20 Οκτωβρίου, 2020
09 Μαΐου, 2021
04/11/2020

Εντυπωσιακή τρίτη περίοδος στη νίκη της Sassari επί της Tenerife, άντεξε η AEK κόντρα στην Holon - 3η εβδομάδα, η σύνοψη της Τετάρτης

MIES (Ελβετία) - Η Dinamo Sassari αξιοποίησε την εκπληκτική τρίτη περίοδο για να αλλάξει την κατάσταση στο ματς με την Iberostar Tenerife and και να μείνει μόνη στην κορυφή του Ομίλου B, ενώ για τον Όμιλο C η ΑΕΚ είχε οδηγό τον Keith Langford νικώντας την Hapoel Holon σε μια χορταστική μάχη και η Tsmoki Minsk επικράτησε στη μάχη των πρωτάρηδων του BCL κόντρα στην Cholet.

Ας ρίξουμε μια πιο προσεκτική ματιά σε όσα συνέβησαν την Τετάρτη:

Dinamo Sassari 92-72 Iberostar Tenerife -- Όμιλος B

Η Dinamo Sassari είχε επί μέρους 29-7 στο τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα με την Iberostar Tenerife, στην ίσως πιο αποδοτική περίοδο των Ιταλών στην ιστορία τους στο BCL, κι επικράτησε με 92-72 εντός έδρας μένοντας έτσι μόνη στην πρώτη θέση του Ομίλου Β με δύο νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Κανείς δεν θα μπορούσε να φανταστεί μία τέτοια τροπή στο παιχνίδι κατά τη διάρκεια του πρώτου μέρους, όταν ο Bruno Fitipaldo σημείωσε 15 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο κι ένα λέι απ του Alex Lopez διαμόρφωσε διψήφια διαφορά για τους Ισπανούς, στο 28-18.

Η Tenerife πήγε στα αποδυτήρια με ένα αβαντάζ 9 πόντων, αλλά η Sassari επέστρεψε καυτή από τα αποδυτήρια ξεκινώντας το δεύτερο μέρος με σερί 19-2.

Ο Marco Spissu σημείωσε δύο σερί τρίποντα κι έβαλε την ιταλική ομάδα μπροστά με 51-49 επιτρέποντάς της να μην κοιτάξει ποτέ ξανά πίσω, αφού δεν έβγαλε το πόδι από το γκάζι και βρέθηκε ακόμη και στο +26.

Οι γηπεδούχοι υποχρέωσαν την Tenerife σε 20 λάθη και πήραν 17 πόντους από αυτά, ενώ οι Ιταλοί έκαναν μόλις 8 λάθη από την πλευρά τους.

Ο Justin Tillman είχε 21 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Miro Bilan τέλειωσε το ματς με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Spissu σημείωσε 14 πόντους και προσέθεσε 15 ασίστ στη στατιστική του για το double-double. Από πλευράς ηττημένων, ο Fitipaldo είχε 21 πόντους.

AEK 100-96 Hapoel Holon -- Όμιλος C

Για ακόμα μία φορά, ο Keith Langford ήταν κομβικός στα κρίσιμα και η AEK νίκησε την Hapoel Holon με 100-96 στην πρεμιέρα των δυο ομάδων στο φετινό BCL και σ' ένα από τα πιο διασκεδαστικά ματς που θα δούμε στη φετινή Κανονική Περίοδο..

Η AEK πήρε νωρίς ένα αβαντάζ 12 πόντων, αλλά η Holon ξεκίνησε τη δεύτερη περίοδο με σερί 11-1 για να πάρει τον έλεγχο και ο Isaiah Miles πέτυχε τρίποντο 6:19 πριν την ανάπαυλα για το μεγαλύτερο προβάδισμα των φιλοξενούμενων στο ματς, με 38-27.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισορροπήσουν την κατάσταση πριν από το ημίχρονο και οι δυο ομάδες αντάλλαζαν χτυπήματα και καλάθια σε όλη τη διάρκεια της τρίτης περιόδου.

H AEK έδειχνε έτοιμη να κλειδώσει το ματς, όταν προηγήθηκε με 86-79 στα μισά της τέταρτης περιόδου, αλλά ο Guy Pnini έβαλε δύο σερί τρίποντα και ο Tyrus McGee σκόραρε επίσης από μακριά για να μειώσει σε 89-88.

Όμως ο Langford, που ποτέ δεν κρύβεται στις κρίσιμες στιγμές, σκόραρε με step back 20 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος για το 98-94 της ΑΕΚ και ο Pnini αστόχησε πάνω σε άμυνα στην άλλη πλευρά επιτρέποντας στην ελληνική ομάδα να πανηγυρίσει τη σημαντική νίκη.

O Langford oλοκλήρωσε την αναμέτρηση με 30 πόντους, 12/18 σουτ, 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ενώ ο Yanick Moreira μέτρησε double-double 18 πόντων και 10 ριμπάουντ και ο Νίκος Γκίκας τους ακολούθησε με 15 πόντους και 9 ασίστ.

Για τους Ισραηλινούς, ο C.J. Harris σταμάτησε στους 27 πόντους με τους Chris Johnson και Pnini να προσθέτουν από 14 έκαστος.

Tsmoki Minsk 82-75 Cholet -- Όμιλος C

Η Tsmoki Minsk αφόπλισε την Cholet και ξεκίνησε την πορεία της στο ΒCL με εντός έδρας νίκη, 82-75, κόντρα στην γαλλική ομάδα που επίσης σημείωσε την πρώτη της παρουσία στη διοργάνωση την Τετάρτη.

H Cholet είχε μόλις 36% εντός πεδιάς στο πρώτο ημίχρονο και βελτιώθηκε πολύ λίγο στο δεύτερο, αφού τέλειωσε τον αγώνα με 26/70 σουτ συνολικά (37.1%).

Η ομάδα από τη Λευκορωσία προηγήθηκε ακόμη και με 14 πόντους πριν από το ημίχρονο, αλλά η Cholet αντέδρασε και ο Μichael Stockton έβαλε ένα τρίποντο από τη γωνία μετά την ανάπαυλα για να μειώσει σε 56-50.

O Andrei Rahozenka, όμως, πέτυχε τρίποντο με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου και έδωσε ώθηση στην ομάδα από το Μινσκ prin o Rob Lowery διαμορφώσει το +18, 74-56, επτά λεπτά πριν το φινάλε.

Ο Maksim Salash τέλειωσε το ματς με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Lowery είχε double-double με 18 πόντους και 10 ασίστ, ενώ ο Kris Clyburn προσέθεσε 19 πόντους και 3 κλεψίματα.

Για την Cholet, που ταξίδεψε στη Λευκορωσία χωρίς τον Vafessa Fofana και τον νεοαποκτηθέντα Chancey Collins, ο Gregor Hrovat μέτρησε 18 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ.