08 October, 2019
04 October, 2020
All News

Latest videos

more videos
JDA Dijon v Nizhny Novgorod - Highlights - Round of 16 - Basketball Champions League 2019

JDA Dijon v Nizhny Novgorod - Highlights - Round of 16 - Basketball Champions League 2019

16 Sep 2020 1104 views
Iberostar Tenerife v Filou Oostende - Highlights - Round of 16 - Basketball Champions League 2019

Iberostar Tenerife v Filou Oostende - Highlights - Round of 16 - Basketball Champions League 2019

16 Sep 2020 1338 views
Iberostar Tenerife v Filou Oostende - Press Conf. - Round of 16- Basketball Champions League 2019

Iberostar Tenerife v Filou Oostende - Press Conf. - Round of 16- Basketball Champions League 2019

16 Sep 2020 462 views
JDA Dijon v Nizhny Novgorod - Press Conference - Round of 16 - Basketball Champions League 2019

JDA Dijon v Nizhny Novgorod - Press Conference - Round of 16 - Basketball Champions League 2019

16 Sep 2020 425 views
TaShawn Thomas' BEST Highlights at Hapoel Jerusalem

TaShawn Thomas' BEST Highlights at Hapoel Jerusalem

13 Aug 2020 720 views
R.J. Hunter is moving to Galatasaray! | Highlights

R.J. Hunter is moving to Galatasaray! | Highlights

23 Jul 2020 2175 views
2020-21 Qualification Rounds and Regular Season Draw

2020-21 Qualification Rounds and Regular Season Draw

15 Jul 2020 17678 views
ALLEY-OOP ACTION! Best of All-Time

ALLEY-OOP ACTION! Best of All-Time

5 Jul 2020 1556 views
WOW! Top Assists of All-Time

WOW! Top Assists of All-Time

28 Jun 2020 925 views
Not in my House! BEST BLOCKS in History

Not in my House! BEST BLOCKS in History

14 Jun 2020 1419 views
Man Down! Top CROSSOVERS & ANKLE BREAKERS All-Time

Man Down! Top CROSSOVERS & ANKLE BREAKERS All-Time

21 Jun 2020 1241 views
CRAZY DUNKS - Epic Compilation

CRAZY DUNKS - Epic Compilation

7 Jun 2020 3493 views
Top 10 BUZZER BEATER All-Time

Top 10 BUZZER BEATER All-Time

17 May 2020 8348 views
AEK's BEST Plays & Moments All-Time

AEK's BEST Plays & Moments All-Time

12 May 2020 2449 views
SIG Strasbourg's BEST Plays & Moments All-Time

SIG Strasbourg's BEST Plays & Moments All-Time

8 May 2020 395 views
Filou Oostende/Telenet Giants Antwerp BEST Plays & Moments All-Time

Filou Oostende/Telenet Giants Antwerp BEST Plays & Moments All-Time

5 May 2020 605 views
Banvit/Teksüt Bandirma's BEST Plays & Moments All-Time

Banvit/Teksüt Bandirma's BEST Plays & Moments All-Time

1 May 2020 451 views
Neptunas Klaipeda's BEST Plays & Moments All-Time

Neptunas Klaipeda's BEST Plays & Moments All-Time

28 Apr 2020 455 views
BEST Assist from every Team - Fancy & Creative!

BEST Assist from every Team - Fancy & Creative!

27 Apr 2020 1258 views
Iberostar Tenerife's BEST Plays & Moments All-Time

Iberostar Tenerife's BEST Plays & Moments All-Time

24 Apr 2020 400 views

About the Event

Regular Season by the numbers

The Regular Season might now feel like a million light years away, but there were a lot of important facts and figures that emerged through the first 224 games which we should take on board before we turn our attention to the Play-Offs. Let's have a look back on some key facts to see how this came about.

