05 Οκτωβρίου, 2021
15 Μαΐου, 2022
23/12/2021
Review

Οι πρωταθλητές Ρουμανίας πήραν την πρωτιά στο τελευταίο δευτερόλεπτο, η Holon δεν το πίστευε

Η Hapoel U-NET Holon είχε στα χέρια της την πρώτη θέση για κάποια λεπτά, αλλά η U-BT Cluj Napoca διέγραψε διαφορά 14 πόντων στα τελευταία τέσσερα λεπτά για να νικήσει την Darussafaka στην Κωνσταντινούπολη και να τερματίσει στην κορυφή.

Αυτό σημαίνει ότι οι πρωταθλητές Ρουμανίας θα προκριθούν στη Φάση των 16, ενώ οι Holon και Darussafaka θα προσπαθήσουν να βρεθούν εκεί μέσω των σειρών Play-In. Η Cluj θα είναι στον ίδιο όμιλο με την Unicaja στη Φάση των 16, η Holon θα έχει αβαντάζ κόντρα στην Besiktas Icrypex στο Play-In, ενώ η Darussafaka θα χρειαστεί τουλάχιστον μία εκτός έδρας νίκη επί της πρωταθλήτριας Hereda San Pablo Burgos για να φτάσει στους 16.

Η Hapoel U-NET Holon πέτυχε 30 πόντους στην πρώτη περίοδο του αγώνα με την Happy Casa Brindisi, και δεν σκόπευε ποτέ να αφήσει το αβαντάζ. Όταν οι Ιταλοί έκαναν μία απόπειρα να ανατρέψουν την κατάσταση στα τελευταία λεπτά, ήταν η ώρα για τον κόουτς Maurizio Buscaglia να δώσει την μπάλα στα χέρια του Guy Pnini .

Ο 38χρονος έκανε αυτό που ξέρει καλύτερα, καθώς έβαλε ένα ακόμη τρίποντο που τέλειωσε οριστικά το ματς. Το ματς ολοκληρώθηκε με σκορ 84-80 κι ο Joe Ragland πρωταγωνίστησε με 19 πόντους και 8 ασίστ. Ο Rafael Menco είχε επίσης 19 πόντους, ο Chris Johnson 16 με 12 ριμπάουντ και ο Pnini μέτρησε 10.

Οι παίκτες της Holon γνώριζαν ότι χρειάζονται τη βοήθεια της Darussafaka στο άλλο ματς.

Ήταν έτοιμοι να γιορτάσουν όταν είδαν την Dacka να προηγείται με 88-70, οκτώ λεπτά πριν από το τέλος. Λίγο αργότερα, οι Τούρκοι έβαλαν και τρίποντο για το 101-94, μόλις δύο λεπτά πριν το φινάλε.

Τελικά, όμως, δεν γιόρτασαν.

Η U-BT Cluj Napoca ολοκλήρωσε μία από τις μεγαλύτερες ανατροπές στην ιστορία του Basketball Champions League. Ο κόουτς Mihai Silvasan επέλεξε πίεση σε όλο το γήπεδο και αυτό απέδωσε για την Cluj, με την Darussafaka να κάνει οκτώ λάθη στα τελευταία τέσσερα λεπτά.

Οι Karel Guzman και Brandon Brown ανέλαβαν δράση επιθετικά, με τον Αμερικανό να μειώνει με τρίποντο στους δύο και τον Guzman να ισοφαρίζει σε 101-101 στο τελευταίο λεπτό.

Στην επόμενη κατοχή, ο Troy Caupain γλίστρησε κι έδωσε την μπάλα στον Brown, που κέρδισε φάουλ από τον Isaiah Pineiro κι έβαλε και τις δύο βολές δίνοντας στην Cluj τη νίκη με 103-101 .

Η Darussafaka είχε μία τελευταία ευκαιρία να πάρει τη νίκη, αλλά έκανε ακόμη ένα λάθος καθώς ο χρόνος εξέπνεε και είχε συνολικά 10 από τα 21 στην τελευταία περίοδο.

Ο Guzman σημείωσε 26 πόντους ερχόμενος από τον πάγκο, οι Brown και Dustin Hogue πέτυχαν από 19, ο Patrick Richard σημείωσε 12, και οι Stefan Bircevic - Andrija Stipanovic από 11 σε ένα ματς που βρήκε τον Stipanovic και τον Gabe Olaseni της Darussafaka να αποβάλλονται για δύο αντιαθλητικά φάουλ.

Ο Dogus Ozdemiroglu ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους με 19 πόντους, αλλά η ομάδα του τερμάτισε τελικά τρίτη και θα συναντήσει την πρωταθλήτρια για να μπει στη Φάση των 16.

Η U-BT Cluj Napoca θα αντιμετωπίσει την Unicaja στον επόμενο όμιλο και περιμένει ακόμη δύο ομάδες που θα προκύψουν από τις σειρές Play-In τον Ιανουάριο.