15 Μαΐου, 2022
13/11/2021
Preview

Το παιχνίδι της εβδομάδας: AEK (0-3) vs. VEF Riga (1-2)

ΑΘΗΝΑ (Ελλάδα) - Η AEK θα επιχειρήσει να πάρει την πρώτη της νίκη στο φετινό Basketball Champions League στο εντός έδρας παιχνίδι με την VEF Riga στις 15 Νοεμβρίου.

Πού: Aθήνα, Ελλάδα (AEK Ano Liosia Arena)

Πότε: 19:30

Οι δύο ομάδες τέθηκαν αντιμέτωπες στο προηγούμενο παιχνίδι τους, στις 3 Νοεμβρίου στην Λετονία, και η Riga επιβλήθηκε της AEK με 92-76.

AEK (0-3), 4η θέση στον Όμιλο D

• Η AEK έχει ξεκινήσει σεζόν στο BCL με τρεις ήττες για πρώτη φορά, ενώ ανάμεσα σε αυτές ήταν και η ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής με 92-76 στη Ρίγα: πάντως, έχει κερδίσει 10 από τα τελευταία 12 εντός έδρας παιχνίδια της.
  • Η AEK δέχεται 44.7 πόντους κατά μέσο όρο στα πρώτα ημίχρονα των αγώνων, όσους και η San Pablo Burgos στο φετινό ΒCL: από την άλλη, η Riga πετυχαίνει περισσότερους πόντους από κάθε άλλη ομάδα στα πρώτα 20 λεπτά των αγώνων (45.0).

Οι κορυφαίοι της ομάδας:

Πόντοι κατά μέσο όρο: Ian Hummer (17.5), Stevan Jelovac (16.0), Braian Angola (15.5)

Ριμπάουντ κατά μέσο όρο: Hummer (7.5), Jelovac (4.5), Juan Pablo Vaulet (4.3)

Ασίστ κατά μέσο όρο: Quino Colom (7.0), Angola (3.0), Vaulet (2.3)

Riga (1-2), 3η θέση στον Όμιλο D

• Η νίκη της Riga με 92-76 απέναντι στην AEK την προηγούμενη αγωνιστική σταμάτησε ένα σερί οκτώ διαδοχικών ηττών για τους Λετονούς στο BCL: έχει κερδίσει μόλις δύο από τα 12 εκτός έδρας ματς της στο BCL, αλλά μία από αυτές τις νίκες ήρθε στην Ελλάδα, κόντρα στο Περιστέρι τον Νοέμβριο του 2020 (84-81).
  • Η Riga μοιράζει 23.3 ασίστ κατά μέσο όρο στο φετινό BCL, περισσότερες από κάθε άλλη ομάδα, ενώ η AEK δίνει 15 ασίστ ανά ματς και μόλις δύο ομάδες έχουν χαμηλότερη επίδοση.
  • Ο Jalen Riley πέτυχε 25 πόντους στο προηγούμενο ματς απέναντι στην AEK κι έκανε ρεκόρ παραγωγικότητας για παίκτη της Riga σε αγώνα του BCL: ο Riley έχει σημειώσει 5+ τρίποντα σε δύο από τις τρεις εμφανίσεις του στη διοργάνωση.

Πόντοι κατά μέσο όρο: Ron Curry (15.0), Riley (14.7), Kristers Zoriks (12.7)

Ριμπάουντ κατά μέσο όρο: Alexander Madsen (6.7), Zoriks (4.7), Artis Ate (4.3)

Ασίστ κατά μέσο όρο: Zoriks (4.7), Curry (4.0), Riley (4.0)