Learn more

Event Timeline

  • 4 Jul 19 Regular Season Draw
  • 17 Sep 19 Qualification Rounds
  • 15 Oct 19 Regular Season Start
  • 7 Feb 20 FIBA Intercontinental Cup
  • 18 Feb 20 Play-Offs Draw
  • 3 Mar 20 Round of 16
  • 3 Jul 20 2020-21 Lineup Announcement
  • 15 Jul 20 2020-21 Season Draw
  • 10 Sep 20 Final 8 Draw
  • 16 Sep 20 Round of 16 (Game 3)
  • 30 Sep 20 Final 8

Standings

View all
  • Group A W/L P
    1 [ANKA] Türk Telekom * 11/3 25
    2 [SASS] Dinamo Sassari * 11/3 25
    3 [OSTE] Filou Oostende * 8/6 22
    4 [LIETK] Lietkabelis * 7/7 21
    5 [MANR] BAXI Manresa 7/7 21
    6 [HOLO] UNET Holon 6/8 20
    7 [STRAS] SIG Strasbourg 4/10 18
    8 [TORU] Polski Cukier Torun 2/12 16
    * Qualified for Play-Offs
    Group B W/L P
    1 [JERU] Hapoel Bank Yahav Jerusalem * 11/3 25
    2 [AEK] AEK * 9/5 23
    3 [BURG] Hereda San Pablo Burgos * 8/6 22
    4 [BAND] Teksüt Bandirma * 8/6 22
    5 [VECH] RASTA Vechta 6/8 20
    6 [WLOC] Anwil Wloclawek 5/9 19
    7 [PAU] EB Pau-Lacq-Orthez 5/9 19
    8 [ANTW] Telenet Giants Antwerp 4/10 18
    * Qualified for Play-Offs
    Group C W/L P
    1 [NYMB] ERA Nymburk * 12/2 26
    2 [TENRF] Iberostar Tenerife * 11/3 25
    3 [NIZH] Nizhny Novgorod * 9/5 23
    4 [PERI] Peristeri winmasters * 8/6 22
    5 [BAMB] Brose Bamberg 7/7 21
    6 [GAZN] Gaziantep 4/10 18
    7 [MORN] Mornar Bar 4/10 18
    8 [RIGA] VEF Riga 1/13 15
    * Qualified for Play-Offs
    Group D W/L P
    1 [ZARA] Casademont Zaragoza * 10/4 24
    2 [DIJO] JDA Dijon * 9/5 23
    3 [BONN] Telekom Baskets Bonn * 8/6 22
    4 [BESIK] Besiktas Sompo Sigorta * 7/7 21
    5 [FALC] Falco Szombathely 6/8 20
    6 [NEPTN] Neptunas Klaipeda 6/8 20
    7 [PAOK] PAOK 5/9 19
    8 [BRIN] Happy Casa Brindisi 5/9 19
    * Qualified for Play-Offs
    • Round of 16
    • Quarter-Finals
    • 1/2 FINALS
    • FINAL

