05 Μαΐου, 2024
19/12/2023
Preview

Τα 40 πράγματα που πρέπει να γνωρίζετε για τους αγώνες της Τετάρτης

MIES (Ελβετία) – Η Τετάρτη θα είναι η τελευταία μέρα δράσης για την Κανονική Περίοδο και θα σηματοδοτήσει την τελευταία ευκαιρία για ομάδες που θέλουν να κλείσουν θέση στην Φάση των 16 ή τα Play-Ins.

Ακολουθούν τα 40 πράγματα που πρέπει να γνωρίζετε για τους οκτώ αγώνες της Τετάρτης:

Hapoel Bank Yahav Jerusalem (4-1) v SL Benfica (1-4)

Όμιλος G - 19:00 – Βελιγράδι, Σερβία

Ο Levi Randolph έφτασε κοντά σε double-double με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ

● Η Jerusalem δέχθηκε λιγότερους από 80 πόντους και στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της για το BCL και, αν δεχθεί λιγότερους από 80 πόντους και την Τετάρτη, θα είναι η πρώτη φορά που έχει πέντε συνεχόμενα ματς με τέτοιο παθητικό στη διοργάνωση.

● Το σερί τεσσάρων ηττών της Benfica είναι το μεγαλύτερο που έχει τρέξει ποτέ στο BCL. Μόνο ένα από τα τελευταία 11 παιχνίδια της στη διοργάνωση κρίθηκε με μονοψήφια διαφορά, κι αυτό ήταν το πιο πρόσφατο – η ήττα με 76-74 από τον ΠAOK.

● Η Jerusalem έχει ποσοστό 73.3% στο δείκτη αμυντικών ριμπάουντ και αυτή είναι η καλύτερη επίδοση στη διοργάνωση. Πάντως, η Benfica είχε ακριβώς 16 επιθετικά ριμπάουντ και στα δύο τελευταία παιχνίδια της για τη διοργάνωση.

● Ο Levi Randolph είχε 17.7 πόντους ανά ματς στις τελευταίες 10 συμμετοχές του για το BCL, όπου αγωνίστηκε για 30 ή περισσότερα λεπτά. Ήταν πρώτος σκόρερ της Jerusalem στο ματς επί πορτογαλικού εδάφους με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ.

● Ο Terrell Carter της Benfica είναι ο δεύτερος κορυφαίος μπλοκέρ του BCL με 11 κοψίματα ως τώρα, ενώ είχε 2+ σε τέσσερα από τα πέντε παιχνίδια του.

Tofas Bursa (2-3) v UCAM Murcia (4-1)

Όμιλος H - 19:00 – Προύσα, Τουρκία

Ο Troy Caupain της Murcia έκανε την πιο παραγωγική του εμφάνιση για φέτος με 18 πόντους στο πρώτο φετινό ματς μεταξύ των δύο ομάδων

●Η Tofas, που προέρχεται από τη νίκη με 99-65 επί της Igokea m:tel, δεν έχει νικήσει ποτέ σε διαδοχικά ματς για την Κανονική Περίοδο του BCL από τον Δεκέμβριο του 2021, όταν έφτασε σε τρεις διαδοχικές νίκες. Επίσης, έχει ρεκόρ 0-6 στα τελευταία έξι παιχνίδια της κόντρα σε ισπανικές ομάδες.

● Η Murcia έχει ρεκόρ 21-4 στα τελευταία 25 παιχνίδια για την Κανονική Περίοδο του BCL, αλλά και οι τέσσερις αυτές ήττες ήρθαν εκτός έδρας. Οι Ισπανοί έχουν πέντε σερί νίκες για την Κανονική Περίοδο κόντρα σε ομάδες από την Toυρκία.

● Η Murcia έχει την καλύτερη άμυνα της σεζόν ως τώρα δεχόμενη μόλις 96.3 πόντους ανά 100 κατοχές. Πάντως, η Tofas διαθέτει την πιο παραγωγική επίθεση, με 91.4 πόντους ανά ματς.

● Ο Zeljko Sakic της Tofas πέτυχε 10 ή περισσότερους πόντους σε 15 από τα 16 εντός έδρας παιχνίδια για το BCL, συμπεριλαμβανομένων των 10 πιο πρόσφατων. Ο Κροάτης φόργουορντ έχει ποσοστό 50%+ στα τρίποντα σε 9 από τα τελευταία 10 εντός έδρας ματς των ομάδων του για το BCL.

● O Troy Caupain της Murcia κατέγραψε την καλύτερη επίδοση της σεζόν με 18 πόντους στο πρώτο ματς των δύο ομάδων, όταν ήταν ο πρώτος σκόρερ των Ισπανών. Πέτυχε 18 πόντους και την προηγούμενη φορά που αντιμετώπισε την Tofas, ως παίκτης της Darussafaka τη σεζόν 2021-22.

