15 Μαΐου, 2022
18/11/2021
Review

Ένα λέι απ μακριά από τους 16 η Treviso - Μεγάλο θρίλερ στην Ρουμανία με δύο παρατάσεις

MIES (Ελβετία) – Το πρόγραμμα πέντε αγώνων της Τετάρτης ήταν σίγουρο πως θα επιφυλάσσει έντονες συγκινήσεις. Ματς που κρίθηκε στον πόντο στην Ουγγαρία, διπλή παράταση στην Ρουμανία, εντυπωσιακό κοινό στην Λιθουανία, σημάδια για καλύτερες ημέρες στην Ρωσία και ένα «δύο στα δύο» στην Γερμανία: όλα συνέβησαν απόψε σε πέντε ώρες μπάσκετ.

Μετά τις ήττες για Treviso και Holon, η BAXI Manresa παραμένει η μοναδική αήττητη ομάδα σε όλο το Basketball Champions League.

Zoltan Perl, ήρωας και πάλι

Η πόλη του Τρεβίζο περίμενε για χρόνια μία ομάδα σε διεθνή διοργάνωση και η Nutribullet Treviso μπήκε φουριόζα στο BCL, αφού νίκησε τις VEF Riga, AEK και Falco Szombathely και ξεκίνησε την Κανονική Περίοδο με ρεκόρ 3-0.

Με την AEK να νικά την VEF Riga, οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στο 1-3, κι αυτό σήμαινε πως η Treviso είχε μία τεράστια ευκαιρία να σφραγίσει εισιτήριο για τη Φάση των 16 με μία νίκη στην Ουγγαρία. Ωστόσο, η Falco Szombathely επέβαλε τους δικούς της κανόνες.

Το πρώτο ματς είχε λήξει με οκτώ πόντους για την Treviso και, όντες στο +5 λίγο πριν από το τέλος, οι πρωταθλητές Ουγγαρίας είχαν την ευκαιρία να έχουν το πάνω χέρι στην ισοβαθμία στο 3-1.

Ωστόσο, ο Tomas Dimsa πραγματοποίησε μία εντυπωσιακή εμφάνιση και, προς το τέλος, είχε μεγάλο κάρφωμα, μεγάλο σουτ και δύο βολές για να ισοφαρίσει σε 80-80, 15 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε.

Ωστόσο, ο Dimsa και η Treviso πήραν ένα μάθημα το βράδυ της Τετάρτης. Μπορεί να υπάρχει μόνο ένας ήρωας στο Σζομπατέλι κι αυτός είναι ο Zoltan Perl. Με το σκορ στο 80-80, ο Λιθουανός κέρδισε φάουλ και μία βολή ήταν αρκετή για να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του.

Ο Dimsa είχε ακόμα μία ευκαιρία για τη νίκη, αλλά το λέι απ του δεν κατέληξε στο διχτάκι. Τελικό σκορ 81-80 για την Falco Szombathely, αλλά το γεγονός ότι η Treviso έκανε φάουλ τόσο αργά έδειξε ότι δεν την ένοιαζε να χάσει με έναν πόντο – παρέμεινε άλλωστε στην κορυφή του ομίλου με ρεκόρ 3-1.

Για να τερματίσει πρώτη στον όμιλο, η Falco θα χρειαστεί μία νίκη περισσότερη από την Treviso στις δύο εναπομείνασες αγωνιστικές.

"Aυτή η νίκη θα δώσει πολλά στην ομάδα μας, στην πόλη, στο ουγγρικό μπάσκετ γενικότερα. Χάρη στους φιλάθλους μας, καταφέραμε κάτι υπέροχο! Μας έδωσαν ενέργεια κι ώθηση, όταν τη χρειαζόμασταν," ανέφερε ο κόουτς Milos Konakov.

Ο Perl είχε 18 πόντους και ξεχώρισε για τους νικητές. Ο Nicola Akele πέτυχε 22 πόντους για την Treviso και ο Dimsa ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 16. Αν περίμεναν 12 χρόνια ώστε μία ομάδα της πόλης να βρεθεί σε μεγάλη διοργάνωση, σίγουρα οι κάτοικοι του Τρεβίζο μπορούν να περιμένουν ακόμη ένα μήνα για να σφραγίσουν την πρόκρισή τους στη Φάση των 16.

"Είμαστε απογοητευμένοι για την ήττα, αλλά ήταν πολύ σημαντικό να κρατήσουμε έστω τη διαφορά του πρώτο ματς. Κάναμε την καλύτερη δυνατή δουλειά σε αυτό, καθώς χάσαμε μόλις με έναν πόντο," σχολίασε ο κόουτς Massimiliano Menetti παραμένοντας αισιόδοξος για την τελική έκβαση του ομίλου.

