04 Οκτωβρίου, 2022
14 Μαΐου, 2023
08/03/2023
Review

Τα επτά συμπεράσματα της Τρίτης: Σπουδαία ανατροπή έστειλε τους πρωταθλητές στα Προημιτελικά

MIES (Ελβετία) – Η Lenovo Tenerife ήταν πίσω με 12 πόντους περίπου τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος. Ωστόσο, οι πρωταθλητές δεν παρέδωσαν τα όπλα στη γενέτειρα του προπονητή τους Txus Vidorreta, το Μπιλμπάο.

Αν δεν προλάβατε να δείτε τα παιχνίδια της Τρίτης, είμαστε εδώ για εσάς με τα επτά συμπεράσματα της ημέρας:

#1 Η ανατροπή των πρωταθλητών

Για 36 λεπτά, η Lenovo Tenerife έμοιαζε να μην περνά μια όμορφη νύχτα. Η Surne Bilbao ήταν μπροστά με 70-58, τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος, και οι οπαδοί της πανηγύριζαν μία διαφαινόμενη νίκη.

Ωστόσο, κάτι στον αέρα του Μπιλμπάο κάνει την Tenerife να μοιάζει ανίκητη. Στο γήπεδο, όπου πέρσι κατέκτησε τον τίτλο του BCL, άρχισε την αντεπίθεσή της και έφτασε στην ισοφάριση (72-72) με μεγάλο τρίποντο του Leandro Bolmaro. Ο νεοαποκτηθείς Αργεντινός είχε 8 πόντους σε 22 λεπτά ερχόμενος από τον πάγκο.

Η Bilbao είχε την ευκαιρία να επανακτήσει το προβάδισμα, αλλά αστόχησε και έδωσε τη δυνατότητα στον κόουτς Vidorreta να σχεδιάσει σύστημα για τα τελευταία 5.4 δευτερόλεπτα.

Ο πολυνίκης προπονητής του BCL, στο 100ο του παιχνίδι στη διοργάνωση, έκανε ξανά τα μαγικά του. Αν και υπήρχαν οι συνήθεις ύποπτοι Marcelinho Huertas, Sasu Salin, Giorgi Shermadini, ο Vidorreta έδωσε την μπάλα στον Jaime Fernandez.

Ο Ισπανός ήταν άποντος στο παιχνίδι με 0/3 σουτ. Ωστόσο, τα έβαλε πέρα με την άμυνα της Bilbao στην τελευταία κατοχή και διαμόρφωσε με floater το τελικό 74-72 υπέρ της Tenerife.

Με το νικητήριο σουτ του Fernandez, η Tenerife διέγραψε το -12 και ανέβηκε στο 4-0, τρεις νίκες πάνω από τις Bilbao και Darussafaka Lassa. Αυτό σημαίνει πως οι πρωταθλητές σφράγισαν ήδη το εισιτήριό τους για τα προημιτελικά.

Ο Marcelinho είχε 16 πόντους, 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ο Shermadini μέτρησε 14, ενώ ο Bruno Fitipaldo πέτυχε 11 ερχόμενος από τον πάγκο. Ο Fernandez είχε μόνο τους 2 πόντους της νίκης. Η Bilbao πήρε 19 πόντους από τον Adam Smith, και πλέον θα προσπαθήσει να καταλάβει τη δεύτερη θέση στον Όμιλο L.

#2 Ισπανικό ζήτημα

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Lenovo Tenerife έχει πλέον ρεκόρ 6-3 κόντρα σε ισπανικές ομάδες στο BCL. Πάντως, έχει 5-0 στα τελευταία πέντε ματς, πράγμα που σημαίνει ότι μάλλον πανηγύρισε όταν κληρώθηκε με τις Surne Bilbao και UCAM Murcia για την Φάση των 16.