Igokea m:tel (0-5) v Bertram Derthona Tortona (4-1)

Όμιλος H - 19:00– Λακτάσι, Βοσνία Ερζεγοβίνη

Ο Leonardo Candi είναι πρώτος στη διοργάνωση στην αναλογία Κλεψιμάτων - Λαθών

● Η Igokea τρέχει σερί 8 ηττών στο BCL και μάλιστα η μέση τιμή διαφοράς σε αυτές τις ήττες είναι οι 15.5 πόντοι. Η άμυνά της δέχεται 90+ πόντους σε πέντε από τα επτά τελευταία παιχνίδια για το BCL, κάτι που είχε συμβεί σε μόλις ένα από τα πρώτα 27 παιχνίδια της στη διοργάνωση.

● Η Tortona, που προέρχεται από την πρώτη της ήττα στο BCL (87-75 στην έδρα της UCAM Murcia), δέχεται σταθερά περισσότερους πόντους σε κάθε ματς σε σχέση με το προηγούμενο.

● Τα τρία εύστοχα τρίποντα της Igokea στο πρώτο ματς των δύο ομάδων στην Ιταλία είναι η χαμηλότερη επίδοση που έχει καταγραφεί ποτέ σε αγώνα για την Κανονική Περίοδο του BCL. Η Igokea είναι στην τελευταία θέση της διοργάνωσης σε ποσοστό τριπόντων, έχοντας 27.2% πίσω από τη γραμμή.

● Ο Nikola Maric της Igokea έκανε ρεκόρ καριέρας στο BCL σε πόντους (16) και ριμπάουντ (7) στο πρώτο ματς των δύο ομάδων στην Ιταλία. Έχει δώσει 12 ματς για το BCL και η φετινή σεζόν είναι η καλύτερή του στα ριμπάουντ, καθώς έχει ήδη 18.

● Ο Leonardo Candi της Tortona είναι τέταρτος… κλέφτης της διοργάνωσης με 11 κλεψίματα, αλλά είναι πρώτος στην αναλογία κλεψιμάτων-λαθών (5.5). Στο πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες μοίρασε 6 ασιστ, τέσσερις περισσότερες από όσες στα άλλα τέσσερα ματς αθροιστικά.

ΠΑΟΚ mateco (3-2) v Galatasaray EKMAS (2-3)

Όμιλος G - 19:30 – Θεσσαλονίκη, Ελλάδα

Την τελευταία φορά που οι δύο ομάδες συναντήθηκαν, ο Elvar Fridriksson κατέγραψε ένα ιστορικό triple-double

● Ο ΠΑΟΚ έχει ρεκόρ 3-0 στα τελευταία τρία εντός έδρας παιχνίδια του για το BCL κι αυτό είναι το μεγαλύτερο σερί που έχει καταγράψει μετά τις πέντε νίκες που είχε πετύχει από τον Οκτώβριο του 2018 μέχρι τον Ιανουάριο του 2019. Ο ΠΑΟΚ ήταν πίσω στην πρώτη περίοδο και των τριών τελευταίων εντός έδρας αγώνων του.

● Η Galatasaray, που προέρχεται από το επιβλητικό 87-63 στην έδρα της Benfica, δεν έχει κερδίσει ποτέ διαδοχικά εκτός έδρας ματς στο BCL. Εχει ρεκόρ 1-4 στα προηγούμενα πέντε παιχνίδια της κόντρα σε ελληνικές ομάδες για το BCL, συμπεριλαμβανομένης και της ηττας από τον ΠΑΟΚ στο ματς της Τουρκίας.

● Η Galatasaray μετρά 46 πόντους ανά ματς στο δεύτερο ημίχρονο και 37 πόντους στο πρώτο. Αυτή η διαφορά 9 πόντων ανάμεσα στα δύο ημίχρονα είναι η μεγαλύτερη οποιασδήποτε ομάδας στο BCL φέτος. Η Galatasaray σημείωσε ακριβώς 56 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο τριών εκ των τεσσάρων τελευταίων αγώνων της, ενώ είχε φτάσει σε επίδοση 50+ πόντων στο δεύτερο ημίχρονο μόλις τριών εκ των προηγούμενων 31 αγώνων της για το BCL.

● Ο Elvar Fridriksson του ΠΑΟΚ κατέγραψε triple-double στο πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες (19 πόντοι, 11 ριμπάουντ, 10 ασίστ), κι αυτό ήταν το δεύτερο triple-double στην ιστορία του BCL (ο Arnas Butkevicius τα είχε καταφέρει πρώτος, κόντρα στον ΠΑΟΚ μάλιστα, τον Νοέμβριο του 2017). Ο Fridriksson, πάντως, σημείωσε μονοψήφιο αριθμό πόντων και στα τρία τελευταία παιχνίδια του για το BCL.

