05 Μαΐου, 2024
22/11/2023
Review

Οι οκτώ σπουδαίοι: ο Perl ξεπέρασε τους 30, ο Huertas κυριαρχεί στα 40 κι ο Mutaf γίνεται ηγέτης στα 21

MIES (Ελβετία) – Για πρώτη φορά στην 8η σεζόν, ένας παίκτης ξεπέρασε τους 30 πόντους, αλλά αυτή η επίδοση του Zoltan Perl δεν έφερε νίκη στην ομάδα του. Σε άλλα νέα, η Lenovo Tenerife συνέχισε να νικά εντός έδρας ισοφαρίζοντας το ρεκόρ που άνηκε στην AS Monaco.

Ας ξεκινήσουμε με τα αποτελέσματα της ημέρας:

• Falco Vulcano Szombathely (1-3) v Περιστέρι bwin (2-2) 87-90
  • VEF Riga (1-3) v Cholet Basket (2-2) 70-63
  • Telekom Baskets Bonn (2-2) v Bursaspor Info Yatirim (1-2) 82-92
  • Lenovo Tenerife (3-1) v Darussafaka Lassa (2-2) 72-63

Όπως συνηθίζουμε σε αυτή την όγδοη σεζόν του Basketball Champions League, επιλέξαμε και γι’ αυτή την αγωνιστική ημέρα τις οκτώ επιδόσεις που ξεχώρισαν.

Περισσότεροι πόντοι

Το συνηθισμένο πλάνο απέναντι στην Falco Vulcano Szombathely είναι να αναχαιτιστεί ο Zoltan Perl, ή τουλάχιστον να περιοριστεί η ζημία από τη δράση του. Ωστόσο, ο κόουτς Βασίλης Σπανούλης και το Περιστέρι bwin είχαν διαφορετικά πλάνα, επιτρέποντας στον Perl να σκοράρει, αλλά να μην βρει ανάλογη συμπαράσταση από τους συμπαίκτες του.

Ο Perl ήρθε από τον πάγκο κι έκανε ρεκόρ καριέρας στο BCL με 31 πόντους, 12/20 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και κανένα λάθος σε 32 λεπτά.

Οι 31 πόντοι που σημείωσε ήταν η καλύτερη επίδοση που έχει καταγραφεί φέτος στο BCL, καθώς κανείς άλλος παίκτης δεν έχει σπάσει το φράγμα των 30 μέχρι τώρα. Αυτή ήταν η τρίτη 30άρα για τον ίδιο τον Νοέμβριο, καθώς είχαν προηγηθεί δύο για το πρωτάθλημα Ουγγαρίας. Είναι εμφανές πως ο Perl έχει πια αλλάξει επίπεδο.

Παρ’ όλα αυτά, το Περιστέρι έφυγε με τη νίκη. Οι παίκτες του Σπανούλη ήταν μπροστά από την αρχή ως το τέλος, έφτιαξαν αβαντάζ 21 πόντων και, παρά τη νευρική τέταρτη περίοδο τους, είδαν την προσπάθεια του Marcell Pongo να στείλει το ματς στην παράταση να βρίσκει σίδερο. Κάπως έτσι, το Περιστέρι έκανε το δύο στα δύο κόντρα στην Falco και νιώθει καλά για το μέλλον του στη διοργάνωση.

Τα… μαγικά του Perl θα χρειαστούν και στα επόμενα δύο ματς, αν η Falco θέλει να συνεχίσει στη διοργάνωση. Θα ταξιδέψει στην Μάλαγα πριν κλείσει την Κανονική Περίοδο με εντός έδρας ματς κόντρα στην Le Mans Sarthe Basket.

Περισσότερα ριμπάουντ

Η VEF Riga παρέμεινε… ζωντανή μετά τη νίκη επί της Cholet Basket, αλλά παραμένει στην τελευταία θέση του ομίλου της. Ωστόσο, παρά τις τρεις πρώτες ήττες, υπήρχαν και θετικά για τους πρωταθλητές Λετονίας, κι ειδικά κοντά στο καλάθι.

Ο Arnaldo Toro Barea χρειάστηκε μόλις 4 πόντους κόντρα στην Cholet για να πρωταγωνιστήσει, αφού είχε επίσης 13 ριμπάουντ, κυριαρχώντας κάτω από τα καλάθια απέναντι στους ψηλούς των Γάλλων.

