04 Οκτωβρίου, 2022
14 Μαΐου, 2023
24/01/2023

Με 100άρα η μεγάλη νίκη της Galatasaray επί της CSP Limoges

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ (Τουρκία) - Η Galatasaray Nef έστειλε μήνυμα σε όλες τις ομάδες του Ομίλου Κ για την Φάση των 16, καθώς και στις υπόλοιπες του Basketball Champions League, με το επιβλητικό 100-73 επί της Limoges CSP.

Σημείο-κλειδί: Η Limoges προηγήθηκε με 16-9 νωρίς στο παιχνίδι, αλλά οι Τούρκοι έτρεξαν επί μέρους 11-4 και ισοφάρισαν γρήγορα. Η Galatasaray βρήκε ρυθμό στην δεύτερη περίοδο και το επί μέρους 28-17, χάρη σε 11 πόντους του Daron Russell, της χάρισε διψήφιο αβαντάζ (48-37) στην ανάπαυλα.

Οι γηπεδούχοι διεύρυναν ακόμη περισσότερο το προβάδισμά τους στη διάρκεια της τρίτης περιόδου και το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ήρως του αγώνα: Η Galatasaray βασίστηκε απόψε σε ένα… τρικέφαλο τέρας.

Ο νεοαποκτηθείς Daron Russell ξεχώρισε για τους νικητές με 20 πόντους, 6 ασίστ και 5/7 τρίποντα.

Ένα ακόμη νέο πρόσωπο, ο Dusan Ristic, τα πήγε περίφημα και σημείωσε double-double με 18 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε μόλις 19 λεπτά συμμετοχής, ενώ ο Angelo Caloiaro μέτρησε 18 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι τρεις παίκτες είχαν αθροιστικά 12/12 βολές, καθώς και 19 από τα 35 καλάθια της ομάδας τους.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν: Η Galatasaray είχε 41 ριμπάουντ έναντι 22 της Limoges και κυριάρχησε ασφαλώς και στα επιθετικά ριμπάουντ με 18-9, παίρνοντας και 20 πόντους δεύτερης ευκαιρίας από αυτό. Παράλληλα, βρήκε 50 πόντους από τον πάγκο της, με τους Russell και Ristic να είναι υπεύθυνοι για 38 εξ αυτών.

Υπήρχε επίσης μεγάλη διαφορά στις ελεύθερες βολές, καθώς η Galatasaray είχε 20/22 και η Limoges μόλις 5/6.

Συμπέρασμα: Η Galatasaray ξεκίνησε με το… δεξί την Φάση των 16 και θα φιλοξενήσει την ΑΕΚ την ερχόμενη Τρίτη 31 Ιανουαρίου.

Από την άλλη, παίζοντας χωρίς τους κορυφαίους σκόρερ της, Bryce Jones και Desi Rodriguez, η Limoges τα βρήκε σκούρα κι έχει ρεκόρ 0-1. Είχε ως κορυφαίο τον Tomas Kyzlink με 16 πόντους και 7/8 σουτ. Θα φιλοξενήσει την Unicaja την ερχόμενη Τρίτη.

Είπαν:

”Ο κόουτς έδωσε έμφαση στο αμυντικό κομμάτι και νομίζω ότι αποδώσαμε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Απόλαυσα το να παίζω μπροστά σε τέτοιο κοινό και είμαι ενθουσιασμένος για τη συνέχεια. Οι συμπαίκτες μου το έκαναν εύκολο για μένα σήμερα, ενώ και ο προπονητής με βοήθησε να εγκλιματιστώ." - Daron Russell, Galatasaray Nef

”Ήταν πολύ σημαντικό για εμάς να ξεκινήσουμε την Φάση των 16 με μία καλή νίκη κόντρα σε έναν δυνατό αντίπαλο. Οι παίκτες μου ήταν συγκεντρωμένοι, με κίνητρο και πάλεψαν από το πρώτο λεπτό. Έδωσαν μάχες, που δεν έδωσαν σε προηγούμενα ματς. Πάλεψαν στην άμυνα και στα ριμπάουντ. Ήταν μόλις το πρώτο βήμα, το οποίο όμως είναι πάντα πολύ σημαντικό.” - Ανδρέας Πιστιόλης, Προπονητής Galatasaray Nef

”Είναι μία δύσκολη νίκη για εμάς. Σε μία τέτοια έδρα δεν μπορείς να αφήνεις τους αντιπάλους σου να βάζουν 100 πόντους. Χάσαμε όλες τις διεκδικούμενες φάσεις και τους αφήσαμε να βρουν ρυθμό. Κάθε ματς είναι… πόλεμος και πρέπει να το προσεγγίζουμε έτσι." - Tomas Kyzlink, Limoges CSP

”Ήμασταν κάτω από τα επίπεδα του παιχνιδιού μας στην άμυνα. Πρέπει να επανέλθουμε. Δεν ήταν εύκολο να παίζουμε χωρίς τον πόιντ γκαρντ (Bryce Jones) και το 4άρι μας (Desi Rodriguez). Πρέπει να παίξουμε καλύτερα για να είμαστε ανταγωνιστικοί στην Φάση των 16." - Massimo Cancellieri, Προπονητής Limoges CSP