● Στα πρώτα πέντε ματς της Galatasaray για το BCL, πρώτος σκόρερ της ομάδας ήταν παίκτης που ερχόταν από τον πάγκο. Επίσης, τέσσερις από τους πέντε τελευταίους παίκτες της Galatasaray που σημείωσαν double-double ήρθαν από τον πάγκο, συμπεριλαμβανομένου του David McCormack που τα κατάφερε την περασμένη εβδομάδα, με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ κόντρα στην Benfica.

Rio Breogan (2-3) v Telekom Baskets Bonn (3-2)

Όμιλος F - 21:00 – Λούγκο, Ισπανία

Άλλη μία μέρα, άλλο ένα ματς με διψήφιο αριθμό πόντων για τον Christian Sengfelder;

● Η Breogan κέρδισε τα δύο εντός έδρας παιχνίδια της στη διοργάνωση ως τώρα και έχασε τα τρία εκτός. Το κοινό και στα πέντε ματς είναι ότι νικήτρια αναδείχθηκε σε όλα η ομάδα που ήταν μπροστά στην πρώτη περίοδο.

● Η Bonn τρέχει το εντυπωσιακό 11-0 στα 11 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το BCL, ενώ ήταν μπροστά στα ημίχρονα των 10 τελευταίων. Επίσης, κέρδισε στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της για το BCL επί ισπανικού εδάφους (συμπεριλαμβάνονται και τα δύο ματς για το Final Four του 2023).

● Η Bonn δέχεται μόλις 8.6 πόντους δεύτερης ευκαιρίας ανά ματς κι είναι η καλύτερη άμυνα του BCL σε αυτό το κομμάτι. Επίσης επιτρέπει μόλις 9.4 επιθετικά ριμπάουντ ανά ματς στους αντιπάλους της και είναι δεύτερη σε αυτή την κατηγορία, πίσω από το Περιστέρι.

● Ο Matas Jogela της Breogan μετρά 15.5 πόντους κατά μέσο όρο στα δύο τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της ομάδας του για το BCL, ενώ μετρούσε 5.9 στα προηγούμενα επτά. Πέτυχε 10+ πόντους και στα τρία προηγούμενα παιχνίδια του κόντρα στην Bonn για το BCL.

● Ο Christian Sengfelder της Bonn θέλει την Τετάρτη να φτάσει για πρώτη φορά σε σερί τριών αγώνων με διψήφιο αριθμό πόντων για το BCL. Είχε επίσης 7+ ριμπάουντ σε τέσσερα από τελευταία πέντε εκτός έδρας παιχνίδια του για το BCL.

Hapoel Holon (3-2) v Bursaspor Info Yatirim (2-3)

Όμιλος F - 21:00 – Ρίγα, Λετονία

Η Jordan Floyd είχε back-to-back παιχνίδια με 18 πόντους

● Η Holon δεν έχει χάσει ποτέ περισσότερα από δύο ματς για την Κανονική Περίοδο, από όταν εφαρμόστηκε το format με τις έξι αγωνιστικές. Έχει 3-1 στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της για την Κανονική Περίοδο κόντρα σε ομάδες από την Τουρκία, συμπεριλαμβανομένου του πρώτη του πρώτου με την Bursaspor (93-74), ενώ είχε χάσει και τα πέντε προηγούμενα.

● Και οι τρεις ήττες της Bursaspor για το BCL, αλλά και οι δύο νίκες της, σημειώθηκαν με διψήφιες διαφορές.

● Η Holon επιτρέπει στους αντιπάλους της μόλις 13.8 ασίστ ανά ματς και έχει την καλύτερη άμυνα της διοργάνωσης σε αυτό το κομμάτι. Η Bursaspor, από τη μεριά της, είναι στην τελευταία θέση της λίστας των ασίστ, με μόλις 12.8 ανά ματς.

● Ο C.J. Harris της Holon έχει πετύχει περισσότερους από 20 πόντους σε 6 από τις 27 συμμετοχές του στο BCL, αλλά τρεις εξ αυτών των περιπτώσεων ήταν κόντρα σε τουρκικές ομάδες. Μάλιστα, στο πρώτο ματς μεταξύ των δύο ομάδων, ο Harris είχε 25 πόντους και 6 ασίστ.

