05 Οκτωβρίου, 2021
15 Μαΐου, 2022
18/01/2022
Game Report

Η Filou Oostende πέτυχε νίκη-δήλωση κόντρα στην Igokea m:tel κι όλα θα κριθούν σε Game 3

ΟΣΤΑΝΔΗ (Βέλγιο) - Αν και ήταν πίσω στη σειρά με 1-0, η Filou Oostende μπήκε καυτή στο Game 2 και κυριάρχησε ολοκληρωτικά για το 85-64 επί της Igokea m:tel.

Σημείο-κλειδί: Η Oostende ήταν επιβλητικό από το πρώτο μέρος και ήταν μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο με 30-12 χάρη σε ένα σερί 22-0. Μάλιστα, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 50-24.

Ήρωες του αγώνα: Levi Randolph (21 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 7/13 FG, 2/3 3Π) και Demitrius Conger (20 πόντοι, 2 ριμπάουντ, 8/11 FG, 3/4 3Π) είχαν αθροιστικά 41 από τους 85 πόντους της ομάδας τους και έβαλαν πέντε από τα επτά της τρίποντα.

Levi Randolph

Demitrius Conger (left)

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν: Υπήρχε τεράστια διαφορά στους πόντους στο ζωγραφιστό και συγκεκριμένα η Oostende πέτυχε 48 έναντι 16 της Igokea.

Η Oostende είχε επίσης 20 πόντους περισσότερους από την Igokea από δίποντα, καθώς οι Βέλγοι έβαλαν 10 περισσότερα δίποντα (26-16).

Η Igokea πέτυχε μόλις δύο πόντους από λάθη στο σημερινό ματς κι ισοφάρισε τη χαμηλότερη επίδοση που έχει σημειωθεί σε αγώνα του φετινού BCL.

Συμπέρασμα: Ο Markel Starks ξεχώρισε για την Igokea με 16 πόντους, 5 ασίστ και 7/12 εντός πεδιάς προσπάθειες.

Αυτό είναι το τέταρτο ματς στο φετινό BCL που ο Starks δεν επιχειρεί ή δεν πετυχαίνει τρίποντο.

Η Oostende έστειλε τη σειρά σε Game 3 που θα διεξαχθεί στις 20 Ιανουαρίου (21:30), με την Igokea γηπεδούχο. Ο νικητής του αγώνα θα περάσει στον Όμιλο Κ της Φάσης των 16.