05 Οκτωβρίου, 2021
15 Μαΐου, 2022
06/04/2022
Game Report

Ασταμάτητος και τον Απρίλιο ο MVP του Mαρτίου: Double-double o Ragland και 1-0 η Holon

ΧΟΛΟΝ (Ισραήλ) - Το σερί συνεχίζεται! Η Hapoel U-NET Holon διεύρυνε την κυριαρχία της κόντρα στην SIG Strasbourg, νικώντας την τρίτη φορά για το Basketball Champions League και διατηρώντας το αβαντάζ έδρας μετά το 1-0.

Το ματς ολοκληρώθηκε με σκορ 93-75, κι έτσι η Holon απέχει μόλις μία νίκη από την πρόκριση στο Final Four του Μπιλμπάο. Η SIG Strasbourg ήταν σε απόσταση ενός καλαθιού στην τρίτη περίοδο, αλλά δεν μπόρεσε να αντεπεξέλθει μέχρι τέλους στο τέμπο των γηπεδούχων.

Σημείο-κλειδί: Ο Matt Mitchell οδήγησε την SIG Strasbourg στην επιστροφή της στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου, δίνοντας τα πάντα κοντά στο καλάθι κι επιτρέποντας στους Γάλλους να πλησιάσουν στο -3.

Στη συνέχεια, έκαναν καλή δουλειά πάνω στους Joe Ragland, Adam Smith, Chris Johnson και Michale Kyser κι έτσι ο Guy Goodes έπρεπε να βρει έναν νέο ήρωα. Από το πουθενά, ο Rafael Menco εμφανίστηκε και βγήκε μπροστά βάζοντας έξι από τους 12 πόντους του όταν η Strasbourg είχε μειώσει σε απόσταση αναπνοής.

Ο Menco έκανε επίσης τη δουλειά στο αμυντικό κομμάτι κι έδωσε έξτρα κατοχές στην Holon βοηθώντας την να φτάσει στο +12, δέκα λεπτά πριν από το φινάλε. Όταν ο Menco σίγησε, οι υπόλοιποι ανέλαβαν δράση ώστε να αναχαιτηθεί η προσπάθεια της Strasbourg.

Ήρωας του αγώνα: Η κατάκτηση του βραβείου του MVP του μήνα θα μπορούσε να σημαίνει αυτόματα κι έξτρα προσοχή από την αντίπαλη άμυνα. Ωστόσο, ο Joe Ragland διαχειρίστηκε άριστα την κατάσταση, αφού προηγουμένως είχε ποζάρει με το βραβείο του MVP Μαρτίου.

Ο Ragland είχε 12 πόντους, 12 ασίστ και κανένα λάθος, με αποτέλεσμα η Hapoel U-NET Holon να είναι στο +24 όσο εκείνος βρισκόταν στο παρκέ. Αυτό ήταν το 11ο διαδοχικό ματς με την Ragland να μοιράζει 7 ή περισσότερες ασίστ στο BCL και φυσικά δεν έχει καταγραφεί αντίστοιχη επίδοση στην ιστορία της διοργάνωσης.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν: Στο σύγχρονο μπάσκετ, μπορείς να μαντέψεις το νικητή κοιτώντας απλά τις επιδόσεις στα τρίποντα. Η Holon είχε 10/22 και η Strasbourg μόλις 3/13, αριθμοί που τα λένε όλα.

Συμπέρασμα: Οι 12 ασίστ του Ragland σήμαιναν πως πολλοί από τους συμπαίκτες του έφτασαν εύκολα σε καλάθια. Ο Chris Johnson ήταν πρώτος σκόρερ με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Michale Kyser είχε 15, ο Rafael Menco 12, ο Tyrus McGee 11 κι ο Adam Smith 10 σε λιγότερα από 15 λεπτά.

Ο Matt Mitchell τέλειωσε με 18 για την SIG Strasbourg, ο Kameron Taylor προσέθεσε 16, αλλά οι Γάλλοι θα πρέπει να βελτιώσουν την απόδοσή τους στο μακρινό σουτ αν θέλουν να φέρουν τη σειρά ξανά στο Ισραήλ. Το δεύτερο ματς θα διεξαχθεί την επόμενη Τρίτη, 12 Απριλίου, επί γαλλικού εδάφους.

Είπαν:

”Όταν είσαι μπροστά για 39:31, αξίζεις τη νίκη. Ήταν πιο ενεργητικοί από εμάς, πιο ταπεινοί και πιο έτοιμοι να μας περιορίσουν. Δεν ήμασταν στο επίπεδο που οφείλαμε, εμείς από την μεριά μας. Πρέπει να είμαστε έτοιμοι για το επόμενο παιχνίδι." - Προπονητής της SIG Strasbourg, Lassi Tuovi

”Κυριάρχησαν. Μόνο αυτό μπορώ να πω. Δεν ήμασταν έτοιμοι για ένα ματς τέτοιας έντασης. Πλέον, ξέρουμε τι πρέπει να κάνουμε κι ανυπομονούμε για το εντός έδρας ματς.” - Gaylor Curier, SIG Strasbourg

”Θέλαμε να κάνουμε μία εμφάνιση-δήλωση. Ο κόουτς μάς προετοίμασε ιδανικό, τόσο σωματικά όσο και πνευματικά. Ξέραμε ότι θα δώσουν μάχες, αλλά είχαμε συνεχώς το ματς υπό τον έλεγχο μας. Η σειρά όμως δεν έχει τελειώσει." - Joe Ragland, Hapoel U-NET Holon

”Είμαι χαρούμενος για το πώς μπήκαμε σε αυτό το ματς. Απόλαυσα τις μάχες που έδωσαν για 40 λεπτά οι παίκτες μου. Βγάλαμε μεγάλη ενέργεια κι όλη η ομάδα έκανε ένα βήμα μπροστά. Κάναμε εξαιρετική δουλειά στην άμυνα, αλλά το 1-0 είναι μόνο το πρώτο βήμα.” - Προπονητής της Hapoel U-NET Holon, Guy Goodes