05 octobre, 2021
15 mai, 2022
Actualités

A propos de l'événement

Echoes of the Final Four: "On a day like this, basketball won"

The Final 4 in Bilbao was the first one organized in a neutral venue in BCL history. It proved to be a success, with unique atmosphere throughout the whole last week. Fans from Spain, Germany and Israel made their trip to the north of Spain, with official numbers saying Bilbao Arena saw more than eight thousand people in the Final.

Learn more »

Dates clés

  • 4 oct. 21 Regular Season Debut
  • 4 janv. 22 Play-Ins Debut
  • 15 janv. 22 FIBA Intercontinental Cup Draw
  • 25 janv. 22 Round of 16 Debut
  • 7 févr. 22 Final Four Host Announcement
  • 11 févr. 22 FIBA Intercontinental Cup
  • 25 mars 22 Quarts de Finale - Tirage au sort
  • 5 avr. 22 Quarter-Finals Debut
  • 6 mai 22 Final Four

Classements

Voir tout
  • Groupe A V/D P
    1 [MHP] MHP * 4/2 10
    2 [TENE] Lenovo Tenerife ** 4/2 10
    3 [PROM] Prometey ** 3/3 9
    4 [SASS] SASS 1/5 7
    * Qualified for Round of 16
    ** Qualified for Play-Ins
    Groupe B V/D P
    1 [MANR] BAXI Manresa * 5/1 11
    2 [JERU] JERU ** 3/3 9
    3 [KSK] Pinar Karsiyaka ** 3/3 9
    4 [STAL] STAL 1/5 7
    * Qualified for Round of 16
    ** Qualified for Play-Ins
    Groupe C V/D P
    1 [UNIC] Unicaja * 4/2 10
    2 [JDA] JDA Dijon ** 3/3 9
    3 [LAVR] Lavrio Megabolt ** 3/3 9
    4 [NIZH] Nizhny Novgorod 2/4 8
    * Qualified for Round of 16
    ** Qualified for Play-Ins
    Groupe D V/D P
    1 [SZOM] Falco Szombathely * 5/1 11
    2 [TVB] Nutribullet Treviso ** 4/2 10
    3 [RIGA] VEF Riga ** 2/4 8
    4 [AEK] AEK 1/5 7
    * Qualified for Round of 16
    ** Qualified for Play-Ins
    Groupe E V/D P
    1 [GALA] Galatasaray Nef * 5/1 11
    2 [IGOK] Igokea m:tel ** 3/3 9
    3 [PAOK] PAOK mateco ** 2/4 8
    4 [NYMB] ERA Nymburk 2/4 8
    * Qualified for Round of 16
    ** Qualified for Play-Ins
    Groupe F V/D P
    1 [TOFA] Tofas Bursa * 4/2 10
    2 [SIG] SIG Strasbourg ** 3/3 9
    3 [OOST] Filou Oostende ** 3/3 9
    4 [KALE] Kalev/Cramo 2/4 8
    * Qualified for Round of 16
    ** Qualified for Play-Ins
    Groupe G V/D P
    1 [CLUJ] U-BT Cluj Napoca * 5/1 11
    2 [HOLO] Hapoel U-NET Holon ** 4/2 10
    3 [DSK] Darüssafaka ** 2/4 8
    4 [BRIN] Happy Casa Brindisi 1/5 7
    * Qualified for Round of 16
    ** Qualified for Play-Ins
    Groupe H V/D P
    1 [VILN] Rytas Vilnius * 4/2 10
    2 [BURG] BURG ** 4/2 10
    3 [BESIK] Besiktas Icrypex ** 3/3 9
    4 [OLDEN] OLDEN 1/5 7
    * Qualified for Round of 16
    ** Qualified for Play-Ins
  • Groupe I V/D P
    1 [HOLO] Hapoel U-NET Holon * 4/2 10
    2 [MHP] MHP RIESEN Ludwigsburg * 4/2 10
    3 [JDA] JDA Dijon 3/3 9
    4 [GALA] Galatasaray Nef 1/5 7
    * Qualified for Quarter-Finals
    Groupe J V/D P
    1 [MANR] BAXI Manresa * 4/2 10
    2 [TOFA] Tofas Bursa * 4/2 10
    3 [DSK] Darüssafaka 4/2 10
    4 [TVB] Nutribullet Treviso 0/6 6
    * Qualified for Quarter-Finals
    Groupe K V/D P
    1 [CLUJ] U-BT Cluj Napoca * ** 3/1 7
    2 [UNIC] Unicaja * ** 2/2 6
    3 [OOST] Filou Oostende * 1/3 5
    * Prometey (UKR) has decided to withdraw from the competition
    ** Qualified for Quarter-Finals
    Groupe L V/D P
    1 [TENE] Lenovo Tenerife * 6/0 12
    2 [SIG] SIG Strasbourg * 3/3 9
    3 [VILN] Rytas Vilnius 2/4 8
    4 [SZOM] Falco Szombathely 1/5 7
    * Qualified for Quarter-Finals
    • Quarts de finale
    • 1/2 FINALES
    • FINALE