#3 Αήττητη και η Unicaja

Η Unicaja μπορεί επίσης να έχει κλείσει θέση στα Προημιτελικά μέχρι το τέλος της εβδομάδας, αλλά θα χρειαστεί να ταξιδέψει στην Κωνσταντινούπολη για το εξ αναβολής ματς με την Galatasaray Nef σε λιγότερες από 48 ώρες. Η πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων άνηκε στην Unicaja, χάρη στο νοκ-άουτ ενός… Tyson.

Δεν ήταν ο Mike Tyson, αλλά ο Tyson Carter, ο MVP του Copa del Rey το οποίο κατέκτησε η Unicaja πριν από μερικές εβδομάδες. Ο Carter έβαλε το μεγαλύτερο σουτ του αγώνα δίνοντας στους Ανδαλουσιάνους αβαντάζ τριών πόντων.

Η Galatasaray προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση, αλλά χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ 10 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, κι επέτρεψε στον Dario Brizuela να κλειδώσει τη νίκη της ομάδας του διαμορφώνοντας το τελικό 81-76.

Ήταν ένα υπέροχο ματς, με 11 εναλλαγές στο προβάδισμα κι ένα δραματικό φινάλο μπροστά στο κοινό της Μάλαγα. Η Unicaja είναι πιοα 3-0, δύο νίκες πάνω από την Galatasaray και τρεις από την Limoges CSP.

Ο Brizuela τέλειωσε το ματς με 20 πόντους σε 18 λεπτά, ο Kendrick Perry σταμάτησε 19, ενώ ο Carter 8, με το μεγάλο τρίποντο. Η Galatasaray Nef πήρε 19 πόντους από τον Angelo Caloiaro, ο Sadik Emir Kabaca τέλειωσε το ματς με 13 και ορισμένα highlights.

#4 Φέρτε πίσω τα 90s

Η Limoges CSP με τη retro εμφάνισή της, το σκούρο παρκέ, το όμορφο γήπεδο, και η ιστορική ΑΕΚ από την άλλη πλευρά – αυτό το ματς είχε μία αίσθηση από ευρωπαϊκό μπάσκετ των 90s. Ακόμη και το τελικό σκορ θύμισε εκείνη την εποχή, καθώς η AEK νίκησε με 69-63.

Ο MVP του Φεβρουαρίου, Akil Mitchell, επέστρεψε από τραυματισμό κι αυτό φάνηκε, μένοντας στους 2 πόντους σε 15 λεπτά. Παρά τις δυσκολίες που αντιμετώπισε ο MVP, ο κόουτς Ηλίας Καντζούρης βρήκε μία άλλη λύση κοντά στο καλάθι, στο πρόσωπο του Παγκόσμιου Πρωταθλητή του 2019.

Ο Pierre Oriola πέτυχε 12 πόντους σε 20 λεπτά, είχε 2/2 τρίποντα, και ήταν ο μπροστάρης του second unit, μαζί με τον Janis Strelnieks που είχε 16. Ένα ακόμη νέο απόκτημα, ο Brynton Lemar, τα πήγε περίφημα μετρώντας 16 πόντους και ένα μεγάλο σουτ.

Η AEK έχει πια ρεκόρ 3-1 με δύο εντός έδρας ματς να απομένουν. Οι Προημιτελικοί δεν ήταν ποτέ τόσο κοντά από το 2020, όταν έπαιξε στον Τελικό.

#5 Η Darussafaka έμεινε ζωντανή

Τι χρειάζεται για να έρθει τελικά μία νίκη κόντρα σε αντίπαλο από την Ισπανία; Ανατροπή από τους -19, διπλή παράταση, ρεκόρ παραγωγικότητας συλλόγου στο BCL, οι περισσότερες εύστοχες βολές σε αγώνα του φετινού BCL, οι περισσότερες εκτελεσμένες βολές σε αγώνα του φετινού BCL.

