14 Μαΐου, 2023
07/12/2022
Review

Τα επτά συμπεράσματα της Τετάρτης: Ο... Βασιλιάς Shorts έπαιξε ξανά σαν MVP κι έστειλε την Bonn στους 16

MIES (Ελβετία) - Ακόμη τέσσερα ματς, ακόμη δύο ομάδες στην Φάση των 16. Η νίκη της ΑΕΚ επί της UNAHOTELS Reggio Emilia έφερε την Telekom Baskets Bonn στην Φάση των 16, ενώ η SIG Strasbourg άφησε την UCAM Murcia να περιμένει.

Σας βοηθάμε να μάθετε τι έγινε σε μία ακόμη γεμάτη μέρα με τα επτά συμπεράσματα.

#1 Ο Shorts στην Φάση των 16

Κάθε φορά που σκεφτόμαστε πόσο κλειστή είναι η μάχη για τον MVP της σεζόν, με τον Joe Ragland να σπάει ρεκόρ, τον Matt Mitchell να πηγαίνει περίφημα, τον Errick McCollum να ξεκινά δυνατά και τον Marcus Foster να βοηθά την Vilnius, έρχεται ο TJ Shorts και μας επαναφέρει στην πραγματικότητα.

Για ΠΕΜΠΤΗ σερί φορά, πέτυχε 25+ πόντους στο BCL. Μάλιστα, το έχει κάνει στα πέντε πρώτα παιχνίδια του στη διοργάνωση, ενώ κανείς δεν έχει φτάσει σε τέτοια επίδοση σε περισσότερα από τρία διαδοχικά ματς.

Η Pinar Karsiyaka έμοιαζε να τον έχει περιορίσει στις πρώτες τρεις περιόδους, αλλά κάτι τέτοιο δεν ίσχυε.

Ο Shorts έβαλε το ένα μεγάλο σουτ μετά το άλλο, και μάλιστα ήταν τρίποντα, που κάποτε εθεωρείτο η αδυναμία του. Έτσι, κλείδωσε το ματς στο τελευταίο δίλεπτο, οδηγώντας την Telekom Baskets Bonn στο 89-80 επί τουρκικού εδάφους.

”Στα τελευταία πέντε λεπτά, θέλαμε να παγώσουμε το ρυθμό του αγώνα," είπε ο προπονητής της Bonn, Tuomas Iisalo, μετά τον αγώνα.

”Δυστυχώς αυτό δεν συνέβη και η Karsiyaka επέστρεψε. Όμως, είναι υπέροχο να έχουμε τον TJ Shorts στην ομάδα μας, έναν παίκτη που κλείνει τέτοια ματς," προσέθεσε.

Ο Shorts πέτυχε 16 από τους 26 πόντους του στην τελευταία περίοδο, ενώ μοίρασε και 9 ασίστ. Είχε 5/6 σουτ εντός πεδιάς στην τέταρτη περίοδο και 8/13 σε όλο το ματς. Όλα αυτά ενώ έκανε και 3 κλεψίματα.

Η Bonn είναι πρωτοπόρος της easyCredit BBL στην Γερμανία. Είναι πρωτοπόρος στο BCL και πλέον έχει κλειδώσει θέση στην Φάση των 16, ο,τι κι αν συμβεί στην τελευταία αγωνιστική της Κανονικής Περιόδου.

Και όλα αυτά χάρη στον 25χρονος Timothy Neocartes Shorts II, και τους 26.6 πόντους, τις 7.2 ασίστ και τα 4 ριμπάουντ του κατά μέσο όρο.

#2 Τα συναισθηματικά σκαμπανεβάσματα της Karsiyaka

Είναι αδύνατο να μιλήσει κανείς με βεβαιότητα για τη φετινή Pinar Karsiyaka. Το μεγαλύτερο σερί νικών της είναι στα τρία ματς και αυτό λέει πολλά.

Ο κόουτς Ufuk Sarica πιθανότατα θεώρησε ότι η μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί της Anadolu Efes, το περασμένο Σαββατοκύριακο, μπορεί να γυρίσει οριστικά την κατάσταση, αλλά αποδείχθηκε ότι η ομάδα του εξουθενώθηκε εν όψει της σημερινής αναμέτρησης.

Ο προπονητής της Bonn το είδε επίσης κατ’ αυτόν των τρόπο, καθώς είπε πως απαίτησε το μάξιμουμ της ενέργειας από τους παίκτες του γνωρίζοντας την σωματική και πνευματική κόπωση της Karsiyaka. Πλέον, το πρόγραμμα συνεχίζει να είναι δύσκολο για τους Τούρκους.

