14 Μαΐου, 2023
25/01/2023
Review

Τα επτά συμπεράσματα της Τρίτης: Η Strasbourg έκανε το 100ο παιχνίδι της... αξέχαστο

MIES (Ελβετία) – Η SIG Strasbourg έγινε η τρίτη ομάδα στην ιστορία του BCL που φτάνει τους 100 αγώνες, μετά τις Lenovo Tenerife και AEK. Το 100ο της παιχνίδι ήταν ξεχωριστό, αφού κρίθηκε στην δεύτερη παράταση κόντρα στην Hapoel Atsmon Holon.

Από τη μεριά της, η Galatasaray Nef νίκησε την Limoges CSP, η BAXI Manresa προστάτευσε την έδρα της κόντρα στην Rytas Vilnius και οι πρωταθλητές έβαλαν μεγάλα σουτ στη δική τους νικηφόρο μάχη με την UCAM Murcia. Τα επτά συμπεράσματα της ημέρας είναι εδώ για εσάς.

#1 Το παιχνίδι-σημείο αναφοράς για την Strasbourg

Ο κόουτς Luca Banchi πιθανότατα μίλησε για ιστορία στην κουβέντα με την ομάδα του πριν από το ματς. Το ότι ήταν ο προπονητής στο 100ο παιχνίδι της SIG Strasbourg τον γέμισε με κίνητρο, το οποίο ήδη υπήρχε, δεδομένου πως η Hapoel Atsmon Holon ήταν η ομάδα που απέκλεισε την SIG Strasbourg πέρσι.

Οι δύο ομάδες έδωσαν μία σπουδαία παράσταση για 50 λεπτά. Είτε με μεγάλα σουτ του Chris Johnson, είτε με γκολ-φάουλ του CJ Harris, είτε με σπουδαίο τρίποντο του Marcus Keene για την παράταση, είτε με νικητήριες στιγμές από τον DeAndre Lansdowne: το παιχνίδι τα είχε όλα.

Η Holon αστόχησε στο τρίποντο που θα την έβαζε μπροστά στο τελευταίο λεπτό της δεύτερης παράτασης. Η SIG Strasbourg έτρεξε στο ανοικτό γήπεδο και ο Lansdowne σκόραρε με 1.6 δευτερόλεπτα να μένουν.

Η Holon προσπάθησε να πάρει τη νίκη, δίνοντας την μπάλα στον Hayden Dalton για το τρίποντο, αλλά ο Lansdowne εμφανίστηκε ξανά, κάνοντας το κόψιμο της νίκης. Τελικό σκορ 112-110 για την Strasbourg.

Με 112 πόντους, η Strasbourg κατέγραψε επίδοση ρεκόρ στην παρουσία της στο BCL, ενώ και τα 43 καλάθια εντός πεδιάς ήταν ρεκόρ σεζόν.

Ο Lansdowne τέλειωσε το ματς με 24 πόντους, ο Keene είχε 23 με 8 ασίστ κι ο Paul Lacombe προσέθεσε 20 ερχόμενος από τον πάγκο. Ο Joe Ragland, με 27 πόντους, 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ δεν αρκούσε για τους πρωταθλητές Ισραήλ.

#2 Η Holon των υψηλών σκορ

Με 222 πόντους αθροιστικά, αυτό ήταν το τρίτο πιο παραγωγικό στην ιστορία του BCL. Το πιο παραγωγικό είχε επίσης πρωταγωνίστρια Hapoel Atsmon Holon. Το 2019, είχαν σημειωθεί 227, όταν η Holon αντιμετώπισε την Polski Cukier Torun στην Πολωνία και τη νίκησε με 122-105.

Από τότε όλα έχουν αλλάξει. Ο Guy Goodes έχει αναλάβει τα ηνία, που είχε τότε ο Στέφανος Δέδας, αλλά οι επιθετικές συνήθειες των Ισραηλινών παραμένουν αναλλοίωτες.

#3 Ο Bruno Fitipaldo φλέρταρε με ρεκόρ

Η Lenovo Tenerife νίκησε την UCAM Murcia με 85-65, στέλνοντας ξεκάθαρο μήνυμα ότι η διοργάνωση της… ανήκει. Οι πρωταθλητές είχαν 14/28 τρίποντα και ο Bruno Fitipaldo έφτασε πολύ κοντά σε ένα ρεκόρ στο BCL.

Μπήκε στο τελευταίο ματς του αγώνα έχοντας 6/6 τρίποντα και ένα σύστημα σχεδιάστηκε για εκείνον ώστε να φτάσει στα επτά. Τελικά το σουτ δεν μπήκε κι έτσι… χάλασε το ποσοστό 100%.