Η UCAM Murcia είχε την ευκαιρία να τελειώσει τη σεζόν της Darussafaka Lassa την Τρίτη, αλλά οι Τούρκοι αντιδρούσαν. Οι παίκτες του Selcuk Ernak είχαν την ευκαιρία να τελειώσουν το ματς τόσο στην τέταρτη περίοδο, όσο και στην παράταση, αλλά οι υπέπεσαν σε λάθη.

Με 50 λεπτά μπάσκετ να έχουν παιχθεί, ο Matt Mooney αποφάσισε να γράψει τους τίτλους τέλους. Η δυνατή διείσδυσή του έβαλε την Darussafaka μπροστά με έναν πόντο, και ο Travis Trice αστόχησε σε τρίποντο στην άλλη πλευρά. Οι Τούρκοι επικράτησαν τελικά με σκορ 105-104, κι αμφότερες οι ομάδες κατέγραψαν ρεκόρ παραγωγικότητας στο BCL.

Η Dacka είχε 32/38 βολές στο ματς, ενώ ο Mooney ήταν ο πρώτος σκόρερ της με 27 πόντους.

Ο Thaddus McFadden πέτυχε 25 για την UCAM Murcia, και έφτασε για δεύτερο σερί ματς σε τέτοια επίδοση. Είχε 25+ πόντους μόλις δύο ακόμη φορές στις προηγούμενες 62 συμμετοχές του στο BCL. Με 746 πόντους συνολικά, είναι πια 5ος σκόρερ στην ιστορία της διοργάνωσης.

1 LNTF Lenovo Tenerife * 4 4 0 100   317 262 55 79.2 65.5 8
2 UCAM UCAM Murcia 4 2 2 50.0   355 349 6 88.8 87.2 6
3 BILB Surne Bilbao 4 1 3 25.0   295 317 -22 73.8 79.2 5
4 DSK Darüssafaka Lassa 4 1 3 25.0   326 365 -39 81.5 91.2 5
#6 Η Hapoel Atsmon Holon έμεινε εκτός

Πόση διαφορά μπορεί να κάνει μία σεζόν. Η Hapoel Atsmon Holon έμοιαζε σαν την ομάδα που ήθελαν όλοι να κερδίσουν, έπειτα από την περσινή της παρουσία στο Final Four, ξεκίνησε εντυπωσιακά στον πρώτο γύρο και στα Play-In, αλλά κάτι πήγε στραβά στην Φάση των 16.

Με την ήττα με 77-65 στην Ιερουσαλήμ ο Joe Ragland και οι συμπαίκτες του υποχώρησαν στο 0-4. Με την Hapoel Bank Yahav Jerusalem να ανεβαίνει στο 3-1, όπου θα βρεθεί και μία εκ των SIG Strasbourg και JDA Bourgogne Dijon, είναι πλέον βέβαιο πως η Holon δεν μπορεί να τερματίσει σε μία από τις δύο πρώτες θέσεις.

Το ότι θα μπορούσε να έχει ξεκινήσει ακόμη και με 3-0, δεδομένου του πόσο κλειστά ήταν τα παιχνίδια της, δείχνει ξεκάθαρα το βαθμό ανταγωνιστικότητας του BCL.

#7 Block party

Προσπαθούμε να κρατάμε την ποικιλία στα highlights μας, με alley-oops, poster καρφώματα, νικητήρια σουτ, σπουδαίες ασίστ και κοψίματα. Την Τρίτη όμως, ήταν κοψίματα, κοψίματα, κοψίματα και… κοψίματα...

Έγιναν 35 κοψίματα σε πέντε αγώνα και αποκορύφωμα ήταν ο ισραηλινός… εμφύλιος που είχε 13 τάπες, 9 εκ των οποίων για τους γηπεδούχους. Ο Zach Hankins έκανε δύο τάπες στην αναμέτρηση κι έφτασε τις 51 στην καριέρα του στο BCL, ανεβαίνοντας έτσι στην 5η θέση της σχετικής λίστας.

Ένα πραγματικό block party, σε όλη την Ευρώπη!