19 Σεπτεμβρίου, 2017
06 Μαΐου, 2018
09/01/2018

Ο Massenat κλείδωσε τη νίκη, στην απόδραση της Oldenburg από την έδρα της Karsiyaka

ΣΜΥΡΝΗ (Basketball Champions League) - Ένα δύσκολο, ανάποδο layup του Frantz Massenat, 19 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αποδείχθηκε νικητήριο για την EWE Baskets Oldenburg που πέρασε με 86-85 από την έδρα της Pinar Karsiyaka την Τρίτη.

Το ελεύθερο σουτ τριών πόντων του Berk Ugurlu με το άκουσμα της λήξης κατέληξες εκτός στόχου και καθόρισε τη μοίρα του αγώνα, στον οποίο οι φιλοξενούμενοι έχασαν στο τελευταίο πεντάλεπτο τη σημαντική διαφορά που είχαν διαμορφώσει, 82-69.

Η Karsiyaka έτρεξε σερί 14-0 για να μπει ξανά στη μάχη και πήρε δύο φορές το προβάδισμα πριν το καλάθι της νίκης από τον Massenat.

O Rickey Paulding συνεχίζει να αποδεικνύει με την Oldenburg πως ο χρόνος δεν τον επηρεάζει, έχοντας 18 από τους 24 πόντους του στο πρώτο μέρος, ενώ ο Massenat τέλειωσε το ματς με 18 και ο Rasid Mahalbasic με 17.

Ο Dominic Waters, με 23 πόντους, ήταν ο πρωταγωνιστής για την Karsiyaka, πετυχαίνοντας και κρίσιμα σουτ προς το τέλος, ενώ ο DJ Kennedy είχε 15 πόντους πριν αποβληθεί και ο Scott Wood πρόσθεσε 12, που δεν αποδείχθηκαν όμως αρκετοί.

Η Oldenburg είναι μόνη στη δεύτερη θέση ανεβάζοντας το ρεκόρ της σε 7-3, ενώ η Pinar Karsiyaka υποχώρησε στο 6-4 με την ήττα.

Συνεχόμενα τρίποντα στο ξεκίνημα έδωσε στην Pinar Karsiyaka προβάδισμα με 9-4. Ωστόσο, στο πρώτο δεκάλεπτο υπήρχαν ανταλλαγές καλαθιών.

Ένα τρίποντο του Wood από τη γωνία έφερε το ματς στα ίσα, στους 21 πόντους πριν ο Brad Loesing απαντήσει και δώσει στην Oldenburg προβάδισμα δυο πόντων μπαίνοντας στη δεύτερη περίοδο.

Ο Ugurlu πέτυχε πέντε σερί πόντους για το επί μέρους 12-3 της Karsiyaka που πήρε ξανά το προβάδισμα και τον έλεγχο στη δεύτερη περίοδο. Έφτασε να προηγείται ακόμη και με 12 και αν δεν υπήρχαν τα τρίποντα του Paulding θα μπορούσε να έχει μεγαλύτερη διαφορά.

Η EWE Baskets μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, με επί μέρους 10-2 και οκτώ πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά της τρίτης περιόδου από τον Massenat.

Το 10ο και το 11ο τρίποντο της EWE Baskets ήρθαν από τον Moore και διαμόρφωσαν το 65-54 υπέρ των Γερμανών που εκείνη τη στιγμή μετρούσαν 11/14 τρίποντα, ενώ τελείωσαν με 11/18.

Η Oldenburg έβαλε 28 πόντους σ' αυτό το δεκάλεπτο και μπήκε στην τελευταία περίοδο προηγούμενη με 69-64.

Ένα αντιαθλητικό φάουλ, σε συνδυασμό με μία τεχνική ποινή, του DJ Kennedy τον έθεσε εκτός παιχνιδιού 6:30 πριν το τέλος, δίνοντας στην Oldenburg τη δυνατότητα να αποκτήσει πλεονέκτημα πριν η Karsiyaka κάνει την τελική αντεπίθεση.