20 Οκτωβρίου, 2020
09 Μαΐου, 2021
08/04/2021

Η Nymburk επιβλήθηκε της Zaragoza και τερμάτισε πρώτη στον Όμιλο L - 6η εβδομάδα Play-Offs, η σύνοψη της Πέμπτης

MIES (Ελβετία) - Η ERA Nymburk νίκησε την Casademont Zaragoza στη μάχη για την πρωτιά του Ομίλου L, που έκλεισε την αυλαία για τα Play-Offs της σεζόν 2020-21 στο BCL, τα οποία διεξήχθησαν για πρώτη φορά στην ιστορία της διοργάνωσης με φορμάτ ομίλων.

Την ίδια στιγμή, στο έτερο ματς της τελευταίας αγωνιστικής ημέρας πριν από το Final 8, η Dinamo Sassari σημείωσε επιτέλους νίκη στην εντός έδρας αναμέτρηση κόντρα στην Brose Bamberg.

Ακολουθεί μία ματιά σε όσα έγιναν στα δύο ματς που ολοκλήρωσαν τη δράση των Play-Offs την Πέμπτη:

ERA Nymburk 98-78 Casademont Zaragoza

Η ERA Nymburk πήρε προβάδισμα 20 πόντων από το πρώτο μέρος κι έσβησε την προσπάθεια ανατροπής από την Casademont Zaragoza φτάνοντας τελικά στο θριαμβευτικό 98-78, που της χάρισε την πρωτιά στον Όμιλο L.

Η τσεχική ομάδα κράτησε τους φιλοξενούμενους χωρίς σκορ για έξι λεπτά στη διάρκεια του πρώτου μέρους κι ένα τρίποντο του Lukas Palyza, δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, άνοιξε το δρόμο για σερί 16-0 από τη Nymburk.

Ο Palyza, αυτή τη φορά με λέι απ, ήταν κι εκείνος που σφράγισε το εν λόγω σερί εκτοξεύοντας τη διαφορά της Nymburk στους 20 πόντους, 43-23.

Η Zaragoza άλλαξε το μομέντουμ κι άρχισε να μειώνει, με τον Rasheed Sulaimon μάλιστα να σκοράρει 4:45 πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου, για να μειώσει σε 60-54.

Η Nymburk κατάλαβε πως δεν μπορεί να αφήσει την κατάσταση έτσι και πάτησε ξανά το γκάζι για ένα ακόμη σερί με τον Vojtech Hruban να σκοράρει από μακριά, τρία λεπτά πιο μετά, για το 71-55.

Η τσεχική ομάδα μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο με αβαντάζ 17 πόντων και η Zaragoza δεν είχε πια κουράγιο και δυναμική για να κυνηγήσει την ανατροπή.

Ο Omar Prewitt πέτυχε 25 πόντους, 19 εκ των οποίων στο πρώτο μέρος, ενώ είχε επίσης 9 ασίστ καθοδηγώντας την Nymburk και ο Palyza τέλειωσε τον αγώνα με 18 πόντους. Για την Zaragoza, ο Robin Benzing είχε 20 πόντους και ο Nico Brussino, που απείχε μόλις μία ασίστ από το triple double,  μέτρησε 12 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Οι δύο ομάδες είχαν εξασφαλίσει εισιτήρια για το Final 8 από την περασμένη εβδομάδα. Η Nymburk έκλεισε τον όμιλο ως πρωτοπόρος, με ρεκόρ 5-1, τη στιγμή που η Zaragoza την ακολούθησε στη δεύτερη θέση υποχωρώντας ωστόσο στο 4-2.

Dinamo Sassari 83-72 Brose Bamberg

Η Dinamo Sassari ξεκίνησε δυνατά κι άφησε πίσω της την Brose Bamberg, την οποία κέρδισε με σκορ 83-72, για να σημειώσει έτσι την πρώτη της νίκη στα Play-Offs ύστερα από πέντε σερί ήττες.

Η ιταλική ομάδα μπήκε σε θέση οδηγού από το δεύτερο κιόλας λεπτό του αγώνα και στηρίχθηκε στον ζεστό Eimantas Bendzius, που σημείωσε 12 πόντους στο πρώτο μέρος, για να βρεθεί μπροστά με 35-18 μετά από τρίποντο του Filip Kruslin περίπου στα μισά της δεύτερης περιόδου.

Η Bamberg μείωσε προς στιγμήν σε μονοψήφια επίπεδα τη διαφορά, 55-46, στη διάρκεια της τρίτης περιόδου, αλλά ο Ethan Happ σκόραρε με λέι απ και αναχαίτισε την αντίδραση των φιλοξενούμενων, επιτρέποντας έτσι στην Sassari να μη ζοριστεί ως το φινάλε.

Η Sassari κυριάρχησε στη μάχη των ριμπάουντ έναντι της Bamberg, καθώς ολοκληρώθηκε με 44 έναντι 26. Παράλληλα, η ιταλική ομάδα είχε 27 ασίστ και πήρε 46 πόντους από το second unit, ενώ το αντίστοιχο της Bamberg συνεισέφερε 26.

Ο Bendzius ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 22 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Kruslin τον ακολούθησε με 16 πόντους, ενώ ο Jason Burnell είχε 8 πόντους, αλλά και 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα. Για τους ηττημένους, πρώτος σκόρερ με 16 πόντους ήταν ο Mateo Seric.

H Sassari τερμάτισε ως ουραγός στον όμιλο με ρεκόρ 1-5, ενώ η Bamberg, παρά την ήττα, κατέλαβε την τρίτη θέση με ρεκόρ 2-4.