● Ο Jordan Floyd της Bursaspor είχε ακριβώς 18 πόντους και στα δύο τελευταία παιχνίδια του για το BCL, συμπεριλαμβανομένου και του προηγούμενου μεταξύ των δύο ομάδων. Ο Floyd, ερχόμενος από τον πάγκο και στα πέντε ματς BCL, είχε διψήφιο αριθμό πόντων στα τρία ματς που αγωνίστηκε για 20 ή περισσότερα λεπτά.

MHP RIESEN Ludwigsburg (2-3) v AEK Betsson BC (5-0)

Όμιλος D - 21:30 – Λούντβιγκσμπουργκ, Γερμανία

Ο Yorman Polas θέλει να… διαγράψει τις μνήμες από το ματς στην Αθήνα

● Η Ludwigsburg έχει ρεκόρ 2-5 στα επτά τελευταία παιχνίδια της για το BCL και τα τρία τελευταία παιχνίδια της στη διοργάνωση έχουν κριθεί με διψήφια διαφορά. Κέρδισε και τα δύο προηγούμενα εντός έδρας παιχνίδια της κόντρα σε ελληνικές ομαδες.

● Αν λάβουμε υπ’ όψιν τα τρία τελευταία ματς για την Κανονική Περίοδο της σεζόν 2022-23, η ΑΕΚ θέλει τη νίκη με την οποία θα ισοφαρίσει το μεγαλύτερό της σερί νικών σε Κανονική Περίοδο του BCL: είχε 8 νίκες το διάστημα Οκτωβρίου-Δεκεμβρίου 2018.

● Η άμυνα της Ludwigsburg στην περίμετρο είναι ένα από τα πιο σημαντικά της… όπλα, καθώς οι αντίπαλοί της παίρνουν μόλις το 21.9% των πόντων της από τρίποντα. Ωστόσο, η ΑΕΚ δεν εξαρτάται από το τρίποντο, καθώς παίρνει μόλις το 23.4% των πόντων της πίσω από τη γραμμή του τριπόντου.

● O Yorman Polas της Ludwigsburg τρέχει σερί τριών αγώνων με διψήφιο αριθμό πόντων στο BCL, αλλά στο πρώτο ματς με την ΑΕΚ είχε σημειώσει μόλις 2 πόντους.

● Ο Jordan McRae της ΑΕΚ πέτυχε 12 ή περισσότερους πόντους και στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια του για το BCL, ενώ ήταν άποντος στο πρώτο ματς των δύο ομάδων. Παράλληλα, έχει 14 στα δύο τελευταία παιχνίδια, ενώ είχε μόλις 4 στα πρώτα τρία της διοργάνωσης.

Banco di Sardegna Sassari (1-4) v King Szczecin (2-3)

Όμιλος D - 21:30 – Σάσαρι, Ιταλία

Ο Morris Udeze κατέγραψε double-double με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ

● Αν η Sassari χάσει την Τετάρτη, θα ισοφαρίσει το μεγαλύτερο σερί εντός έδρας ηττών της στη διοργάνωση, φτάνοντας τις τέσσερις. Πάντως, η Sassari έχει κερδίσει και τα δύο προηγούμενα εντός έδρας παιχνίδια της κόντρα σε ομάδες από την Πολωνία.

● Η Szczecin έχει χάσει και τα δύο εκτός έδρας παιχνίδια που έχει δώσει ως τώρα στο BCL και δέχθηκε 80+ σε κάθε ένα εξ αυτών. Η πολωνική ομάδα πέτυχε 64 πόντους στο τελευταίο εκτός έδρας παιχνίδι της, με την ΑΕΚ, κι αυτή ήταν η μοναδική φορά που έμεινε κάτω από τους 77 πόντους στη διοργάνωση.

● Η Szczecin είναι στην κορυφή της διοργάνωσης σε πόντους στο ζωγραφιστό, καθώς παίρνει περισσότερους από τους μισούς πόντους της (50.5%) από το ζωγραφιστό. Η πολωνική ομάδα πέτυχε 40+ πόντους στο ζωγραφιστό σε τέσσερα από τα πέντε παιχνίδια της.

● Αν ο Breein Tyree της Sassari σημειώσει 18 ή περισσότερους πόντους την Τετάρτη, θα είναι η πρώτη φορά που φτάνει σε τέτοια επίδοση σε τρία διαδοχικά ματς του BCL. Έχει 14+ πόντους σε τέσσερα από τα πέντε φετινά παιχνίδια του, και η μοναδική εξαίρεση ήταν το ματς στην Πολωνία, που έμεινε μόλις στους 3 πόντους.

● O Morris Udeze της Szczecin έχει μετρήσει 15+ πόντους και 8+ ριμπάουντ σε τρία από τα πέντε παιχνίδια του για το BCL. Στο προηγούμενο ματς, είχε καταγράψει το μοναδικό του double-double στη διοργάνωση, με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ.