08 October, 2019
04 October, 2020
All News

Latest videos

more videos
FINAL 8 Show - The Review! | Basketball Champions League 2019

FINAL 8 Show - The Review! | Basketball Champions League 2019

10 Oct 2020 882 views
Top 10 Best Plays • Hereda San Pablo Burgos | FINAL 8 | Basketball Champions League 2019

Top 10 Best Plays • Hereda San Pablo Burgos | FINAL 8 | Basketball Champions League 2019

6 Oct 2020 920 views
Top 10 Plays w/ Langford, McFadden, Rice & Co. | FINAL 8 | Basketball Champions League 2019

Top 10 Plays w/ Langford, McFadden, Rice & Co. | FINAL 8 | Basketball Champions League 2019

5 Oct 2020 1156 views
Hereda San Pablo Burgos v AEK - Condensed Game - FINAL - Basketball Champions League 2019

Hereda San Pablo Burgos v AEK - Condensed Game - FINAL - Basketball Champions League 2019

5 Oct 2020 2243 views
JDA Dijon v Casademont Zaragoza - 3rd Place Game

JDA Dijon v Casademont Zaragoza - 3rd Place Game

5 Oct 2020 1847 views
Hereda San Pablo Burgos v AEK - Final

Hereda San Pablo Burgos v AEK - Final

7 Oct 2020 6557 views
ERA Nymburk v AEK - Full Game - Quarter Finals - Basketball Champions League 2019

ERA Nymburk v AEK - Full Game - Quarter Finals - Basketball Champions League 2019

7 Oct 2020 3113 views
Hapoel Jerusalem v Hereda San Pablo Burgos - Full Game - Quarter Finals - BCL 2019

Hapoel Jerusalem v Hereda San Pablo Burgos - Full Game - Quarter Finals - BCL 2019

7 Oct 2020 3312 views
Hereda San Pablo Burgos v JDA Dijon - Full Game - Semi Finals - Basketball Champions League 2019

Hereda San Pablo Burgos v JDA Dijon - Full Game - Semi Finals - Basketball Champions League 2019

7 Oct 2020 3004 views
Türk Telekom v JDA Dijon - Full Game - Quarter Finals - Basketball Champions League 2019

Türk Telekom v JDA Dijon - Full Game - Quarter Finals - Basketball Champions League 2019

7 Oct 2020 3120 views
AEK v Casademont Zaragoza - Full Game - Semi Finals - Basketball Champions League 2019

AEK v Casademont Zaragoza - Full Game - Semi Finals - Basketball Champions League 2019

7 Oct 2020 2877 views
JDA Dijon v Casademont Zaragoza - Condensed Game - 3rd Place - Basketball Champions League 2019

JDA Dijon v Casademont Zaragoza - Condensed Game - 3rd Place - Basketball Champions League 2019

5 Oct 2020 598 views
Top 5 Plays w/ McFadden, Langford & Co. | Finals | Basketball Champions League 2019

Top 5 Plays w/ McFadden, Langford & Co. | Finals | Basketball Champions League 2019

4 Oct 2020 1140 views
Omar Cook full of joy! (15PTS, 4 AST) | Player of the Game

Omar Cook full of joy! (15PTS, 4 AST) | Player of the Game

4 Oct 2020 1135 views
Hereda San Pablo Burgos v AEK - Press Conference - Final

Hereda San Pablo Burgos v AEK - Press Conference - Final

4 Oct 2020 1848 views
David Holston (20 PTS, 6 AST) in top shape | Player of the Game

David Holston (20 PTS, 6 AST) in top shape | Player of the Game

4 Oct 2020 478 views
Hereda San Pablo Burgos v AEK - Highlights - Final - Basketball Champions League 2019

Hereda San Pablo Burgos v AEK - Highlights - Final - Basketball Champions League 2019

4 Oct 2020 9110 views
JDA Dijon v Casademont Zaragoza - Press Conference - 3rd Place Game

JDA Dijon v Casademont Zaragoza - Press Conference - 3rd Place Game

4 Oct 2020 1244 views
JDA Dijon v Casademont Zaragoza - Highlights - 3rd Place Game - Basketball Champions League 2019

JDA Dijon v Casademont Zaragoza - Highlights - 3rd Place Game - Basketball Champions League 2019

4 Oct 2020 1282 views
FINAL 8

FINAL 8

3 Oct 2020 594 views

About the Event

Regular Season by the numbers

The Regular Season might now feel like a million light years away, but there were a lot of important facts and figures that emerged through the first 224 games which we should take on board before we turn our attention to the Play-Offs. Let's have a look back on some key facts to see how this came about.

