09 Μαΐου, 2021
02/04/2021
News

Οι εμφανίσεις που ξεχώρισαν στην 5η εβδομάδα των Play-Offs

MIES (Ελβετία) - Η 5η εβδομάδα των Play-Offs του Basketball Champions League ήταν πολύ γεμάτη, με 11 αγώνες σε τρεις ημέρες, και άξιζε, αφού προέκυψαν ακόμη πέντε συμμετέχουσες ομάδες στο Final 8.

Το επίπεδο της απόδοσης ήταν τόσο υψηλό, που ακόμη και παίκτες από ομάδες που έμειναν εκτός θα μπορούσαν να αποτελέσουν μέλη της καλύτερης 5άδας, αν δεν υπήρχαν τόσο κομβικές εμφανίσεις από αθλητές που έδωσαν πρόκριση στις δικές τους.

Οι Brandon Jefferson τη SIG Strasbourg, C.J. Harris της Hapoel Unet-Credit Holon, Lukas Palyza της ERA Nymburk, Tyler Cavanaugh της Lenovo Tenerife και Kyle Wiltjer της Turk Telekom είναι οι παίκτες που ξεχώριζαν για την 5η εβδομάδα των φετινών Play-Offs. Ας δούμε πιο αναλυτικά τι έκαναν αυτή την εβδομάδα:

Η Strasbourg τα κατάφερε με προεδρική απόφαση

Το να μπει στην τελευταία αγωνιστική των Play-Offs με ελπίδες πρόκρισης στο Final 8 από τη στιγμή που είχε ξεκινήσει με τρεις ήττες ισάριθμα ματς για τον όμιλο, έμοιαζε σχεδόν απίθανο, αλλά η SIG Strasbourg τα κατάφερε, χάρη σε μεγάλο βαθμό στη μεγάλη εμφάνιση του Brandon Jefferson το βράδυ της Τετάρτης.

Η γαλλική ομάδα ταξίδεψε στην έδρα της, μέχρι πρότινος αήττητης στα Play-Offs, Nizhny Novgorod και βρέθηκε πίσω ακόμη και με 15 πόντους, αλλά έχοντας στη σύνθεσή της έναν παίκτη που μοιράζεται το ίδιο επίθετο με τον 3ο Πρόεδρο των ΗΠΑ, κατέστησε την ανατροπή εφικτή.

Ο Jefferson πέτυχε τέσσερα διαδοχικά τρίποντα στην τρίτη περίοδο επιτρέποντας στην Strasbourg να ισοφαρίσει σε 63-63, παίρνοντας έτσι το μομέντουμ και τελικά τη νίκη με 97-87. Ήταν πρώτος σκόρερ με 24 πόντους και 8/15 σουτ, ενώ είχε επίσης 2 κλεψίματα, 1 ασίστ και 1 ριμπάουντ για να συγκεντρώσει 19 μονάδες στην αξιολόγηση.

Ο Harris ξεχώρισε ξανά για την Holon

Η Hapoel Unet-Credit Holon χρειάστηκε την παράταση, το βράδυ της Τετάρτης, για να κάμψει την αντίσταση της Happy Casa Brindisi και να πανηγυρίσει με σκορ 81-79 τη νίκη και την παρθενική της πρόκριση στο Final 8. Όπως συνηθίζει φέτος, τα κατάφερε χάρη στην ομαδική της δουλειά.

Ακόμη, όμως, κι ένας πολυμελής θίασος χρειάζεται έναν πρωταγωνιστή κι ο C.J. Harris ήταν για άλλη μία φορά αυτός για τους Ισραηλινούς, έχοντας μάλιστα 10 πόντους και 1 ασίστ στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Ο γκαρντ της Holon τέλειωσε το ματς ως πρώτος σκόρερ με 24 πόντους, αλλά και 5 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα. Ο Harris έχει πλέον σημειώσει 20 ή περισσότερους πόντους σε τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια του για το BCL, σημειώνοντας μάλιστα τουλάχιστον τρία τρίποντα σε κάθε ένα εξ αυτών.

