19 Σεπτεμβρίου, 2017
06 Μαΐου, 2018
30/01/2018

Η Besiktas Sompo Japan προστάτευσε την έδρα της και κλείδωσε την πρωτιά στον όμιλο D

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ (Basketball Champions League) - Η Besiktas Sompo Japan προστάτευσε την έδρα της για έκτο σερί παιχνίδι και νίκησε την Telekom Baskets Bonn με 95-79 το βράδυ της Τρίτης.

Η τουρκική ομάδα ανέβηκε στο 10-3 με τη νίκη και με την ήττα της Nanterre από την Ζielona Gora εξασφάλισε την πρώτη θέση στον όμιλο D πριν μπούμε στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου.

Το παιχνίδι ήταν κλειστό μέχρι την τρίτη περίοδο, όταν οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνά τους, ξεκίνησαν με σερί 14-2 και έφτασαν στο πρώτο διψήφιο προβάδισμά τους, με 61-49 κι ενώ έμεναν 2:23 στην περίοδο. Από τότε, δεν έχασαν τον έλεγχο.

Η Besiktas κυριάρχησε με τον επιθετικό της οίστρο, καθώς είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Από 16 σημείωσαν οι Jon Diebler και Josh Adams, με τον πρώτο μάλιστα να μη χάνει σουτ. Ο Sertac Sanli είχε 15 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Kenan Sipahi 14 πόντους και οι Earl Clark και DJ Strawberry από 13 με τον δεύτερο να συνεισφέρει και με 6 ασίστ.

Αυτοί οι παίκτρς είχαν 60% εντός πεδιάς με 11/19 τρίποντα, ενώ έδωσαν και 8 ασίστ.

Την ίδια στιγμή, η Bonn έπεσε στο 4-9 με την ήττα, με τους 22 πόντους και τις 5 ασίστ του Mayο να μην αρκούν. Ο Julian Gamble είχε 18 πόντους, ο Tomislav Zubcic 13, ενώ στους 11 σταμάτησε ο Malcolm Hill.

Η Bonn ήταν καλύτερη στο ξεκίνημα, πήρε 11 πόντους από τον καυτό Mayo και προηγήθηκε με 19-16 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Strawberry κάρφωσε παίρνοντας και το φάουλ, ενώ ακολούθησε ένα από τα τέσσερα τρίποντα του Diebler για να περάσει μπροστά με 24-22 η Besiktas.

Mε νέα καλάθια των Strawberry και Diebler, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να είναι μπροστά με δύο πόντους στην ανάπαυλα παρά τους 17 πόντους του Josh Mayo.

Στην τρίτη περίοδο ακολούθησε, όπως αναφέρθηκε, το επί μέρους 14-2 της Besiktas με συνεισφορά απόόλους παίκτες, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να έχουν σταθερά διψήφια απόσταση.