05 Οκτωβρίου, 2021
15 Μαΐου, 2022
12/01/2022

Η Hapoel Bank Yahav Jerusalem κυριάρχησε της Prometey με την καλύτερη επιθετική επίδοση σε περίοδο του BCL

ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ (Ισραήλ) - Η Hapoel Bank Yahav Jerusalem έκανε δήλωση μπροστά στο παθιασμένο κοινό της στην Pais Arena με το επιβλητικό 95-70 κόντρα στην Prometey in για το πρώτο ματς των Play-In.

Σημείο-κλειδί: Η Jerusalem ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι μετρώντας 9/10 τρίποντα στην πρώτη περίοδο, την οποία ολοκλήρωσε έχοντας πετύχει 40 πόντους.

Οι 40 πόντοι ήταν η μεγαλύτερη συγκομιδή που έχει συγκεντρώσει ομάδα σε πρώτη περίοδο αγώνα του BCL, ισοφαρίζοντας μάλιστα την καλύτερη επίδοση σε οποιαδήποτε περίοδο την οποία κατείχε ήδη η Ironi Nahariya σε δεύτερο δεκάλεπτο αγώνα με τους Bakken Bears τον Ιανουάριο του 2017.

Jalen Adams και Adam Ariel είχαν αθροιστικά 18 από αυτούς τους 40 πόντους, με 6/6 τρίποντα.

Η Jerusalem έγινε η τέταρτη ομάδα που ξεπερνά τους 60 πόντους σε πρώτο ημίχρονο αγώνα της διοργάνωσης: μάλιστα είναι η πρώτη από τον Δεκέμβριο του 2019, όταν η BAXI Manresa είχε βάλει 65 κόντρα στην Torun.

Η Prometey δεν μπήκε ποτέ στο ματς, καθώς οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν από το τζάμπολ και προηγήθηκαν ακόμη και με διαφορά 35 πόντων.

Ήρωες του αγώνα: Adams (18 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6/8 FG, 4/5 3P) και Ariel (24 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 8/12 FG, 6/8 3P) ήταν άκρως αποτελεσματικοί και πέτυχαν 10 από τα 16 τρίποντα της ομάδας τους.

Jalen Adams

Ο Adam Ariel πέτυχε 24 πόντους, τους περισσότερους που έχει σημειώσει σε αγώνα της διοργάνωσης.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν: Η Jerusalem πήρε 18 περισσότερους πόντους από την Prometey από τη γραμμή του τριπόντου και έχει ξεπεράσει τα 15 εύστοχα σε δύο από τα τρίτα τελευταία ματς της, ενώ είχε πετύχει κάτι τέτοιο μόλις δύο φορές στα προηγούμενα 45 ματς της στη διοργάνωση.

Η Jerusalem είχε επίσης διπλάσια κλεψίματα από την Prometey (8-4), καθώς και τάπες (6-3) με τον John Egbunu να μετρά από 2 σε κάθε κατηγορία.

Οι Ισραηλινοί πήραν επίσης 47 πόντους από τον πάγκο, έναντι 33 των αντιπάλων τους.

Συμπέρασμα: Η Jerusalem εκανε με πειστικό τρόπο το 1-0 στη σειρά, ενώ η Prometey θα προσπαθήσει να φέρει στα ίσα την κατάσταση στο ματς επί ουκρανικου εδάφους στις 18 Ιανουαρίου.