Ο Palyza έλαμψε αρπάζοντας την ευκαιρία

Αν το μυστικό σε κάθε σχεδόν ταινία είναι να εμφανίζεται ένας απρόσμενος χαρακτήρας που σώζει την κατάσταση, τότε ο Lukas Palyza ήταν ακριβώς αυτός το βράδυ της Τρίτης, ερχόμενος από τον πάγκο για να μετατραπεί σε Klay Thompson για μία περίοδο.

Η ERA Nymburk ήταν πίσω από την Brose Bamberg με 18 πόντους και, με τον Retin Obasohan εκτός αγώνα και τον Vojtech Hruban να αγωνίζεται μόλις έξι λεπτά, ακόμη και ο πιο πιστός φίλαθλος των Τσέχων δεν θα μπορούσε να φανταστεί την ανατροπή.

Ο Palyza, όμως, ήταν καυτός στην τελευταία περίοδο κι έβαλε 19 από τους 26 πόντους του - που συνιστούν ρεκόρ καριέρας στο BCL- σε αυτό το δεκάλεπτο, οδηγώντας την Nymbrurk στη σπουδαία νίκη με 91-80 win.

Ο Τσέχος διεθνής είχε 6/11 τρίποντα, 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ και βοήθησε την Nymburk να γίνει η πρώτη ομάδα που σημειώνει 35 πόντους σε μία μόλις περίοδο εντός εκτός έδρας αγώνα.

Ο Cavanaugh είναι ο τέταρτος σωματοφύλακας της Tenerife

Οι Giorgi Shermadini, Marcelinho Huertas και Sasu Salin βρίσκονται στο προσκήνιο σε κάθε ματς της Lenovo Tenerife για το BCL και την Liga Endesa, και μερικές φορές αυτή η τριάδα παικτών μας κάνει να ξεχνάμε τι βάθος έχει το ρόστερ της ομάδας αυτή τη σεζόν.

Την Τετάρτη πάντως δεν συνέβη κάτι τέτοιο, αφού η Tenerife ταξίδεψε στην έδρα της VEF Riga και ο Tyler Cavanaugh φρόντισε να μας υπενθυμίσει ότι έχει πάρει δικαίως το ρόλο του τέταρτου σωματοφύλακα από το περασμένο καλοκαίρι.

Με τον Shermadini να απουσιάζει, ο 27χρονος πάρουερ φόργουορντ έκανε ατομικό ρεκόρ σεζόν στο BCL με 18 πόντους και 7/12 σουτ, ενώ μέτρησε επίσης 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 20 μονάδες στην αξιολόγηση, οδηγώντας την Tenerife στο διπλό στη Ρίγα με σκορ 77-64.

Ο Wiltjer ξέρει πώς να κάνει αισθητή την παρουσία του

Η Turk Telekom φιλοξένησε την AEK σε ένα ματς ζωής ή θανάτου την Τετάρτη και το βασικό επιθετικό όπλο της τουρκικής ομάδας, ο Kyle Wiltjer, έμοιαζε εκτός ρυθμου στην πρώτη περίοδο έχοντας δύο άστοχες προσπάθειες.

Ο Καναδός διεθνής περίμενε όμως την κατάλληλη στιγμή και, όταν αυτή ήρθε προς το τέλος, πήρε την ομάδα της Άγκυρας στην πλάτη του. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Wiltjer έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ, μια και καλή, και φρόντισε να παραμείνει ασταμάτητος ως το φινάλε.

Ο πάουερ φόργουορντ της Turk Telekom ολοκλήρωσε τον αγώνα με 24 πόντους, 8/12 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο συγκεντρώνοντας 28 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης κι επιτρέποντας στην ομάδα του να νικήσει 78-66. Κάπως, έτσι, το παιχνίδι της τελευταίας αγωνιστικής με την Strasbourg μετατρέπεται σε τελικό.