Η αποθέωση του clutch στην Ρουμανία

U-BT Cluj Napoca και Hapoel U-NET Holon έδωσαν μία μάχη που θα μνημονεύεται για χρόνια. Σαν να μην έφτανε το γεγονός ότι το ματς πήγε στην δεύτερη παράταση, οι Guy Pnini και Patrick Richard έβγαλαν τα… όπλα σε μία μονομαχία που θα έκανε περήφανους τους Clint Eastwood και John Wayne.

Ο Pnini πέτυχε διαδοχικά τρίποντα στο φινάλε της τέταρτης περιόδου κι ένα εξ αυτών έβαλε μπροστά με τέσσερις πόντους την Holon, 48,8 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη.

Η Holon είχε επίσης την κατοχή όταν ήταν μπροστά με τρεις πόντους και με 13.9 να μένουν στην κλεψύδρα, αλλά έκανε επαναφορά κατευθείαν στα χέρια των πρωταθλητών Ρουμανίας. Ο Patrick Richard δεν σπατάλησε χρόνο και ευστόχησε σε τρίποντο για το 83-83 που έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Τίποτα δεν είχε τελειώσει όμως. Ο Pnini πέτυχε ακόμη ένα τρίποντο, βάζοντας την Holon μπροστά με +3 προς το τέλος της πρώτης παράτασης κι έφτασε τα τρία εύστοχα τρίποντα συνολικά.

Τα φώτα έπεσαν ξανά στον Richard και ο άσος της Cluj δεν απογοήτευσε. Ο Richard πήρε την μπάλα έπειτα από σκριν του Andrija Stipanovic και ασίστ του Karel Guzman και ευστόχησε σε ένα ακόμη μεγάλο σουτ για το 94-94 και την δεύτερη παράταση!

Θα μπορούσε να υπάρξει κι άλλο δράμα στην ιστορία μας, καθώς ο Fred Bourdillon μείωσε με τρίποντο για την Holon σε 102-100, 30 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε της δεύτερης παράτασης. Έπειτα, όμως, από ένα λάθος των γηπεδούχων, ο Guy Pnini δεν κατάφερε να τελειώσει τον αγώνα με κάτι μεγάλο ακόμη – είχε ½ βολές, η Cluj έμεινε μπροστά με έναν και τελικά πανηγύρισε τη νίκη.

Ο Steven Gray είχε μία ευκαιρία να στείλει τον αγώνα και σε Τρίτη παράταση, αλλά το σουτ του μπήκε και βγήκε, με αποτέλεσμα να φτάσουμε στο τελικό 106-101.

Ο Stipanovic ήταν ο πρώτος σκόρερ για την U-BT Cluj Napoca με 29 πόντους, ο Brandon Brown είχε 20 με 8 ασίστ και ο Patrick Richard έμεινε δύο ασίστ και δύο ριμπάουντ μακριά από ένα triple-double με 17 πόντους. Οι πρωταθλητές Ρουμανίας ανέβηκαν στο 3-1 και πήραν το πάνω χέρι στον όμιλο. .

"Πραγματικά απίθανη νίκη. Είμαστε πολύ χαρούμενοι. Εμπιστευτήκαμε ξανά τον Patrick κι εκείνος μας δικαίωσε με τεράστια σουτ! Η ιστορία μας συνεχίζεται, παίζουμε πολύ καλό μπάσκετ, έχουμε εξαιρετική χημεία κι είμαι περήφανος που αποτελώ μέλος αυτής της ομάδας. Με τους φιλάθλους μας, είμαστε 20% καλύτεροι," σχολίασε ο ενθουσιασμένος Stipanovic έπειτα από το παιχνίδι.

Ο Niv Misgav είχε 19 πόντους για την Holon, που πήρε διψήφιο αριθμό πόντων από επτά παίκτες της. Δεν είναι πια αήττητη, αλλά παραμένει σε καλή θέση στον όμιλο με ρεκόρ 2-1 και το πάνω χέρι σε πιθανή ισοβαθμία με την Cluj.

"Είναι κρίμα για εμάς, μετά από ένα σκληρό ματς 50 λεπτών. Στο τέλος, δώσαμε την έμφαση στη διαφορά κι ευτυχώς καταφέραμε να την κρατήσουμε," δήλωσε ο κόουτς Buscaglia.

Τεράστια νίκη για την επιβίωση της Nizhny Novogorod

Ο κόουτς Zoran Lukic είπε ότι θα ευχόταν το ματς της Nizhny Novgorod στην Ελλάδα να μην είχε πάει ποτέ στην παράταση, καθώς αντί η ομάδα του να χάσει με έναν ή δύο πόντους, έχασε με εννιά το πρώτο παιχνίδι με το Λαύριο Megabolt.

