20 Οκτωβρίου, 2020
09 Μαΐου, 2021
03/11/2020
Game Report

Η Dijon πήρε νίκη-δήλωση, ξεκίνημα με επικράτηση για την Tofas στο BCL - 3η εβδομάδα, η σύνοψη της Τρίτης

MIES (Ελβετία) - Η JDA Dijon έδειξε τις αμυντικές της δυνατότητες κόντρα στην ERA Nymburk για το 2-0 στον Όμιλο B, ενώ η Tofas Bursa έκανε νικηφόρο ντεμπούτο στο BCL στην έδρα του Κεραυνού και η Falco Szombathely άντεξε κόντρα στην Pszczolka Start Lublin ξεκινώντας τη σεζόν με το δεξί.

Ας ρίξουμε μια πιο προσεκτική ματιά στους αγώνες της Τρίτης, στην τρίτη εβδομάδα δράσης για τη σεζόν 2020-21.

JDA Dijon 85-61 ERA Nymburk -- Όμιλος B

Η JDA Dijon τράβηξε τα βλέμματα την Τρίτη κρατώντας την ERA Nymburk χωρίς σκορ για επτά λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο κι έφταση σε μία νίκη-δήλωση με 85-61 κόντρα στους πρωταθλητές Τσεχίας.

Η γαλλική ομάδα κάλυψε και με το παραπάνω την απουσία του David Holston νικώντας κατά κράτος τη μάχη κοντά στο καλάθι με 44 πόντους στο ζωγραφιστό έναντι 24 της ERA Nymburk.

O ψηλός Alexandre Chassang έδειξε το δρόμο με μία εντυπωσιακή εμφάνιση καθώς είχε 22 πόντους, 13 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ ο Chase Simon τον ακολούθησε με 20 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Ο Vojtech Hruban, που ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα με 26 πόντους για την Nymburk, έβαλε τους πρώτους 16 του σε λιγότερα από 11 λεπτά και οι Τσέχοι είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου δεκαλέπτου, χωρίς όμως να υπερβούν το +5.

Ο Axel Julien έβαλε την Dijon μπροστά με κάρφωμα για το 30-28, 7:34 πριν από το τέλος της δεύτερης περιόδου και ο Chase Simon πέτυχε λίγο αργότερα ένα τρίποντα για το 47-38.

Η Nymburk μείωσε σχετικά μετά την ανάπαυλα, αλλά Abdoulaye Loum έβαλε ένα λέι απ στο 25' και έκανε την αρχή για σερί 13-0 της Dijon που έφτασε στο 67-50 μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου.

Η Dijon διατήρησε το ίδιο επίπεδο έντασης στην άμυνα, πανηγυρίζοντας τελικά μια νίκη με διαφορά 24 πόντων.

Falco Szombathely 84-75 Pszczolka Start Lublin -- Όμιλος D

Η Falco Szombathely απέφυγε την έκπληξη της πρεμιέρας σουτάροντας με 90% στις βολές κι επικρατώντας με 84-75 στο πρώτο της ματς για φέτος απέναντι στην μαχητική Pszczolka Start Lublin.

Η Lublin ήταν μπροστά στο μεγαλύτερο μέρος της πρώτης περιόδου, αλλά ο Szilard Benke ευστόχησε σε τρίποντα ακριβώς πριν το τέλος του δεκαλέπτου για το 21-19 της Falco που δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα στη συνέχεια.

Ο Evan Bruinsma έβαλε 15 πόντους με 7/10 δίποντα μέχρι το ημίχρονο και οι Ούγγροι κατάφεραν να χτίσουν διαφορά μέχρι και 12 πόντων.

Όμως η Lublin, που είχε ηττηθεί και από την Casademont Zaragoza δυο βδομάδες νωρίτερα, δεν σκόπευε να παραιτηθεί αμαχητί και μείωσε την απόσταση, πλησιάζοντας σε 70-68 στα μισά της τέταρτης περιόδου.

Ο Zoltan Perl, ωστόσο, έβαλε λέι απ από επιθετικό ριμπάουντ του Bruinsma και ακολούθησε άστοχη προσπάθεια της Lublin και βολές του Kyan Anderson για το +6.

Ο Bruinsma, που είχε αγωνιστεί στο παρελθόν μόνο στα προκριματικά του BCL, πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό ντεμπούτο στους ομίλους της διοργάνωσης με 21 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Benke έκανε double-double με 12 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για την Lublin, ο Sherron Dorsey-Walker μέτρησε 17 πόντους και 4 ασίστ παρά την ήττα.

Kεραυνός 74-84 Tofas Bursa -- Όμιλος B

Η Tofas Bursa χρησιμοποίησε την πολύ καλή τρίτη περίοδο για να ανατρέψει μία διψήφια διαφορά και να πανηγυρίσει τη νίκη με 81-74 στην έδρα του Κεραυνού, στην πρώτη παρουσία της στο BCL.

Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν τους πρώτους οκτώ πόντους της βραδιάς, αλλά η κυπριακή ομάδα πήρε γρήγορα τον έλεγχο και απέκτησε διψήφια διαφορά, 33-23, στα μισά της δεύτερης περιόδου.

Ωστόσο, ο D. J. White έβαλε 7 διαδοχικούς πόντους για να δώσει ανάσα στην Tofas και να της επιτρέψει να μειώσει πριν από την ανάπαυλα.

Ο DeVaughn Akoon-Purcell πέτυχε λέι απ, 5:40 πριν από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, βάζοντας την Tofas μπροστά με 46-45 και οι Τούρκοι έτρεξαν σερί 20-8 που αποδείχθηκε υπερπολύτιμο για την τέταρτη περίοδο.

Ο Akoon-Purcell έδειξε το δρόμο στην Tofas με 24 πόντους, 9/14 σουτ και 8 ριμπάουντ, ενώ ο D.J. White τον ακολούθησε με 17 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα. Για τον ηττημένο Κεραυνό, ο Jesse Hunt ολοκλήρωσε το ματς με 22 πόντους και 5 ριμπάουντ.