Learn more

Event Timeline

  • 4 Jul 19 Regular Season Draw
  • 17 Sep 19 Qualification Rounds
  • 15 Oct 19 Regular Season Start
  • 7 Feb 20 FIBA Intercontinental Cup
  • 18 Feb 20 Play-Offs Draw
  • 3 Mar 20 Round of 16
  • 3 Jul 20 2020-21 Lineup Announcement
  • 15 Jul 20 2020-21 Season Draw
  • 10 Sep 20 Final 8 Draw
  • 16 Sep 20 Round of 16 (Game 3)
  • 30 Sep 20 Final 8

Standings

View all
  • Group A W/L P
    1 [ANKA] Türk Telekom * 11/3 25
    2 [SASS] Dinamo Sassari * 11/3 25
    3 [OSTE] Filou Oostende * 8/6 22
    4 [LIETK] Lietkabelis * 7/7 21
    5 [MANR] BAXI Manresa 7/7 21
    6 [HOLO] UNET Holon 6/8 20
    7 [STRAS] SIG Strasbourg 4/10 18
    8 [TORU] Polski Cukier Torun 2/12 16
    * Qualified for Play-Offs
    Group B W/L P
    1 [JERU] Hapoel Bank Yahav Jerusalem * 11/3 25
    2 [AEK] AEK * 9/5 23
    3 [BURG] Hereda San Pablo Burgos * 8/6 22
    4 [BAND] Teksüt Bandirma * 8/6 22
    5 [VECH] RASTA Vechta 6/8 20
    6 [WLOC] Anwil Wloclawek 5/9 19
    7 [PAU] EB Pau-Lacq-Orthez 5/9 19
    8 [ANTW] Telenet Giants Antwerp 4/10 18
    * Qualified for Play-Offs
    Group C W/L P
    1 [NYMB] ERA Nymburk * 12/2 26
    2 [TENRF] Iberostar Tenerife * 11/3 25
    3 [NIZH] Nizhny Novgorod * 9/5 23
    4 [PERI] Peristeri winmasters * 8/6 22
    5 [BAMB] Brose Bamberg 7/7 21
    6 [GAZN] Gaziantep 4/10 18
    7 [MORN] Mornar Bar 4/10 18
    8 [RIGA] VEF Riga 1/13 15
    * Qualified for Play-Offs
    Group D W/L P
    1 [ZARA] Casademont Zaragoza * 10/4 24
    2 [DIJO] JDA Dijon * 9/5 23
    3 [BONN] Telekom Baskets Bonn * 8/6 22
    4 [BESIK] Besiktas Sompo Sigorta * 7/7 21
    5 [FALC] Falco Szombathely 6/8 20
    6 [NEPTN] Neptunas Klaipeda 6/8 20
    7 [PAOK] PAOK 5/9 19
    8 [BRIN] Happy Casa Brindisi 5/9 19
    * Qualified for Play-Offs
    • Round of 16
    • Quarter-Finals
    • 1/2 FINALS
    • FINAL

    Round of 16

    PERI
    PERI Peristeri winmasters
    78
    73
    /
    JERU
    JERU Hapoel Bank Yahav Jerusalem
    91
    79
    /
    #1 | best of 3 JERU PERI Pais Arena
    Jerusalem
    Wed 4 Mar - 19:15 (GMT+2) Rewatch here
    PERI JERU Arena of GS Peristeri
    Peristeri
    Wed 11 Mar - 21:30 (GMT+2) Rewatch here
    BURG
    BURG Hereda San Pablo Burgos
    84
    95
    /
    SASS
    SASS Dinamo Sassari
    81
    80
    /
    #6 | best of 3 SASS BURG Palaserradimigni
    Sassari
    Wed 4 Mar - 20:30 (GMT+1) Rewatch here
    BURG SASS Pabellon Multiusos Coliseum Burgos
    Burgos
    Tue 10 Mar - 20:30 (GMT+1) Rewatch here
    BESIK
    BESIK Besiktas Sompo Sigorta
    78
    66
    /
    ANKA
    ANKA Türk Telekom
    89
    84
    /
    #4 | best of 3 ANKA BESIK Ankara Arena
    Ankara
    Wed 4 Mar - 20:00 (GMT+3) Rewatch here
    BESIK ANKA Besiktas Akatlar Arena
    Istanbul
    Wed 11 Mar - 20:00 (GMT+3) Rewatch here
    DIJO
    DIJO JDA Dijon
    88
    79
    75
    NIZH
    NIZH Nizhny Novgorod
    73
    88
    67
    #7 | best of 3 DIJO NIZH Palais des Sport Jean-Michel Geoffroy
    Dijon
    Wed 4 Mar - 20:30 (GMT+1) Rewatch here
    NIZH DIJO Cultural Entertainment Complex "Nagorny"
    Nizhny Novgorod
    Wed 11 Mar - 19:00 (GMT+3) Rewatch here
    DIJO NIZH Palais des Sport Jean-Michel Geoffroy
    Dijon
    Wed 16 Sep - 20:30 (GMT+2) Rewatch here
    BAND
    BAND Teksüt Bandirma
    70
    72
    /
    NYMB
    NYMB ERA Nymburk
    92
    86
    /
    #3 | best of 3 NYMB BAND Kralovka Arena
    Prague
    Tue 3 Mar - 19:00 (GMT+1) Rewatch here
    BAND NYMB Kara Ali Acar Spor Salonu
    Bandirma
    Tue 10 Mar - 20:00 (GMT+3) Rewatch here
    BONN
    BONN Telekom Baskets Bonn
    85
    86
    /
    AEK
    AEK AEK
    92
    90
    /
    #8 | best of 3 AEK BONN OAKA Olympic Indoor Hall
    Athens
    Wed 4 Mar - 21:30 (GMT+2) Rewatch here
    BONN AEK Telekom Dome
    Bonn
    Tue 10 Mar - 20:00 (GMT+1) Rewatch here
    LIETK
    LIETK Lietkabelis
    67
    88
    /
    ZARA
    ZARA Casademont Zaragoza
    76
    90
    /
    #2 | best of 3 ZARA LIETK Pabellon Principe Felipe
    Zaragoza
    Wed 4 Mar - 20:00 (GMT+1) Rewatch here
    LIETK ZARA Cido Arena
    Panevezys
    Tue 10 Mar - 19:00 (GMT+2) Rewatch here
    TENRF
    TENRF Iberostar Tenerife
    85
    69
    62
    OSTE
    OSTE Filou Oostende
    75
    75
    54
    #5 | best of 3 TENRF OSTE Santiago Martin Arena
    San Cristobal de La Laguna
    Tue 3 Mar - 19:30 (GMT+0) Rewatch here
    OSTE TENRF Versluys|Dôme
    Oostende
    Tue 10 Mar - 20:00 (GMT+1) Rewatch here
    TENRF OSTE Santiago Martin Arena
    San Cristobal de La Laguna
    Wed 16 Sep - 19:30 (GMT+1) Rewatch here

    Quarter-Finals

    JERU
    JERU Hapoel Bank Yahav Jerusalem
    65
    BURG
    BURG Hereda San Pablo Burgos
    92
    #4 | Wed 30 Sep - 18:30 (GMT+3) JERU BURG OAKA Olympic Indoor Hall
    Athens
    Wed 30 Sep - 18:30 (GMT+3) Rewatch here
    ANKA
    ANKA Türk Telekom
    82
    DIJO
    DIJO JDA Dijon
    83
    #3 | Wed 30 Sep - 21:30 (GMT+3) ANKA DIJO OAKA Olympic Indoor Hall
    Athens
    Wed 30 Sep - 21:30 (GMT+3) Rewatch here
    NYMB
    NYMB ERA Nymburk
    82
    AEK
    AEK AEK
    94
    #2 | Thu 1 Oct - 18:30 (GMT+3) NYMB AEK OAKA Olympic Indoor Hall
    Athens
    Thu 1 Oct - 18:30 (GMT+3) Rewatch here
    ZARA
    ZARA Casademont Zaragoza
    87
    TENRF
    TENRF Iberostar Tenerife
    81
    #1 | Thu 1 Oct - 21:30 (GMT+3) ZARA TENRF OAKA Olympic Indoor Hall
    Athens
    Thu 1 Oct - 21:30 (GMT+3) Rewatch here

    1/2 FINALS

    BURG
    BURG Hereda San Pablo Burgos
    81
    DIJO
    DIJO JDA Dijon
    67
    #1 | Fri 2 Oct - 18:30 (GMT+3) BURG DIJO OAKA Olympic Indoor Hall
    Athens
    Fri 2 Oct - 18:30 (GMT+3) Rewatch here
    AEK
    AEK AEK
    99
    ZARA
    ZARA Casademont Zaragoza
    75
    #2 | Fri 2 Oct - 21:30 (GMT+3) AEK ZARA OAKA Olympic Indoor Hall
    Athens
    Fri 2 Oct - 21:30 (GMT+3) Rewatch here

    FINAL

    BURG
    BURG Hereda San Pablo Burgos
    85
    AEK
    AEK AEK
    74
    #F | Sun 4 Oct - 20:00 (GMT+3) BURG AEK OAKA Olympic Indoor Hall
    Athens
    Sun 4 Oct - 20:00 (GMT+3) Rewatch here

    3rd PLACE

    DIJO
    DIJO JDA Dijon
    70
    ZARA
    ZARA Casademont Zaragoza
    65
    #3 | Sun 4 Oct - 17:00 (GMT+3) DIJO ZARA OAKA Olympic Indoor Hall
    Athens
    Sun 4 Oct - 17:00 (GMT+3) Rewatch here