![](/images.fiba.com/Graphic/6/2/1/9/ZrJ6MtUfokG8ahHpu2dfRw.jpg?v=20180109201059672)
Η MHP Riesen έκανε το δύο στα δύο απέναντι στην Neptunas
ΚΛΑΪΠΕΔΑ (Basketball Champions League) - Η MHP Riesen Ludwigsburg έβαλε τις βάσεις από τη δεύτερη περίοδο κι έφτασε εύκολα στη νίκη με 87-71 στην έδρα της Neptunas Klaipeda.
Με την όγδοη νίκη της σε 10 αγώνες, η γερμανική ομάδα σκαρφάλωσε στην πρώτη θέση του ομίλου B μπροστά από την Iberostar Tenerife (7-2) που υποδέχεται την Τετάρτη την Gaziantep που έχει προβλήματα. Η MHP Riesen είχε επικρατήσει με 95-83 στο πρώτο παιχνίδι ανάμεσα στις δυο ομάδες στις 24 Οκτωβρίου.
.@MHP_Riesen stop @BC_Neptunas' five game winning run enjoying a comfortable 87-71 win in 🇱🇹! #BasketballCL
— #BasketballCL (@BasketballCL) January 9, 2018
📊https://t.co/uPzBznToGm pic.twitter.com/iv00ayJR7y
Το σκορ ήταν ισόπαλο με 33-33, όταν απέμεναν 3:23 για τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, αλλά σε εκείνο το σημείο η MHP Riesen αποφάσισε να αλλάξει ταχύτητα. Ο Thomas Walkup ευστόχησε σε ένα ζευγάρι ελεύθερων βολών και ο Justin Sears ακολούθησε με ένα σουτ από κοντά.
Ο Sears έβαλε τη σφραγίδα του σε ένα σερί 9-0 ακριβώς πριν το τέλος του ημιχρόνου με ακόμη ένα σουτ και οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 42-33.
Η ομάδα του John Patrick συνέχισε να ελέγχει την κατάσταση και στην τρίτη περίοδο, στην οποία νίκησε επίσης την Neptunas με επί μέρους 26-19, κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη από εκείνο το σημείο.
Ο Dwayne Evans ήταν ο πρώτος σκόρερ της ισορροπημένης MHP Riesen μετρώντας 15 πόντους.