20 Οκτωβρίου, 2020
09 Μαΐου, 2021
30/03/2021

Η Nymburk των ανατροπών παρέμεινε αήττητη - 5η εβδομάδα Play-Offs, η σύνοψη της Τρίτης

MIES (Eλβετία) - Η ERA Nymburk έκανε ακόμα μία νίκη με ανατροπή απέναντι στην Brose Bamberg κι έγινε η πρώτη ομάδα που φτάνει τις τρεις στον Όμιλο L.

Κατά τ’ άλλα, την Τρίτη, η Igokea εξέπληξε την Hereda San Pablo Burgos, η Casademont Zaragoza πέτυχε 100άρα κόντρα στην Dinamo Sassari και η Tofas Bursa έβαλε δύσκολα στην, επίσης τούρκικη, Pinar Karsiyaka.

Brose Bamberg 80-91 ERA Nymburk -- Όμιλος L

Η ERA Nymburk πραγματοποίησε μία εκπληκτική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο κι επέστρεψε από το -18 για να νικήσει την Brose Bamberg με 91-80 και τον Lukas Palyza να σημειώνει ρεκόρ καριέρας στο BCL με 26 πόντους.

Η τσεχική ομάδα, που είχε κάνει μία αντίστοιχη ανατροπή και στο προηγούμενο ματς με την Dinamo Sassari, όταν επέστρεψε από -14, διεύρυνε το αήττητό της για τον Όμιλο L, ενώ οι Γερμανοί υποχώρησαν στο 1-3.

Η δυναμική άμυνα της Bamberg στο ξεκίνημα περιόρισε την Nymburk, που έπαιζε χωρίς τον πόιντ γκαρντ Retin Obasohan, και η γερμανική ομάδα στηρίχθηκε στον ζεστό Chase Fieler για το 36-18 στα μισά της δεύτερης περιόδου.

Η Nymburk ήταν πίσω με 58-48 με 2:46 να απομένουν στην τρίτη περίοδο, όταν αποφάσισε να σφίξει τα λουριά στην άμυνα και να ξεκινήσει την προσπάθεια ανατροπής.

Ο Palyza, που σημείωσε 19 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο, πέτυχε τρίποντο για το 59-58 υπέρ των Τσέχων και ο Hayden Dalton προσέθσε ακόμη ένα τρίποντο για το 14-0 σερί της Nymburk.

Η Bamberg κατάφερε να αντιδράσει, αλλά όταν μείωσε σε 81-77, τρία λεπτά πριν το τέλος, οι Omar Prewitt και Palyza σκόραραν διαδοχικά λέι απ και η Nymburk κλείδωσε τη νίκη της.

Ο Palyza έφτασε στους 26 πόντους με 6/11 τρίποντα και ο Jerrick Harding μέτρησε 19 πόντους και 6 ασίστ, ενώ ο Fieler τέλειωσε με 19 πόντους από πλευράς ηττημένων.

Casademont Zaragoza 105-88 Dinamo Sassari -- Όμίλος L

Η Casademont Zaragoza ήταν ασταμάτητη στο ανοικτό γήπεδο για να επιστρέψει από το -11 και να νικήσει την Dinamo Sassari με 105-88 εντός έδρας, στην καλύτερη επιθετική της επίδοση για φέτος στο BCL.

Η ισπανική ομάδα έχει πια το πάνω χέρι στην ισοβαθμία με την Sassari, που μετρά τώρα τρεις ήττες σε ισάριθμα ματς για τα Play-Offs και η υπόθεση πρόκρισης στο Final 8 μοιάζει με βουνό.

Η Sassari ξεκίνησε πολύ καλά και βρέθηκε γρήγορα στο 31-20, αλλά η Zaragoza άλλαξε τα δεδομένα αμέσως μετά την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν την περίοδο με επί μέρους 17-4 και πέρασαν μπροστά με 37-35 έπειτα από λέι απ του Elias Harris, 6:44 πριν από την ανάπαυλα.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο υπόλοιπο του δεκαλέπτου και μέχρι την τρίτη περίοδο, όταν η Zaragoza πάτησε ξανά το γκάζι κι ένα τρίποντο του Nicolas Brussino στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου της έδωσε το πρώτο διψήφιο προβάδισμα με 80-69.

Η Zaragoza πέτυχε 24 πόντους στον αιφνιδιασμό και υποχρέωσε την Sassari σε 17 λάθη, από τα οποία πήρε 23 πόντους.

