19 Σεπτεμβρίου, 2017
06 Μαΐου, 2018
04/04/2018

Η Murcia πήρε τον έλεγχο, νίκησε την Pinar Karsiyaka και προκρίθηκε

ΜΟΥΡΘΙΑ (Basketball Champions League) - Η UCAM Murcia ξέφυγε της Pinar Karsiyaka στην τέταρτη περίοδο του δεύτερου Προημιτελικού και νίκησε με 81-72 παίρνοντας εμφατική πρόκριση για το Final Four του Basketball Champions League με συνολικά διαφορά 23 πόντων.

Αν και είχε μόλις 7 νίκες σε 14 αγώνες για την Κανονική Περίοδο, μετρώντας μάλιστα δυο ήττες από την Karsiyaka, η Μurcia μπήκε οριακά στα Play-Offs, αλλά πλέον μοιάζει με ξεκάθαρο διεκδικητή του τίτλου.

Πρώτα απέκλεισε την περσινή πρωταθλήτρια Iberostar Tenerife στη Φάση των 16 και στην συνέχεια "σκούπισε" την Karsiyaka.

Οι φιλοξενούμενοι, που είχαν ηττηθεί εντός έδρας με 14 πόντους, ήταν πίσω με συνολική διαφορά 23 πόντων στο πρώτο ημίχρονο, αλλά έκαναν την αντεπίθεσή τους κι έφτασαν να προηγηθούν με +7 στο ματς προς τα τέλη της τρίτης περιόδου.

Ο Charlon Kloof όμως έβαλε τέλος στα όνειρό τους, αφού έβαλε δυο τρίποντο στο τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου μείωσε για την ομάδα του σε 55-52.

Οι γηπεδούχοι δεν έχασαν τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια της τέταρτης περιόδου, ενώ πήραν προβάδισμα μετά από φάουλ του Dominic Waters στον Clevin Hannah, το οποίο ακολουθήθηκε από τεχνική ποινή για τον γκαρντ της Karsiyaka, αλλά και τον προπονητή Aleksandar Trifunovic.

Ο Hannah ευστόχησε σε τρεις βολές για το προβάδισμα με 65-63.

Ο Ολλανδός Kloof πραγματοποίησε αξιομνημόνευτη εμφάνση. Ερχόμενος από τον πάγκο, μπήκε από νωρίς δυναμικά με ένα κάρφωμα κι άλλα δυο καλάθια. Είχε επίσης 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Ο Brad Oleson είχε 4/6 τρίποντα και οδήγησε την Murcia με 16 πόντους, ενώ ο Ovie Soko πέτυχε 10 από τους 15 πόντους του στο πρώτο μέρος. Ο Hannah ολοκλήρωσε το ματς με 14 πόντους.

Ο David Kennedy, ένας από τους κορυφαίους παίκτες της σεζόν φέτος, είχε 18 πόντους και ήταν πρώτος σκόρερ του ματς με τον Bryon Allen να προσθέτει 17.

Ο Jarrod Jones είχε ένα απογοητευτικό τελευταίο ματς σημειώνοντας 9 πόντους. Είχε μόλις 2/10 σουτ και 5/6 βολές.