Ο Toro Barea είναι πολύ κοντά σε διψήφιο μέσο όρο ριμπάουντ και είναι πρώτος σε αυτή την κατηγορία στο φετινό BCL.

Περισσότερες ασίστ

Η Lenovo Tenerife έχασε από την Darussafaka Lassa στην Κωνσταντινούπολη κι αυτό την γέμισε κίνητρο για το δεύτερα ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες στο San Cristobal de La Laguna. Ήταν ακόμη ένα κλειστό ματς, από αυτά που απολαμβάνει ο Marcelinho Huertas.

Ο 40χρονος πόιντ γκαρντ αποφάσισε να… βασανίσει τους αντιπάλους με τις ασίστ του στο πρώτο ημίχρονο, καθώς είχε 10 μέχρι εκείνο το σημείο. Μετά την προσαρμογή της άμυνας, ο Huertas άλλαξε στιλ κι άρχισε να σκοράρει.

Τελειώνοντας το ματς με 21 πόντους και 11 ασίστ, ο Marcelinho έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία του ΒCL που ξεπερνά τις 50 ασίστ. Αυτή ήταν η δεύτερη φορά που μετρά 20+ πόντους και 10+ σε αγώνα της διοργάνωσης ακολουθώντας το παράδειγμα των Jordan Theodore, Chris Wright και Joe Ragland από προηγούμενες σεζόν.

Η Tenerife είναι ξανά στην κορυφή και με 17 σερί εντός έδρας νίκες ισοφάρισε την επίδοση ρεκόρ που κατείχε η AS Monaco από το 2017 και το 2018. Πλέον, έχει ρεκόρ 3-1 στον όμιλο και το πάνω χέρι σε πιθανή ισοβαθμία με την Darussafaka.

Περισσότερα κλεψίματα

Μιλήσαμε πριν για την κυριαρχία του Toro Barea στο ζωγραφιστό με τη φανέλα της VEF Riga, αλλά δεν ήταν μόνος του. Είχε… συνέταιρο τον Alexander Madsen που μέτρησε 4 κλεψίματα.

Περισσότερο κοψίματα

Και πάλι ο Madsen που είχε 3 κοψίματα στο ίδιο ματς. Ήταν προφανώς ο παίκτης που έκανε τη διαφορά αμυντικά για την πρώτη νίκη της VEF Riga στη φετινή σεζόν.

Καλύτερο +/-

Ο Sasu Salin είναι σταθερά σε αυτή τη λίστα και αυτή τη φορά η Lenovo Tenerife ήταν στο +20 στα 25 λεπτά παρουσίας του στο παρκέ.

Μεγαλύτερη αξιολόγηση

Το ξέραμε ότι θα είναι ο Perl. Με 33 μονάδες, ισοφάρισε την καλύτερη φετινή επίδοση, που είχε καταγράψει πριν από περίπου 20 ημέρες ο Harald Frey της Telekom Baskets Bonn.

Περισσότερα εύστοχα τρίποντα

Η Bursaspor Info Yatirim δεν έμοιαζε καλά στο ξεκίνημα της σεζόν. Στα πιο πρόσφατα παιχνίδια της για το πρωτάθλημα Τουρκίας έδειξε σημάδια ανάκαμψης και την Τρίτη κατέγραψε την καλύτερη φετινή της εμφάνηση..

"Στο πρώτο ματς, η Bonn μάς έδωσε ένα μεγάλο μάθημα για το σύγχρονο μπάσκετ. Δουλέψαμε πολύ στο διάστημα που μεσολάβησε, βελτιωθήκαμε και βρήκαμε τους 6-7 παίκτες που μπορούν να σταθούν καλύτερα," είπε ο κόουτς Jure Zdovc μετά τη νίκη.

Ένας από τους παίκτες που ανέφερε ο προπονητής των Τούρκων είναι και ο David Mutaf. Σε ηλικία 21 ετών, είναι δυνατά στην κουβέντα για τον Καλύτερο Νέο Παίκτη. Τέλειωσε το ματς με τέσσερα τρίποντα και συνολικά 19 πόντους σε 31 λεπτά συμμετοχής. Κι όλα αυτά μπροστά στο παθιασμένο κοινό των πρωταθλητών του BCL.