Αν είχε βάλει αυτό το σουτ, θα ήταν ο πρώτος παίκτης που βάζει επτά τρίποντα χωρίς χαμένο σε αγώνα της διοργάνωσης. Το ρεκόρ παραμένει το 6/6 και έχει καταγραφεί από δύο παίκτες. Ο Michele Vitali έπαιζε στην Brose Bamberg, όταν έβαλε 6/6 τη σεζόν in 2020-21, σε ματς κόντρα στην Casademont Zaragoza.

Η Zaragoza ήταν στην αντίπερα όχθη, όταν ο δικός της Jonathan Barreiro έβαλε 6/6 κόντρα στην Dinamo BDS Sassari, την ίδια σεζόν 2020-21.

#4 Οι νέοι παίκτες της Galatasaray είναι καλοί

Στη διάρκεια της διακοπής, η Galatasaray Nef άλλαξε σε μεγάλο βαθμό. Ο Dee Bost δεν βρίσκεται πια στο ρόστερ και ο κόουτς Ανδρέας Πιστιόλης είδε τους Daron Russell και Dusan Ristic να εντάσσονται στο δυναμικό της ομάδας του.

Αμφότεροι ήταν εξαιρετικοί στο ντεμπούτο τους με την Galata, καθώς ο Russell είχε 20 πόντους με 5 τρίποντα και ο Ristic 18 πόντους και 11 ριμπάουντ σε μόλις 19 λεπτά συμμετοχής.

Ποιος ήταν ο τελευταίος παίκτης που είχε 15+ πόντους και 10+ ριμπάουντ σε λιγότερα από 20’ συμμετοχής; Ο πρώην παίκτης της Galatasaray, DeVaughn Akoon-Purcell, τα είχε καταφέρει σε 18:57 όταν αγωνιζόταν στην Tofas Bursa τον Ιανουάριο του 2021.

Με τους Ristic και Russell να συνεισφέρουν, η Galatasaray Nef νίκησε την Limoges CSP με 100-73. Ήταν η δεύτερη 100άρα για την τουρκική ομάδα σε αγώνα του BCL.

#5 Όχι Desi Rodriguez, όχι ριμπάουντ

Ο Desi Rodriguez είναι ένας από τους κορυφαίους ριμπάουντερ στην τρέχουσα σεζόν, αλλά χωρίς αυτόν, η Limoges έμοιαζε να υπολείπεται μεγέθους και δεν είχε πολλές ελπίδες κόντρα στην… αγριεμένη Galata στην Κωνσταντινούπολη.

Η Limoges τέλειωσε τον αγώνα με 13 αμυντικά ριμπάουντ και 22 συνολικά. Ήταν η χειρότερη επίδοση που έχει καταγραφεί φέτος στο BCL.

"Ήταν το πρώτο μας παιχνίδι στην Φάση των 16 και έμοιαζε σαν την πρώτη μέρα στο σχολείο. Και αν δεν μπορείς να γράψεις με το μολύβι, τουλάχιστον φρόντισε να μην το φας," σχολίασε ο κόουτς Massimo Cancellieri για την προσπάθεια της ομάδας του.

Όπως και στο σχολείο, τα πράγματα θα γίνουν σταδιακά πιο εύκολα. Ή θα πρέπει να τα κάνει η Limoges στον πολύ ανταγωνιστικό Όμιλο Κ, με αντιπάλους τις Galatasaray, Unicaja και AEK.

#6 Ο Devin… πετάει

Η BAXI Manresa νίκησε την Rytas Vilnius με 82-69 κι αυτή ήταν η πρώτη της νίκη για το 2023, σταματώντας ένα σερί τεσσάρων ηττών. Το ρόστερ έχει αλλάξει ολοκληρωτικά σε σχέση με πέρσι και οι εναέριες μάχες έχουν ως πρωταγωνιστή τον Devin Ray Robinson.

Ο… ιπτάμενος φόργουορντ έκανε ντεμπούτο στο BCL με 18 πόντους και προσέφερε πολλά highlights κι ένα κάρφωμα που είναι υποψήφιο για το καλύτερο της σεζόν. Η περσινή φιναλίστ ακόμη ψάχνεται, αλλά τουλάχιστον προσφέρει θέαμα με παίκτες όπως ο Devin.

#7 Απαιτείται πνευματική ανάταση

Για την Rytas Vilnius, αυτή η ήττα δεν ήταν και το καλύτερο νέο. Τουλάχιστον όμως, έχασε μόνο με 13 πόντους, σε ένα ματς που μπορούσε να ξεφύγει ακόμη περισσότερο.

Ακόμη και οι 25 πόντοι που σημείωσε ο συνήθης ύποπτος, Marcus Foster, δεν ήταν αρκετοί. Μοναδικός άλλος διψήφιος ήταν ο Elvar Fridriksson με 12.