15 Μαΐου, 2022
19/01/2022
Game Report

Μωβ πάρτι: Η Holon απέκλεισε την Besiktas στο Game 3

XOΛΟΝ (Ισραήλ) - Το πρώτο ματς κρίθηκε στον πόντο, το δεύτερου στους δύο και το τρίτο στο τελευταίο λεπτό, όταν η Hapoel U-NET Holon κατάφερε να επιβληθεί με 74-68 και να αποκλείσει την Besiktas Icrypex με συνολικό σκορ 2-1 στη σειρά των Play-In και να προκριθεί στην Φάση των 16.

Ήταν η πρώτη εντός έδρας νίκη στη σειρά και το πάρτι συνεχίστηκε αμέσως μόλις ολοκληρώθηκε ο αγώνας για τους Ισραηλινούς φιλάθλους. Η ομάδα τους επέστρεψε στη Φάση των 16 και έκανε ακόμη ένα βήμα ώστε να επαναλάβει την επιτυχία της παρουσίας στα Προημιτελικά του Basketball Champions League.

Σημείο-κλειδί: Η Besiktas είχε το προβάδισμα για ακριβώς 10 λεπτά, αλλά μόλις ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο, η Holon απάντησε με σερί 14-0 που την έβαλε μπροστά για τα καλά.

Η μεγαλύτερη διαφορά ήταν οι 15 πόντοι. Η Besiktas μείωσε σε απόσταση ενός καλαθιού στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Dedric Lawson να γράφει το 61-59, αλλά ήταν η ώρα για τους παίκτες του Guy Goodes να κάνουν ακόμη ένα δυνατό σερί και να ξεσηκώσουν το κοινό τους.

Το σερί σφραγίστηκε με τρίποντο από τον Rafael Menco που πήρε και το φάουλ και έγραψε το 70-61, δύο λεπτά πριν από το τέλος.

Rondae Hollis-Jefferson, Kenan Sipahi και Ercan Osmani δεν ήθελαν να παραδοθούν και η ομάδα τους μείωσε σε 70-68 με 25 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη.

Η Besiktas αποφάσισε να κάνει φάουλ, ο Adam Smith έμεινε ψύχραιμος από τη γραμμή και έδωσε απόσταση στην ομάδα του, εξασφαλίζοντας τη νίκη της.

Ήρωας του αγώνα: Ο Adam Smith είχε 20 πόντους, με 7/13 σουτ, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Πάντως, το σημαντικότερο στοιχείο ήταν μάλλον το +12 της ομάδας του με αυτόν στο παρκέ.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν: Σε ένα τόσο κλειστό παιχνίδι όπως αυτό, οι λεπτομέρειες επρόκειτο να κάνουν τη διαφορά. Ενώ το 23/60 σουτ δεν είναι καταστροφικό εκτός έδρας, δεν αρκούσε κιόλας για τη νίκη της Besiktas. Η Holon είχε 25-of-55 από την μεριά της.

Συμπέρασμα: Η Hapoel U-NET Holon θα ενταχθεί πλέον στον Όμιλο I, μαζί με τις MHP Riesen Ludwigsburg και Galatasaray Nef. Η τελευταία ομάδα του ομίλου θα προκύψει από το νικητή του ζευγαριού JDA Dijon v VEF Riga series.

Η Besiktas δεν μπόρεσε να επιστρέψει στη Φάση των 16, παρά τη σπουδαία εμφάνιση του Rondae Hollis-Jefferson. Ο Αμερικανός φόργουορντ είχε 15 πόντους, 9 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, αλλά όλα αυτά δεν ήταν αρκετά για να έρθει η νίκη της ομάδας του.

Είπαν:

”Ξεκινήσαμε αρκετά καλά την πρώτη περίοδο, απάντησαν από την μεριά τους στη δεύτερη κι έγινε ένα πολύ καλό ματς. Αν και παλέψαμε για την επιστροφή μας, μειώνοντας στους 6 πόντους, αλλά δεν τελειώσαμε σωστά το ματς." - Dedric Lawson, Besiktas Icrypex

”Έχουμε βρεθεί σε ορισμένες ατυχείς συγκυρίες τώρα τελευταία. Στα τρία ματς με την Holon, είχαμε συνεχώς απουσίες και ειδικά αυτή του (Isaiah) Whitehead μάς κόστισε. Στο δεύτερο και στο τρίτο ματς, μας έλειψε πολύ. Αν ήμασταν λίγο πιο προσεκτικοί κοντά στο καλάθι, θα μπορούσαμε να είχαμε ελέγξει το ματς και να μην κυνηγάμε στο σκορ." - Besiktas Icrypex head coach Ahmet Kandemir

”Κάθε παιχνίδι που κερδίσαμε αυτές τις εβδομάδες, ήταν αποτέλεσμα ομαδικής δουλειάς. Ξέρουμε την κατάσταση, γνωρίζαμε τη σημασία αυτών των αγώνων και νομίζω ότι δώσαμε τον καλύτερό μας εαυτό. Απόψε, είχαμε προβλήματα με φάουλ, αλλά αντέξαμε και δείξαμε καρδιά." - Adam Smith, Hapoel U-NET Holon