Ο Lukic, πάντως, θα νιώθει πλέον πολύ καλύτερα, αφού οι παίκτες του, όχι μόνο πήραν την πρώτη νίκη της σεζόν, αλλά κάλυψαν και τη διαφορά με το τελικό 74-62 στην Ρωσία.

Στα μισά της τέταρτης περιόδου, το σκορ ήταν 62-58 και η έκβαση του αγώνα παρέμενε αβέβαιη. Εκεί η Nizhny Novgorod άρχισε να κυριαρχεί σε δύο πολύ σημαντικούς τομείς – τα επιθετικά ριμπάουντ και τους πόντους δεύτερης ευκαιρίας. Πρώτα, ο Rolands Freimanis έγραψε το 64-58 έπειτα από δικό του ριμπάουντ κι έπειτα ο Pavel Antipov έβαλε τρίποντο, πριν τον μιμηθεί ο Sergey Toropov από το ίδιο ακριβώς σημείο μετά από επιθετικό ριμπάουντ του Antipov.

Κάπως έτσι, το Λαύριο μπήκε σε κατάσταση πανικού και η Nizhny εδραίωσε διψήφια απόσταση και πήρε το πάνω χέρι σε πιθανή ισοβαθμία με το Λαύριο Megabolt στο φινάλε της Κανονικής Περιόδου.

Οι Ρώσοι είχαν 19 επιθετικά ριμπάουντ και είχαν 22 έναντι 2 πόντων δεύτερης ευκαιρίας, επίδοση που ήταν αρκετή για να τους οδηγήσει στη νίκη ακόμη και μετά από 18 λάθη.

Ο Ivan Strebkov ήταν ο πρώτος ανάμεσα σε πέντε διψήφιους μετρώντας 15 πόντους, ενώ είχε επίσης 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Οι 23 πόντοι του Jerry Smith δεν ήταν αρκετοί για την ομάδα του Χρήστου Σερέλη, ενώ ο Tyson Carter είχε προβλήματα με φάουλ κι αγωνίστηκε λιγότερα από 14 λεπτά, μένοντας στους 7 πόντους.

Η Rytas έστησε χορό για το κοινό στο Βίλνιους

Σε όλη τη διάρκεια της σεζόν, βλέπουμε φιλάθλους των ομάδων να δημιουργούν εντυπωσιακή ατμόσφαιρα και τώρα ήταν η σειρά των οπαδών της Vilnius να θέσουν υποψηφιότητα για την καλύτερη ατμόσφαιρα στη διοργάνωση. Με το κοινό στο… πόδι, η Rytas Vilnius νίκησε την Besiktas Icrypex με 82-69 και πλέον αμφότερες οι ομάδες έχουν ρεκόρ 2-2.

Η Rytas θα τερματίσει πάνω από την Besiktas ακόμη κι αν οι δύο ομάδες ολοκληρώσουν την Κανονική Περίοδο με το ίδιο ρεκόρ, καθώς κάλυψε τη διαφορά του -3 που υπήρχε από το πρώτο ματς.

Ο Ivan Buva πέτυχε 27 πόντους σε 24 λεπτά, τέσσερις ακόμη παίκτες της Rytas ήταν διψήφιοι, με τον Gytis Radzevicius ανάμεσα σε αυτούς να μετρά 11 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Ο Rondae Hollis-Jefferson είχε 26 πόντους για την Besiktas, καθώς κι ένα απίθανο κάρφωμα μπροστά στους φίλους της Rytas.

Για περισσότερα από αυτό το ματς, δείτε το αναλυτικό ρεπορτάζ.

H Hereda San Pablo Burgos μόνη στην κορυφή

Η Hereda San Pablo Burgos ολοκλήρωσε τη συνεργασία της με τον Zan Tabak πριν από το παιχνίδι αυτής της εβδομάδας, αλλά οι Felix Alonso και Fran Hernandez βρήκαν τρόπο να οδηγήσουν τους πρωταθλητές στην κορυφή του Ομίλου H.

Με τις Rytas και Besiktas να ανεβαίνουν στο 2-2, η Burgos ήξερε ότι θα μπορούσε να πάει στην κορυφή μόνη με νίκη στην Γερμανία και πάτησε γκάζι στην τελευταία περίοδο για να φτάσει στην επικράτηση με strong> 85-72.

Ο Dani Diez είχε 21 πόντους για την Burgos, ο Julian Gamble ξεκίνησε εντυπωσιακά στη νέα του ομάδα με 17 πόντους σε 19 λεπτά και ο Vitor Benite έβαλε μεγάλα σουτ για να φτάσει στους 16 πόντους.

Tai Odiase και Phil Pressey πέτυχαν από 14 πόντους για την Oldenburg, αλλά οι Γερμανοί δεν απέφυγαν την υποχώρηση στο 1-3.

Μπορείτε να διαβάσετε αναλυτικό ρεπορτάζ εδώ.