Με ρεκόρ 2-3, θα ταξιδέψει στην Αθήνα για το ματς της τελευταίας αγωνιστικής με την ΑΕΚ. Δεν είναι ακόμη στιγμή για πανικό, καθώς μία νίκη θα τη φέρει στην επόμενη φάση, ενώ μπορεί να προκριθεί ακόμη και με ήττα, αν η Reggio Emilia δεν νικήσει την Bonn στο άλλο ματς.

#3 Το καλύτερο φετινό ημίχρονο της AEK

Η πρωταθλήτρια του 2018 και φιναλίστ του 2020 βρέθηκε στα πρόθυρα αποκλεισμού αυτή την εβδομάδα, ούσα μάλιστα στο -13 σε κάποια στιγμή του εντός έδρας αγώνα με την UNAHOTELS Reggio Emilia.

Ωστόσο, τα όσα είπε ο Ηλίας Καντζούρης στους παίκτες του στη διάρκεια της ανάπαυλας μετέτρεψαν την ΑΕΚ σε μία αμυντική.. μηχανή που δεν επέτρεπε στους Ιταλούς να βρουν σκορ. Η επίθεση της Βασίλισσας μπορεί να μην δούλεψε στην εντέλεια, αλλά η δουλειά έγινε με βάση την άμυνα.

Το ματς ολοκληρώθηκε με 68-59, καθώς η AEK έκλεισε το δεύτερο ημίχρονο με επί μέρους 39-20. Ήταν η πρώτη φορά τα τελευταία τρία χρόνια που η ΑΕΚ κρατά αντίπαλό της κάτω από τους 60 πόντους.

Ο Alex Madsen είχε καταλυτικό ρόλο με 10 πόντους σε 20 λεπτά ερχόμενος από τον πάγκο, καθώς η ΑΕΚ ήταν στο +13 με εκείνον στο παρκέ. Ο Αντώνης Κόνιαρης προσέδωσε σταθερότητα όταν ο Tim Frazier πήγε στον πάγκο και η ομάδα του ήταν στο +11 κατά τα 14 λεπτά παρουσίας του στο παρκέ.

Οι Akil Mitchell με 16 και Kenny Williams με 15 βρήκαν τρόπους να δώσουν σκορ στην ΑΕΚ και η ομάδα τους επέστρεψε στη διεκδικήση της πρόκρισης. Δεν μπορεί να τερματίσει πρώτη, αλλά έχει ελπίδες να περάσει ακόμη και με αβαντάζ έδρας.

#4 Οι ισοβαθμίες είναι σημαντικές

Καταλάβετέ το. Η UNAHOTELS Reggio Emilia είναι η μοναδική ομάδα που έχει κερδίσει την Telekom Baskets Bonn στο φετινό BCL, αλλά αν δεν κάνει το δύο στα δύο κόντρα στην πρωτοπόρο του ομίλου, θα αποκλειστεί.

Κι αυτό γιατί η Reggio Emilia θα υποχωρήσει στο 2-4, σε περίπτωση ήττας από την Bonn, και θα έχει ίδιο ρεκόρ είτε με την ΑΕΚ είτε με την Pinar Karsiyaka. Όμως, η AEK έχει 2-0 εναντίον της, και η KSK 1-1, αλλά τη διαφορά πόντων υπέρ της.

Ο άνθρωπος που καλείται να την σώσει είναι ο πρωταθλητής του 2018, Dragan Sakota. Θα χρειαστεί κάποια από τα μαγικά που είχε κάνει όταν βρισκόταν στον πάγκο της AEK.

#5 Και η SIG Strasbourg προκρίθηκε

Με όλη την τρέλα που επικράτησε στον Όμιλο Β, το γεγονός πως SIG Strasbourg και UCAM Murcia μονομαχούσαν για ένα εισιτήριο στην Φάση των 16 δεν εκτιμήθηκε όσο έπρεπε. Η UCAM Murcia είχε αβαντάζ δύο πόντων από το πρώτο ματς των δύο ομάδων, αλλά ο κόουτς Luca Banchi ήταν βέβαιος πως η SIG θα το ανατρέψει.

