20 Οκτωβρίου, 2020
09 Μαΐου, 2021
27/01/2021

Στην κατοχή της Karsiyaka το τελευταίο εισιτήριο για τα Play-Offs - 12η εβδομάδα, η σύνοψη της Τετάρτης

MIES (Ελβετία) - Η Pinar Karsiyaka πήρε το 16ο και τελευταίο εισιτήριο για τα Play-Offs της σεζόν 2020-21 του Basketball Champions League μετά τη νίκη επί της RETAbet Bilbao στο ματς, με το οποίο έπεσε η αυλαία στην Κανονική Περίοδο.

Επίσης στον Όμιλο F, η Brose Bamberg έκλεισε την Κανονική Περίοδο ως η μοναδική ομάδα χωρίς ήττα. Για τον Όμιλο H, η τροπαιούχος του BCL Hereda San Pablo Burgos επιβλήθηκε της Happy Casa Brindisi για την πρώτη θέση της κατάταξης.

Pinar Karsiyaka 85-76 RETAbet Bilbao -- Όμιλος F

Η Pinar Karsiyaka χρησιμοποίησε ένα σερί 14-0 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου για να ξεφύγει από την RETAbet Bilbao και να φτάσει τελικά στο εντός έδρας 85-76, που της έδωσε εισιτήριο πρόκρισης στα Play-Offs κατά την επάνοδό της στο BCL.

Η τουρκική ομάδα τερμάτισε με ρεκόρ 4-2 στον Όμιλο F και πήρε τη δεύτερη θέση του ομίλου πίσω από την Brose Bamberg, διατηρώντας έτσι την παράδοση που την θέλει να προκρίνεται στα Play-Offs σε κάθε σεζόν συμμετοχής της στη διοργάνωση.

Η Bilbao πέτυχε το πρώτο καλάθι του δεύτερου δεκαλέπτου για να προηγηθεί με 21-20, αλλά αποδείχθηκε πως αυτό θα ήταν το τελευταίο προβάδισμα των Ισπανών, καθώς η Karsiyaka κράτησε τους φιλοξενούμενους χωρίς σκορ στα επόμενα πέντε λεπτά.

Ο Raymar Morgan, που ήταν εκπληκτικός για τους νικητές και στις δύο πλευρές του παρκέ, έβαλε δύο ελεύθερες βολές, 4:55 πριν από την ανάπαυλα, και σφράγισε σερί 14-0 κάνοντας έτσι το σκορ 34-21.

Η Bilbao, που χρειαζόταν νίκη με διαφορά 10 ή περισσότερων πόντων για να προκριθεί, δεν έδειξε ποτέ να έχει την ενέργεια για να διεκδικήσει την ανατροπή και οι γηπεδούχους έφτασαν να προηγηθούν ακόμη και με 25 πόντους, πριν η διαφορά πέσει αισθητά λίγο πριν από το φινάλε.

Ο Amath M`Baye πρωταγωνίστησε για την Karsiyaka με 23 πόντους και 3 ασίστ, ενώ ο Morgan τέλειωσε το ματς με 20 πόντους και 3 κλεψίματα, σε ένα ματς που οι Τούρκοι πήραν 22 πόντους από τα 15 λάθη της Bilbao.

Για την Bilbao, που ολοκλήρωσε την παρθενική της παρουσία στο BCL με ρεκόρ 2-4 και την τρίτη θέση στον όμιλο, ο Alex Reyes μέτρησε 14 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Brose Bamberg 83-68 Fortitudo Bologna -- Όμιλος F

Η Brose Bamberg είναι η μοναδική ομάδα που ολοκλήρωσε την Κανονική Περίοδο της σεζόν 2020-2021 με το αήττητο 6-0, έπιτα από την άνετη επικράτηση με 83-68 κόντρα στην Fortitudo Bologna στο τελευταίο ματς για τον Όμιλο F.

Η Fortitudo, που ήλπιζε να μην τελειώσει την πορεία της χωρίς νίκη στο BCL, ήταν μπροστά με 26-24, 5:32 πριν από την ανάπαυλα.

Ωστόσο, ο Mateo Seric πέτυχε τρίποντο για να ανοίξει το δρόμο για σερί 15-0 της Bamberg, που σφραγίστηκε με κάρφωμα του David Kravish για το 39-26 των Γερμανών.

