάλο τρίποντο από τον Salin.

Ήρωας του αγώνα: Double-doubles με ασίστ είναι πάντα γλυκά. Ο Marcelinho Huertas είχε 18 πόντους, 10 ασίστ και κανένα λάθος, οδηγώντας την Lenovo Tenerife.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν: Σε ένα τόσο κλειστό παιχνίδι σαν αυτό, τα φάουλ έπαιξαν κομβικό ρόλο για την Pinar Karsiyaka. Οι Τούρκοι έκαναν 27 έναντι μόλις 16 των γηπεδούχων, ενώ καθοριστικές ήταν οι δύο τεχνικές ποινές που δέχθηκε για flopping ο Bonzie Colson, που αποβλήθηκε κι ήταν εκτός στην τέταρτη περίοδο.

Συμπέρασμα: Η Tenerife έκανε αυτό που χρειαζόταν να κάνει. Πλέον, η Karsiyaka θα προσπαθήσει να στείλει τη σειρά σε τρίτο ματς με νίκη στην Τουρκία - ο νικητης του ζευγαριού θα βρει στη Φάση των 16 τις Falco Szombathely, Rytas Vilnius και SIG Strasbourg.