20 Οκτωβρίου, 2020
09 Μαΐου, 2021
07/04/2021

Η Strasbourg νίκησε την Turk Telekom σε τελικό πρόκρισης - 6η εβδομάδα Play-Offs, η σύνοψη της Τετάρτης

MIES (Ελβετία) - Η SIG Strasbourg κυριάρχησε στα κρίσιμα και νίκησε την Turk Telekom, έπειτα από μία σκληρή μάχη, που είχε ως έπαθλο το τελευταίο εισιτήριο για το Final 8.

Η γαλλική ομάδα έγινε την Τετάρτη η μοναδική ομάδα που προκρίνεται στο τελικό τουρνουά για τη σεζόν 2020-21, μολονότι ξεκίνησε την πορεία της στα Play-Offs με τρεις ήττες σε ισάριθμα ματς.

Η Strasbourg, με ρεκόρ 3-3, πήρε τη δεύτερη θέση στον Όμιλο K πίσω από τη Nizhny Novgorod, που ηττήθηκε από την AEK στο άλλο ματς της Τετάρτης. Η ελληνική ομάδα τερμάτισε επίσης με ρεκόρ 3-3, ενώ η Turk Telekom έμεινε τέταρτη με ρεκόρ 2-4.

SIG Strasbourg 91-81 Turk Telekom -- Όμιλος K

Η SIG Strasbourg, που ξεκίνησε την πορεία της στα Play-Offs με ρεκόρ 0-3, ολοκλήρωσε την Τετάρτη μια απόλυτη ανατροπή της κατάστασης νικώντας την Turk Telekom με 91-81 για να κατοχυρώσει το όγδοο εισιτήριο για το Final 8.

Ο Bonzie Colson είχε 23 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Jaromir Bohacik τον ακολούθησε με 21 πόντους και 9/12 σουτ για την Strasbourg, που πήρε 23 πόντους από 14 λάθη της Turk Telekom.

Η γαλλική ομάδα κράτησε τους φιλοξενούμενους χωρίς σκορ στα πρώτα τέσσερα λεπτά της τέταρτης περιόδου και αξιοποίησε ένα σερί 9-0 για να πάρει τον έλεγχο του αγώνα οριστικά στα χέρια της, αφού η Turk Telekom δεν βρήκε τρόπο να ανατρέψει την κατάσταση.

Στη διάρκεια των τριών πρώτων περιόδων τίποτα δεν προμήνυε ένα φινάλε χωρίς άγχος, καθώς υπήρχαν 13 αλλαγές στο προβάδισμα και καμία ομάδα δεν είχε στη διάθεσή της διψήφια διαφορά σε κάποιο σημείο του αγώνα.

Δύο βολές του Kyle Wiltjer στη δεύτερη περίοδο σφράγισαν σερί 8-0 για την Turk Telekom που ήταν μπροστά με σκορ 30-25.

Ωστόσο, ο Colson σκόραρε με floater κι άνειξε το δρόμο για σερί 9-0 από πλευράς Strasbourg, η οποία μετέτρεψε το 38-32 σε 41-38.

Ο Colson σημείωσε έξι γρήγορους πόντους στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου και η Strasbourg βρέθηκε στο +9 για πρώτη φορά, αλλά ένα τρίποντο του Wiltjer άλλαξε την κατάσταση και η Turk Telekom προσπέρασε ξανά, με 69-68, στο φινάλε της περιόδου.

Ο Jean-Baptiste Maille, όμως, έβαλε ένα τρίποντο με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου και η Strasbourg πήρε οριστικό το αβαντάζ ανεβάζοντας την ένταση στην άμυνά της και υποχρεώνοντας σε λάθη και μαρκαρισμένη σουτ την Turk Telekom.

Ο Sam Dekker είχε 21 πόντους και 6 ριμπάουντ, με τον Wiltjer να σημειώνει ακόμη 20 πόντους και 7 ριμπάουντ για την ηττημένη Turk Telekom.

AEK 79-78 Nizhny Novgorod -- Group K

Η AEK ανέτρεψε διαφορά 11 πόντων στα τελευταία επτά λεπτά για να επιβληθεί της Nizhny Novgorod με 79-78 εντός έδρας, ολοκληρώνοντας έτσι με νίκη την πρώτη παρουσία της στο BCL που κλείνει χωρίς πρόκριση στα Προημιτελικά μετά το 2017.

Aπό την άλλη, η Nizhny θα βρεθεί για δεύτερη διαδοχική σεζόν στο Final 8, αφού τερμάτισε στην κορυφή του Ομίλου Κ με ρεκόρ 4-2, μολονότι έχασε τα δύο τελευταία παιχνίδια του γκρουπ.

Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε γρήγορα με 13-4 στην πρώτη περίοδο, αλλά η Nizhny ισορρόπησε άμεσα την κατάσταση και αξιοποίησε ένα σερί 9-0 στη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου για να βρεθεί μπροστά με σκορ 43-34.

Η Nizhny διατήρησε το αβαντάζ της και το διεύρυνε στους 11, 67-56, όταν η AEK κάλεσε timeout με επτά λεπτά να απομένουν για το φινάλε.

Όταν το παιχνίδι άρχισε εκ νέου, ο Keith Langford αποφάσισε να θυμηθεί τα παλιά κι έβαλε συνεχόμενα τρίποντα για να ανοίξει το δρόμο της ανατροπής, που σφραγίστηκε με τρίποντο του Daryl Macon, 27” πριν από τη λήξη, το οποίο διαμόρφωσε το 75-72 για την AEK.

Ο Kingsley Moses πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του με τη φανέλα της AEKέχοντας 19 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Macon προσέθεσε 16 πόντους. Για τη Nizhny, o Kasey Shepherd έφτασε κοντά στο double-double με 21 πόντους και 9 ριμπάουντ.