    Round of 16

    BESIK
    BESIK Besiktas Sompo Sigorta
    78
    66
    /
    ANKA
    ANKA Türk Telekom
    89
    84
    /
    #4 | best of 3 ANKA BESIK Ankara Arena
    Ankara
    Wed 4 Mar - 20:00 (GMT+3) Rewatch here
    BESIK ANKA Besiktas Akatlar Arena
    Istanbul
    Wed 11 Mar - 20:00 (GMT+3) Rewatch here
    DIJO
    DIJO JDA Dijon
    88
    79
    75
    NIZH
    NIZH Nizhny Novgorod
    73
    88
    67
    #7 | best of 3 DIJO NIZH Palais des Sport Jean-Michel Geoffroy
    Dijon
    Wed 4 Mar - 20:30 (GMT+1) Rewatch here
    NIZH DIJO Cultural Entertainment Complex "Nagorny"
    Nizhny Novgorod
    Wed 11 Mar - 19:00 (GMT+3) Rewatch here
    DIJO NIZH Palais des Sport Jean-Michel Geoffroy
    Dijon
    Wed 16 Sep - 20:30 (GMT+2) Rewatch here
    PERI
    PERI Peristeri winmasters
    78
    73
    /
    JERU
    JERU Hapoel Bank Yahav Jerusalem
    91
    79
    /
    #1 | best of 3 JERU PERI Pais Arena
    Jerusalem
    Wed 4 Mar - 19:15 (GMT+2) Rewatch here
    PERI JERU Arena of GS Peristeri
    Peristeri
    Wed 11 Mar - 21:30 (GMT+2) Rewatch here
    BURG
    BURG Hereda San Pablo Burgos
    84
    95
    /
    SASS
    SASS Dinamo Sassari
    81
    80
    /
    #6 | best of 3 SASS BURG Palaserradimigni
    Sassari
    Wed 4 Mar - 20:30 (GMT+1) Rewatch here
    BURG SASS Pabellon Multiusos Coliseum Burgos
    Burgos
    Tue 10 Mar - 20:30 (GMT+1) Rewatch here
    LIETK
    LIETK Lietkabelis
    67
    88
    /
    ZARA
    ZARA Casademont Zaragoza
    76
    90
    /
    #2 | best of 3 ZARA LIETK Pabellon Principe Felipe
    Zaragoza
    Wed 4 Mar - 20:00 (GMT+1) Rewatch here
    LIETK ZARA Cido Arena
    Panevezys
    Tue 10 Mar - 19:00 (GMT+2) Rewatch here
    TENRF
    TENRF Iberostar Tenerife
    85
    69
    62
    OSTE
    OSTE Filou Oostende
    75
    75
    54
    #5 | best of 3 TENRF OSTE Santiago Martin Arena
    San Cristobal de La Laguna
    Tue 3 Mar - 19:30 (GMT+0) Rewatch here
    OSTE TENRF Versluys|Dôme
    Oostende
    Tue 10 Mar - 20:00 (GMT+1) Rewatch here
    TENRF OSTE Santiago Martin Arena
    San Cristobal de La Laguna
    Wed 16 Sep - 19:30 (GMT+1) Rewatch here
    BAND
    BAND Teksüt Bandirma
    70
    72
    /
    NYMB
    NYMB ERA Nymburk
    92
    86
    /
    #3 | best of 3 NYMB BAND Kralovka Arena
    Prague
    Tue 3 Mar - 19:00 (GMT+1) Rewatch here
    BAND NYMB Kara Ali Acar Spor Salonu
    Bandirma
    Tue 10 Mar - 20:00 (GMT+3) Rewatch here
    BONN
    BONN Telekom Baskets Bonn
    85
    86
    /
    AEK
    AEK AEK
    92
    90
    /
    #8 | best of 3 AEK BONN OAKA Olympic Indoor Hall
    Athens
    Wed 4 Mar - 21:30 (GMT+2) Rewatch here
    BONN AEK Telekom Dome
    Bonn
    Tue 10 Mar - 20:00 (GMT+1) Rewatch here

    Quarter-Finals

    ANKA
    ANKA Türk Telekom
    -
    DIJO
    DIJO JDA Dijon
    -
    #3 | Wed 30 Sep ANKA DIJO OAKA Olympic Indoor Hall
    Athens
    Wed 30 Sep
    JERU
    JERU Hapoel Bank Yahav Jerusalem
    -
    BURG
    BURG Hereda San Pablo Burgos
    -
    #4 | Wed 30 Sep JERU BURG OAKA Olympic Indoor Hall
    Athens
    Wed 30 Sep
    ZARA
    ZARA Casademont Zaragoza
    -
    TENRF
    TENRF Iberostar Tenerife
    -
    #1 | Thu 1 Oct ZARA TENRF OAKA Olympic Indoor Hall
    Athens
    Thu 1 Oct
    NYMB
    NYMB ERA Nymburk
    -
    AEK
    AEK AEK
    -
    #2 | Thu 1 Oct NYMB AEK OAKA Olympic Indoor Hall
    Athens
    Thu 1 Oct

    1/2 FINALS

    ANKA or DIJO
    Winner of QF 3
    -
    JERU or BURG
    Winner of QF 4
    -
    #1 | Fri 2 Oct OAKA Olympic Indoor Hall
    Athens
    Fri 2 Oct
    ZARA or TENRF
    Winner of QF 1
    -
    NYMB or AEK
    Winner of QF 2
    -
    #2 | Fri 2 Oct OAKA Olympic Indoor Hall
    Athens
    Fri 2 Oct

    FINAL

    -
    #F | Sun 4 Oct OAKA Olympic Indoor Hall
    Athens
    Sun 4 Oct

    3rd PLACE

    -
    #3 | Sun 4 Oct OAKA Olympic Indoor Hall
    Athens
    Sun 4 Oct