15 Μαΐου, 2022
06/04/2022
Game Report

Η BAXI Manresa έκανε πειστικά το 1-0 στον Ισπανικό Προημιτελικό

ΜΑΝΡΕΣΑ (Ισπανία) – Η BAXI Manresa έκανε το 1-0 στον ισπανικό Προημιτελικό με την Unicaja στο Basketball Champions League νικώντας την με 86-63, μπροστά στο ενθουσιώδες κοινό της.

Σημείο-κλειδί: Το παιχνίδι νικήθηκε από την πρώτη κιόλας περίοδο, καθώς η Manresa κυριάρχησε της Unicaja με επί μέρους 29-4, που σφραγίστηκε με σουτ του Sylvain Francisco.

Οι τέσσερις πόντοι που σημείωσε η Unicaja στο πρώτο δεκάλεπτο αποτελούν την χαμηλότερη επίδοση στην ιστορία του BCL. Η Unicaja είχε 0/18 προσπάθειες εντός πεδιάς μετά τα πρώτα λεπτά κι έβαλε το πρώτο της καλάθι, 6:05 πριν από το ημίχρονο. Στην ανάπαυλα, η Manresa είχε ήδη 21 πόντους από τρίποντα, όσους συνολικά η Unicaja. Η Manresa είχε επίσης περισσότερους πόντους από τον πάγκο (22) σε σύγκριση με τους 21 συνολικά των αντιπάλων της.

Ήρωας του αγώνα: Ο Chima Moneke ολοκλήρωσε τον αγώνα με double-double για την Manresa έχοντας 11 πόντους και 11 ριμπάουντ. Έχει συγκεντρώσει 5+ ριμπάουντ σε 9 από τα 12 παιχνίδια του για το BCL.

Chima Moneke

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν: Η Manresa σημείωσε έξι περισσότερα τρίποντα από την Unicaja (13-7) κι ως εκ τούτου βρήκε 18 περισσότερους πόντους με αυτόν τον τρόπο. Έχει πετύχει 13 ή περισσότερα τρίποντα στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια της για την διοργάνωση, ενώ είχε καταφέρει κάτι τέτοιο μόλις δύο φορές στα προηγούμενα 23.

Η Manresa έχει επίσης μοιράσει περισσότερες από 20 ασίστ σε 10 διαφορετικά ματς της σεζόν, ενώ καμία άλλη ομάδα δεν τα έχει καταφέρει περισσότερες από έξι φορές τη σεζόν 2021-22.

Συμπέρασμα: Ο Jonathan Barreiro ξεχώρισε για την Unicaja με 16 πόντους, 6/7 εντός πεδιάς και ¾ τρίποντα. Είχε τρία από τα επτά τρίποντα της ομάδας του.

Η Manresa προηγείται πλέον με 1-0 στη σειρά, αφού υπερασπίστηκε την έδρα της στο πρώτο ματς.

Η Unicaja θα έχει εντός έδρας το δεύτερο ματς της επόμενης Τρίτης και θα επιχειρήσει να αποφύγει τον αποκλεισμό, ώστε να μείνει ζωντανή για Game 3.

Η Manresa μετρά πλέον 11 νίκες σε 14 εντός έδρας ματς για το BCL, ενώ η Unicaja έχει ηττηθεί σε πέντε από τα τελευταία έξι εκτός έδρας παιχνίδια της στη διοργάνωση. Μάλιστα, τέσσερις από αυτές τις ήττες σημειώθηκαν με διψήφια διαφορά.