04 Οκτωβρίου, 2022
14 Μαΐου, 2023
10/03/2023

Το δίδυμο της νίκης: Kabaca και Caloiaro οδήγησαν την Galatasaray κόντρα στην Unicaja

KΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ (Τουρκία) - Galatasaray Nef και Unicaja συναντήθηκαν για δεύτερη φορά αυτή την εβδομάδα και, στα 80 λεπτά δράσης, το μεταξύ τους σκορ ήταν συνολικά 148-148. Αυτή τη φορά, η Galatasaray απάντησε νικώντας με 72-67 στο Sinan Erdem Arena κι υποχρέωσε τους Ισπανούς στην πρώτη τους ήττα στην Φάση των 16.

Η τουρκική ομάδα ανέβηκε στο 2-2 στον Όμιλο Κ, κι απέχει μία νίκη από τις AEK και Unicaja, που μοιράζονται την κορυφή. Η Limoges CSP έχει ήδη αποκλειστεί ούσα χωρίς νίκη μετά από τέσσερις αγωνιστικές.

Σημείο-κλειδί:
Η Unicaja μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο προηγούμενη με 58-56, αλλά οι Sadik Emir Kabaca και Angelo Caloiaro δεν ήταν πρόθυμοι να επιτρέψουν στους φιλοξενούμενους να μείνουν μπροστά ως το τέλος. Το τρίποντο του Kabaca σήμανε την τελευταία αλλαγή προβαδίσματος στο ματς, διαμορφώνοντας το 59-58.

Ο 22χρονος ήταν παρών και στην τέταρτη περίοδο, με κοψίματα, καρφώματα και ασίστ, ενώ ο Caloiaro έκανε τη… βρώμικη δουλειά κάτω από τα καλάθια, ώστε η Galatasaray να διατηρεί το προβάδισμα. Όταν ο Dario Brizuela μείωσε τη διαφορά στους δύο πόντους, ο Caloiaro έδωσε μεγάλη μάχη για το πιο σημαντικό ριμπάπουντ του παιχνιδιού κι έμεινε ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών, ευστοχώντας και στις δύο προσπάθειες.

Η Unicaja επιχείρησε να απαντήσει με δύο τρίποντα του Tyler Kalinoski, αλλά αμφότερα ήταν άστοχα, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ ο Dylan Ennis από τη γραμμή των βολών. Είχε ½ κι έτσι η Galatasaray έχασε την ευκαιρία να αποκτήσει το πάνω χέρι στην ισοβαθμία.

Ήρωες του αγώνα: Ο Sadik Emir Kabaca τέλειωσε το ματς με 13 πόντους, ενώ ο Angelo Caloiaro είχε 15 με 9 ριμπάουντ. Οι δυο τους σημείωσαν αθροιστικά 13 από τους 16 πόντους της Galatasaray στην τέταρτη περίοδο.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν: Η Unicaja ήταν καλύτερη στα ριμπάουντ (47-34), σε πόντους στον αιφνιδιασμό (17-5), πόντους στο ζωγραφιστό (30-24), πόντους από τον πάγκο (38-23), ενώ είχε και περισσότερα κλεψίματα (7-2), ασίστ (18-14) και κοψίματα (4-3).

Ωστόσο, είχε μόλις 27/72 εντός πεδιάς και η Galatasaray είχε +7 πόντους από τη γραμμή των βολών.

Συμπέρασμα: Unicaja και AEK είναι στο 3-1 και η Galatasaray στο 2-2 με δύο αγωνιστικές να απομένουν. Την επόμενη εβδομάδα, η Galatasaray θα φιλοξενηθεί από την ΑΕΚ στην Αθήνα, ενώ η Unicaja θα υποδεχθεί την Limoges. Η τελευταία αγωνιστική θα βρει την Galatasaray στην Γαλλία και την Unicaja στην Ελλάδα. Κάθε πόντος μετρά.