![](/images.fiba.com/Graphic/D/F/B/8/HfyGb5M-aUuQKlLohOG-vg.png?v=20210430134158661)
Οι νέοι αρθρογράφοι του BCL: O Ish Wainright και η νοοτροπία του Baylor στην SIG Strasbourg
MIES (Ελβετία) - Εν όψει του Final 8 στο Νίζνι Νόβγκοροντ, οι αρθρογράφοι μας έχουν κάνει ένα βήμα πίσω κι έδωσαν το πληκτρολόγιο στους παίκτες. Αυτός που ακολουθεί είναι ο Ishmail Wainright της SIG Strasbourg.
2021 National Champions 😤 #SicEm
— Ishmail C. Wainright 😁 (@Wainright24) April 6, 2021
Sic 'em! Που σημαίνει, “να επιτεθείς." Ορίστε, χρησιμοποιημένο σε μία πρόταση: “Είμαστε οι Baylor Bears, και οι Bears επιτίθενται σε όποιον βρεθεί στο δρόμο τους."
Για μένα προσωπικά, το Sic 'em σημαίνει κάτι πολύ ξεχωριστό. Αυτές οι δύο λέξεις είναι που ενώνουν όλους τους απόφοιτους του Baylor - μπορεί να είσαι σε οποιοδήποτε μέρος του κόσμου, να δεις κάτι σχεδικό με το Baylor και να φωνάξεις: "Sic 'em Bears!" Η απάντηση είναι επίσης "Sic 'em Bears!" και boom! Ορίστε η σύνδεση.
Οπουδήποτε στον κόσμο. Το ξέρβ, γιατί μου συνέβη την πρώτη χρονιά που έπαιζα στην Γερμανία, με τους Falcons στην 2. Bundesliga ProA.
😤 @Wainright24 came up big (18PTS & 7REB) for @SIGStrasbourg in their w in 🇬🇷! #BasketballCL pic.twitter.com/Ls1xr9ghXC
— Basketball Champions League (@BasketballCL) December 23, 2020
Ίσως για κάποιους από εσάς να είναι δύσκολο να καταλάβετε γιατί κάποιοι από εμάς τους Αμερικανούς είμαστε τόσο δεμένοι με τα κολέγιά μας. Οkay, δεν μπορώ να μιλήσω για όλους, αλλά ξέρω ότι εμείς στο Baylor νιώθουμε μεγάλο δέσιμο. Για κάποιους από εμάς, το Baylor είναι το δεύτερο σπίτι μας. Ο κόουτς Scott Drew και το staff του μάς έκαναν να νιώθουμε σαν οικογένεια από την πρώτη μέρα. Έχω εισπράξει τόση πολλή αγάπη στην οικογένεια του Baylor και ξέρω πως δεν είμαι ο μόνος. Παρακολουθώ ακόμη όλες τις δραστηριότητες του και μιλάω με τους συμμαθητές μου.
Όταν λοιπόν είδα τη φετινή ομάδα μπάσκετ να πηγαίνει μέχρι τέλους και να κερδίζει το πρωτάθλημα, ένιωσα ότι το ήξερα πως θα συμβεί. Είπα στην ομάδα ότι αυτό θα γίνει. Το είχαμε και πριν από δύο χρόνια, όταν έφτασαν μέχρι τον δεύτερο γύρο της τελικής φάσης. Είμαι πολύ περήφανος γι’ αυτά τα παιδιά που τα κατάφεραν.
The 2020-2021 𝗡𝗔𝗧𝗜𝗢𝗡𝗔𝗟 𝗖𝗛𝗔𝗠𝗣𝗜𝗢𝗡𝗦 🏆#SicEm | #TimeIsNow 🏀 pic.twitter.com/8hIn5suCjx
— Baylor Basketball (@BaylorMBB) April 6, 2021
Τώρα είναι η σειρά μας, στην SIG Strasbourg, να κερδίσουμε ένα μεγάλο τουρνουά, αλλά δεν χρειάζεται να περάσω τη νοοτροπία του Sic ‘em στον Bonzie, στον DeAndre, στον Brandon, στον Leo, στον Ike, στον Jaromir, στον Jean-Baptiste, στουν Yannis και στους υπόλοιπους. Το Sic 'em υπάρχει ήδη στο μυαλό τους.
Με ομαδική προσπάθεια και σωστή νοοτροπία, θα παλέψουμε σκληρά μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.
Στο τέλος του δρόμου, ας νικήσει η καλύτερη ομάδα!
Ish Wainright