Ο Dylan Ennis ήταν ο πρώτος από τους έξι διψήφιους της Zaragoza με 18 πόντους και ο Elias Harris τον ακολούθησε με 17 πόντους και 4 ριμπάουντ. Οι Ethan Happ και Miro Bilan είχαν από 17 πόντους και 9 ριμπάουντ για τους ηττημένους.

Igokea 77-75 Hereda San Pablo Burgos -- Όμιλος J

Η Igokea έμεινε ζωντανή στην κούρσα για μία θέση στο Final 8 σταματώντας το σερί οκτώ νικών της Hereda San Pablo Burgos με το 77-75 επί της τροπαιούχου του BCL την Τρίτη.

Η εμφάνιση της ομάδας-πρωτάρας στο BCL γίνεται ακόμη πιο εντυπωσιακή, αν αναλογιστούμε ότι η Igokea ήταν τυπικά γηπεδούχος σε ένα ματς που διεξήχθη στην έδρα της Burgos, που θα χρησιμοποιηθεί και από τις δύο ομάδες αυτή την εβδομάδα λόγω της πανδημίας.

Η Burgos προηγήθηκε με 21-16 στα τέλης της πρώτης περιόδου, αλλά αυτό ήταν το μεγαλύτερο προβάδισμά της σε μία αναμέτρηση που περιλάμβανε 13 εναλλαγές στο προβάδισμα και καμία ομάδα δεν πήρε αβαντάζ άνω των έξι πόντων.

Οι δύο ομάδες αντάλλαξαν χτυπήματα μέχρι το τελευταίο δίλεπτο του αγώνα, όταν ο Jackie Carmichael πέτυχε γκολ-φάουλ κι έδωσε στην Igokea προβάδισμα με 73-67.

Η Burgos άρχισε να σκοράρει κόντρα στους Βόσνιους και ο Thad McFadden ευστόχησε σε δύσκολο τρίποντο, 10 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, και ισοφάρισε σε 75-75.

Ο Anthony Clemmons, με ψυχρό αίμα, πήγε προς το καλάθι της Burgos και έδωσε το αβαντάζ στην ομάδα του, 1 δευτερόλεπτο πριν από το φινάλε.

Η ισπανική ομάδα κάλεσε τάιμ-άουτ και επανέφερε την μπάλα για τον Jasiel Rivero κάτω από το καλάθι της Igokea. Ο Steven Gray έκανε φάουλ στον Κουβανό ψηλό στην προσπάθειά του για σουτ, αλλά ο Rivero αστόχησε και στις δύο βολές και η Igokea πανηγύρισε τη νίκη.

Ο Clemmons ξεχώρισε για την Igokea με 20 πόντους, ενώ ο Rivero τέλειωσε τον αγώνα με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ για τους ηττημένους.

Tofas Bursa 90-79 Pinar Karsiyaka -- Όμιλος I

Η Tofas Bursa πήρε την πρώτη της νίκη στα Play-Offs, με 90-79 κόντρα στην Pinar Karsiyaka, στη χειρότερη χρονική στιγμή για την άλλη τουρκική ομάδα, που κυνηγά πρόκριση μέσω του Ομίλου Ι.

Αν και δεν έχει μαθηματικές ελπίδες πρόκρισης στο Final 8, η Tofas έκανε το καλύτερο παιχνίδι της στα Play-Offs απέναντι στην Karsiyaka που δεν φάνηκε σαν να έχει τέτοια υποχρέωση νίκης.

Η Tofas σούταρε την μπάλα εξαιρετικά στο ξεκίνημα και προηγήθηκε γρήγορα με 18-8 στην πρώτη περίοδο, αλλά η Karsiyaka ισορρόπησε την κατάσταση και πέρασε μάλιστα μπροστά στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Με το σκορ ισόπαλο στο 52-52 και 4:32 να μένουν στην τρίτη περίοδο, ο Muhsin Yasar πέτυχε έμμεσο τρίποντο για σερί 8-0 της Tofas.

Η Karsiyaka σταμάτησε το σερί, αλλά η Tofas είχε πια πάρει το μομέντουμ για τα καλά, φτάνοντας ξανά σε διψήφιες διαφορές, τις οποίες κράτησε ως το φινάλε.

Η Tofas μοίρασε 23 ασίστ, βρήκε εύκολα σουτ και είχε 10/21 τρίποντα, ενώ ή Karsiyaka είχε 7/24.

Ο Tomislav Zubcic ξεχώρισε για τους γηπεδούχους με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 τάπα, ενώ ο DeVaughn Akoon-Purcell είχε 18 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 τάπα. Για τους ηττημένους, ο Raymar Morgan έφτασε κοντά σε double-double με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ.