05 Οκτωβρίου, 2021
15 Μαΐου, 2022
15/11/2021

Η AEK πήρε την πρώτη φετινή νίκη κόντρα στην VEF Riga

ΑΘΗΝΑ (Ελλάδα) - Στο τέταρτο παιχνίδι της για το φετινό Basketball Champions League, η AEK πήρε τη σημαντική πρώτη νίκη, με 88-79, κόντρα στην VEF Riga, διατηρώντας ελπίδες πρόκρισης στα playoffs.

Ήταν μία πολύ δυναμική μάχη που περιλάμβανε συνολικά 55 φάουλ και τέσσερις παίκτες να αποβάλονται, περισσότερο από ο,τι σε οποιοδήποτε άλλο ματς του φετινού BCL.

Σημείο-κλειδί: Η Riga πήρε το προβάδισμα τέσσερις φορές στην τέταρτη περίοδο, αλλά η AEK έμεινε προσηλωμένη και δεν επέτρεψε στην Riga να κρατήσει σφιχτά το μομέντουμ.

Tο παιχνίδι ήταν ισόπαλο στους 75 πόντους, πριν η AEK κλείσει δυναμικά την αναμέτρηση με επί μέρους 13-4 και τρίποντο-μαχαιριά από τον Quino Colom για το 83-77, 47 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος.

Η AEK πέτυχε 30 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο κι αυτή ήταν η καλύτερή της επίδοση φέτος.

Ήρωας του αγώνα: Ο Colom ξεχώρισε για την AEK ερχόμενος από τον πάγκο με 26 πόντους, 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ είχε 8/15 εντός πεδιάς και 6/9 τρίποντα.

Ο Colom έχει μοιράσει 5+ ασίστ και στα τέσσερα ματς της ΑΕΚ στο φετινό BCL και είναι ο μοναδικός παίκτης που τα έχει καταφέρει σε τέσσερις αγώνες αυτή τη σεζόν.

Ο 33χρονος είναι μόλις ο τρίτος παίκτης που ολοκληρώνει παιχνίδι της φετινής διοργάνωσης με 25+ πόντους και 5+ ασίστ.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν: Η AEK υποχρέωσε την Riga σε 20 λάθη και πήρε 23 πόντους από αυτά, ενώ οι Λετονοί πήραν 15 πόντους από τα λάθη των γηπεδούχων.

Η AEK πήρε επίσης περισσότερα πράγματα από τον πάγκο της και συγκεκριμένα είχε 40 πόντους έναντι 26 που είχαν οι παγκίτες της Riga.

Οι 40 πόντοι της ΑΕΚ από τον πάγκο ήταν επίδοση-ρεκόρ στη διοργάνωση για φέτος, ενώ έφτασε σχεδόν σε διπλάσιο αριθμό από τον μέσο όρο της (21.6).

Η AEK πέτυχε 11 τρίποντα κι έτσι έχει για τρία διαδοχικά ματς διψήφιο αριθμό τριπόντων. Αυτό είχε να συμβεί από τον Οκτώβριο του 2020.

Συμπέρασμα: Ο Kristers Zoriks ξεχώρισε απόψε για την Riga έχοντας 22 πόντους με 7/14 εντός πεδιάς και 5/10 τρίποντα.

Ο 23χρονος είχε πέντε από τα εννιά συνολικά τρίποντα της ομάδας του.

Η AEK ανέβηκε στο 1-3 και παραμένει στην τέταρτη θέση του Ομίλου D.

Η ελληνική ομάδα θα φιλοξενήσει την Falco Szombathely στις 14 Δεκεμβρίου.

Η Riga έχει επίσης ρεκόρ 1-3, αλλά υπερτερεί στην ισοβαθμία με την ΑΕΚ, λόγω της μεγαλύτερης διαφοράς πόντων στη νίκη του πρώτου αγώνα.

Οι Λετονοί θα φιλοξενήσουν την Nutribullet Treviso στις 14 Δεκεμβρίου.

Είπαν: Μετά το παιχνίδι, οι παίκτες της AEK ξεκαθάρισαν πως έπαιζαν για τον συμπαίκτη τους, Stevan Jelovac, που πρόσφατα εισήχθη στο νοσοκομείο με σοβαρό πρόβλημα υγείας.

”Είναι κάτι πολύ πιο σημαντικό από το μπάσκετ, ελπίζουμε πως είναι καλά," είπε ο Colom. “Το σημαντικότερο πράγμα στη ζωή είναι η υγεία κι έτσι αυτό το παιχνίδι είναι για εκείνον. Σήμερα, νομίζω ότι δώσαμε μία πολύ καλή μάχη. Είμαστε χαρούμενοι για τη νίκη, αλλά πρέπει να συνεχίσουμε έτσι και στα επόμενα παιχνίδια."

”Δεν ξεκινήσαμε το παιχνίδι όπως θα θέλαμε, ήμασταν λίγο σοφτ στην άμυνα, κάναμε λάθη," δήλωσε ο Δημήτρης Μαυροειδής. “Μετά τη δεύτερη περίοδο γίναμε πιο σκληροί, παίζαμε όπως πρέπει να παίζουμε σε κάθε ματς. Παίξαμε για τον Stevan σήμερα, θέλαμε τη νίκη αυτή για εκείνον. Στις τελευταίες βολές που σούταρα, ένιωθα ότι βλέπω το πρόσωπό του στο ταμπλό.”