Η γαλλική ομάδα πέτυχε την πέμπτη σερί νίκη της σε όλες τις διοργανώσεις και το τελικό 82-70 ήταν υπεραρκετό ώστε να αποκτήσει το πάνω χέρι σε πιθανή ισοβαθμία και να τερματίσει οριστικά πάνω από τους Ισπανούς, ανεξαρτήτως έκβασης των αγώνων της τελευταίας αγωνιστικής.

Το κοινό, που γέμισε το γήπεδο, έδωσε απλόχερα στον DeAndre Lansdowne ένα standing ovation για τους 23 πόντους που σημείωσε ερχόμενος από τον πάγκο, ενώ ρεσιτάλ με πέντε τρίποντα και 25 πόντους παρέδωσε ο Marcus Keene.

Αυτοί οι 25 πόντοι συνιστούν ρεκόρ καριέρας στο BCL για τον περσινό πρώτο σκόρερ της ιταλικής λίγκας. Μάλιστα, είχε πέντε τρίποντα αθροιστικά στα προηγούμενα τρία ματς του.

Το πάρτι ξεκίνησε με την κόρνα της λήξης και έχει ακόμη μεγαλύτερη αξία αυτή η νίκη με διψήφια διαφορά πόντων, από τη στιγμή που ο Matt Mitchell έμεινε στους 10 πόντους και αποβλήθηκε με πέντε φάουλ.

#6 Η UCAM σε κίνδυνο απώλειας του αβαντάζ έδρας

Πόση διαφορά μπορεί να κάνει ένα ματς... Η UCAM Murcia ήταν πρώτη στον όμιλο πριν από αυτή την εβδομάδα, αλλά η ήττα στο Στρασβούργο, σε συνδυασμό με τη νίκη της Tofas Bursa στην Ουγγαρία σημαίνει ότι ο κόουτς Sito Alonso θα πρέπει να ετοιμάσει τους παίκτες για μία τελευταία μάχη 40 λεπτών.

Η Tofas έχει ρεκόρ 2-3, ενώ η UCAM είναι στο 3-2. Οι δύο ομάδες τίθενται αντιμέτωπες την τελευταία αγωνιστική στην Τουρκία, ενώ στο πρώτο ματς οι Ισπανοί είχαν επικρατήσει με διαφορά τριών πόντων. Αυτό σημαίνει ότι, αν η UCAM χάσει με τρεις ή περισσότερους πόντους, δεν θα έχει αβαντάζ έδρας στα Play-In.

Αυτή την κατάσταση δημιούργησε ουσιαστικά η ήττα που είχε υποστεί η Murcia από την Falco Vulcano Szombathely στην Ουγγαρία. Αν οι Ισπανοί είχαν κερδίσει εκεί, θα είχαν ακόμη ελπίδες για την πρωτιά.

Έτσι είναι, όμως, αυτό το σύστημα διεξαγωγής. Κάθε ματς, κάθε πόντος μετρά.

1 SIG SIG Strasbourg * 5 4 1 80.0   414 392 22 82.8 78.4 9
2 UCAM UCAM Murcia 5 3 2 60.0   400 410 -10 80 82 8
3 TOF Tofas Bursa 5 2 3 40.0   403 375 28 80.6 75 7
4 SZOM Falco Vulcano Szombathely 5 1 4 20.0   383 423 -40 76.6 84.6 6
* Qualified for Round of 16
#7 Το αντίο της Falco

Η ήττα με 77-64 από την Tofas Bursa σήμανε τον πρόωρο αποκλεισμό για τους πρωταθλητές Ουγγαρίας. Η Falco Vulcano Szombathely δεν μπόρεσε να επαναλάβει την επιτυχία των δύο προηγούμενων χρόνων και αυτό ήταν οδυνηρό, γιατί:

Έχασε το πρώτο ματς από την Strasbourg με το σουτ του Zoltan Perl που θα μπορούσε να στέιλει το ματς στην παράταση, να μη βρίσκει στόχο

Έχασε το ματς με την UCAM Murcia στα τελευταία λεπτά, όταν ένας 18χρονος, που μέχρι τότε δεν είχε σκοράρει στο BCL και στην Liga Endesa, πήρε… φωτιά με 9 πόντους σε 2 λεπτά.

Η Falco απείχε τόσο λίγο από το να είναι τώρα σε θέση ισχύος με ρεκόρ 3-2. Αντ’ αυτού έχει μία νίκη, τέσσερις ήττες και καμία ελπίδα πρόκρισης. Περιμένουμε τους Ούγγρους ακόμη πιο δυνατούς του χρόνου.