    Quarts de finale

    CLUJ
    CLUJ U-BT Cluj Napoca
    76
    75
    73
    MHP
    MHP MHP RIESEN Ludwigsburg
    73
    92
    79
    #4 | meilleur des 3 CLUJ MHP BTarena
    Cluj-Napoca
    mar. 5 avr. - 19:00 (GMT+3) Revoir ici
    MHP CLUJ MHP Arena
    Ludwigsburg
    mer. 13 avr. - 20:00 (GMT+2) Revoir ici
    CLUJ MHP BTarena
    Cluj-Napoca
    mar. 19 avr. - 19:00 (GMT+3) Revoir ici
    UNIC
    UNIC Unicaja
    63
    89
    /
    MANR
    MANR BAXI Manresa
    86
    91
    /
    #1 | meilleur des 3 MANR UNIC Pavelló Nou Congost
    Manresa
    mar. 5 avr. - 20:30 (GMT+2) Revoir ici
    UNIC MANR Palacio Municipal
    Malaga
    mar. 12 avr. - 20:30 (GMT+2) Revoir ici
    SIG
    SIG SIG Strasbourg
    75
    80
    /
    HOLO
    HOLO Hapoel U-NET Holon
    93
    81
    /
    #3 | meilleur des 3 HOLO SIG Holon Toto Arena
    Holon
    mer. 6 avr. - 19:00 (GMT+3) Revoir ici
    SIG HOLO Rhenus Sport
    Strasbourg
    mar. 12 avr. - 20:00 (GMT+2) Revoir ici
    TOFA
    TOFA Tofas Bursa
    77
    73
    /
    TENE
    TENE Lenovo Tenerife
    78
    74
    /
    #2 | meilleur des 3 TENE TOFA Santiago Martin Arena
    San Cristobal de La Laguna
    mer. 6 avr. - 19:30 (GMT+1) Revoir ici
    TOFA TENE Tofas Nilüfer Spor Salonu
    Bursa
    mar. 12 avr. - 19:00 (GMT+3) Revoir ici

    1/2 FINALES

    MHP
    MHP MHP RIESEN Ludwigsburg
    55
    MANR
    MANR BAXI Manresa
    63
    #1 | ven. 6 mai - 21:00 (GMT+2) MHP MANR Bilbao Arena
    ven. 6 mai - 21:00 (GMT+2) Revoir ici
    HOLO
    HOLO Hapoel U-NET Holon
    71
    TENE
    TENE Lenovo Tenerife
    78
    #2 | ven. 6 mai - 18:00 (GMT+2) HOLO TENE Bilbao Arena
    ven. 6 mai - 18:00 (GMT+2) Revoir ici

    FINALE

    MANR
    MANR BAXI Manresa
    87
    TENE
    TENE Lenovo Tenerife
    98
    #F | dim. 8 mai - 20:00 (GMT+2) MANR TENE Bilbao Arena
    dim. 8 mai - 20:00 (GMT+2) Revoir ici

    3ème place

    MHP
    MHP MHP RIESEN Ludwigsburg
    88
    HOLO
    HOLO Hapoel U-NET Holon
    68
    #3 | dim. 8 mai - 17:00 (GMT+2) MHP HOLO Bilbao Arena
    dim. 8 mai - 17:00 (GMT+2) Revoir ici