Οι σπουδαίοι οκτώ: τα τρίποντα του Randle έφεραν την επιστροφή της AEK από το -19

MIES (Ελβετία) - Η 8η σεζόν του Basketball Champions League συνεχίστηκε και την Τετάρτη με ορισμένες εντυπωσιακές ατομικές επιδόσεις να τραβούν τα βλέμματα. Επιλέξαμε και σήμερα τις οκτώ επιδόσεις που ξεχώρισαν.

• Cholet Basket (1-1) v VEF Riga (0-2) 74-73
  • Banco di Sardegna Sassari (0-2) v AEK BETSSON BC (2-0) 79-83

Ορίστε οι αριθμοί που ξεχώρισαν στην ημέρα:

Περισσότεροι πόντοι

Η VEF Riga επιχείρησε μία μεγάλη ανατροπή στην Γαλλία κι όλοι νόμιζαν ότι το ματς θα πάει στην παράταση. Ωστόσο, ένας έξτρα πόντος είχε προστεθεί από λάθος. Η επανεξέταση από τους διαιτητές και την γραμματεία επιβεβαίωσε το γεγονός και το σκορ διορθώθηκε, με αποτέλεσμα να μην υπάρξει τελικά παράταση.

Πάντως, η Riga είχε ακόμη κι έτσι τον πρώτο σκόρερ της ημέρας. Ο Maris Gulbis ήρθε από τον πάγκο και είχε 23 πόντους με 8/10 σουτ, εκ των οποίων 4/5 τρίποντα. Η συγκομιδή του δεν ήταν όμως αρκετή και η VEF Riga υποχώρησε στο 0-2.

Περισσότερα ριμπάουντ

Ο Arnaldo Toro Barea της VEF Riga, ο Savion Flagg της Telekom Baskets Bonn και ο Γιάννης Κουζέγλου της AEK BETSSON BC είχαν από 8 ριμπάουντ απόψε.

Περισσότερες ασίστ

Η Cholet άντεξε για τη νίκη και ο TJ Campbell είχε ένα μεγάλο τρίποντο στην τέταρτη περίοδο για το +9. Τελικά, ο παίκτης άγγιξε το double-double καθώς είχε 11 ασίστ και μόλις 1 λάθος σε 29’ συμμετοχής.

Περισσότερα κλεψίματα

Ο Jalen Jones αγωνίστηκε μόλις 16 λεπτά στη νίκη της Cholet, αλλά φρόντισε να μετρήσει το κάθε λεπτό κάνοντας τρία κλεψίματα. Ίδιο αριθμό κλεψιμάτων είχε και από πλευράς Banco di Sardegna Sassari ο Stanley Whittaker που όμως μέτρησε 2/9 σουτ.

Περισσότερα κοψίματα

Η Bursaspor δυσκολεύεται να προσαρμοστεί στους ρυθμούς του BCL φέτος και είναι ήδη στο 0-2, αλλά τουλάχιστον έχει έναν από τους πιο κυρίαρχους ψηλούς στη διοργάνωση.

Ο Johnathan Hamilton έκανε 4 κοψίματα κόντρα στην πρωταθλήτρια Telekom Baskets Bonn και κατέγραψε την κορυφαία επίδοση της ημέρας.

Καλύτερο +/-

Η Jordan McRae ήταν ένας από τους ήρωες της αγωνιστιής. Υπάρχουν κάποιοι παίκτες που έχουν +20 σε αγώνες που κρίνονται με μεγάλη διαφορά, αλλά η ΑΕΚ ήταν στο +23 με τον Jordan στο παρκέ, σε ένα ματς που έληξε με διαφορά τεσσάρων πόντων.

Ο McRae ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 22 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ, σε λιγότερα από 23 λεπτά.

Άξιος αναφοράς και ο Christian Sengfelder, που έκανε τα πάντα για την πρωταθλήτρια Bonn, η οποία ήταν στο +16 στα 26 λεπτά παρουσίας. Σε αυτό το διάστημα είχε 7 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Μεγαλύτερη αξιολόγηση

Ο Hamilton ξανά για την Bursaspor. Με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 κοψίματα, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο συγκέντρωσε 28 μονάδες στην αξιολόγηση. Οι αριθμοί έμοιαζαν καλοί για την Bursaspor, που δέχθηκε όμως 91 πόντους εντός έδρας.

Περισσότερα εύστοχα τρίποντα

Η AEK BETSSON BC βρέθηκε στο -19 εκτός έδρας με την Sassari και για πολλή ώρα έμοιαζε ότι οι φίλοι της δεν θα φύγουν με χαμόγελα από το ταξίδι τους στην Ιταλία. Αλλά ο κόουτς Joan Plaza ήξερε σε ποιον να στηριχθεί. Ο Chasson Randle έβαλε πέντε τρίποντα και είχε 12 από τους 18 πόντους του στην τελευταία περίοδο οδηγώντας την ομάδα του σε σπουδαία ανατροπή.

Σημείωσε τέσσερα από τα πέντε τρίποντα της ΑΕΚ στο τέταρτο δεκάελπτο, ενώ ο Ben McLemore προσέθεσε ακόμη ένα με τους τροπαιούχους του 2018 να είναι πια στο 2-0. Θα αντιμετωπίσουν σε συνεχόμενα ματς την πρωτάρα King Szczecin τον Νοέμβριο και κανείς δεν μπορεί να τους ψέξει που βλέπουν με καλό μάτι το σενάριο του 4-0.