Oι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν και μείωσαν σε 45-44 στα μισά της τρίτης περιόδου, αλλά ο Alex Ruoff απάντησε με τρίποντο και η Bamberg πήρε φόρα για σερί 11-0, έπειτα από το οποίο δεν υπήρχε πια επιστροφή για τους Ιταλούς.

Ο Kravish ήταν ο μοναδικός παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων για την Bamberg έχοντας 11 με 4 ριμπάουντ, αλλά ακόμη 10 παίκτες των Γερμανών έγραψαν το όνομά του στη στατιστική με πόντους σε μια επίδειξη επιθετικής πολυφωνίας. Ο Wesley Saunders ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα με 16 πόντους για την ηττημένη Fortitudo.

Happy Casa Brindisi 86-90 Hereda San Pablo Burgos -- Όμιλος H

Η Hereda San Pablo Burgos επικράτησε της Happy Casa Brindisi με 90-86 στην κλειστή μάχη που περιλάμβανε 18 εναλλαγές στο προβάδισμα και πήρε την πρώτη θέση στον Όμιλο Η, πάνω από τους Ιταλούς που είδαν το αστέρι τους, τον D'Angelo Harrison, να τραυματίζεται στο γόνατο.

Οι δύο ομάδες αντάλλαζαν χτυπήματα στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά η τροπαιούχος του BCL, που ήταν μπροστά στην πιο μεγάλη περίοδο του αγώνα με μικρές διαφορές, άρχισε να ξεφεύγει στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου.

Ο Jasiel Rivero πέτυχε τρίποντο, 7:42 πριν από το τέλος, για να σφραγίσει ξεκίνημα με 10-4 στην περίοδο και η Burgos έφτασε στο πρώτο διψήφιο προβάδισμα, με 76-66, που όμως αποδείχθηκε ότι δεν είχε μεγάλη διάρκεια ζωής.

Αν κι έπαιζε στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου ημιχρόνου χωρίς τον Harrison, που έπαιξε 16 λεπτά πριν τραυματιστεί, η Brindisi βρήκε τρόπο να πλησιάσει ξανά τους Ισπανούς σε απόσταση αναπνοής.

Έπειτα από τρίποντο του Alessandro Zanelli με το οποίο οι Ιταλοί μείωσαν σε 88-86, 11 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, ο Vítor Benite κέρδισε φάουλ και με ψυχραιμία έβαλε δύο βολές για να κλειδώσει τη νίκη της Burgos.

Ο Maksim Salash πραγματοποίησε την καλύτερη του εμφάνιση από όταν μετακόμισε στην Ισπανία τον Δεκέμβριο καθώς είχε 20 πόντους, ενώ ο Rivero τέλειωσε το ματς με double-double 13 πόντων και 12 ριμπάουντ. Για την Brindisi, o Nick Perkins έφτασε κοντά στο double-double με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Filou Oostende 77-67 Darüssafaka Tekfen -- Όμιλος H

Η Filou Oostende κράτησε την Darüssafaka Tekfen χωρίς πόντο για έξι λεπτά στην τρίτη περίοδο κι έφτιαξε μια διαφορά 14 πόντων, που της επέτρεψε να νικήσει τελικά με 77-67 και να πάρει την 3η θέση στον Όμιλο H.

Έπειτα από λέι απ του Emircan Kosut, 8:43 πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου, για το 46-46, ο Thomas Welsh απάντησε με κάρφωμα και άνοιξε το δρόμο για το σερί 14-0 από πλευράς Oostende.

Ο Welsh ήταν εκείνος που το σφράγισε με λέι απ, πέντε λεπτά αργότερα, διαμορφώνοντας το 60-46. Ο Erkan Veyseloğlu έβαλε τρίποντο για την Darüssafaka που έβαλε αντίδραση.

Η τουρκική ομάδα κατέβασε τη διαφορά στους πέντε πόντους, 70-65, δύο λεπτά πριν τη λήξη, αλλά ο Jean-Marc Mwema πέτυχε επτά πόντους και κλείδωσε τη νίκη των Βέλγων.

Οι γηπεδούχοι ήταν το εντυπωσιακό 76.5% από τη γραμμή του τριπόντου, με τον Loic Schwartz να σημειώνει 14 πόντους και τον Mwema να προσθέτει 12 με 5 ριμπάουντ. Οι Berk Demir και Grant Jerrett είχαν από 13 πόντους για την ηττημένη Darüssafaka.