Γεμάτη αστέρια η καλύτερη 5άδα της 5ης αγωνιστικής

MIES (Basketball Champions League) - Wow, τί αγωνιστική και αυτή στο Basketball Champions League! Όπως πάντα, δεν έλειπαν το "δράμα" και οι εντυπωσιακές εμφανίσεις.

Ποιοι ήταν όμως οι παίκτες που ξεχώρισαν; Πάντα είναι μία δύσκολη αποστολή, αφού και σε αυτή την αγωνιστική έλαμψαν αρκετοί παίκτες. Δείτε λοιπόν ποια είναι η 5άδα της αγωνιστικής.

Zack Wright, Γκαρντ

Ο Wright ήταν το απόλυτο αστέρι από τους αγώνες της Τρίτης και χωρίς αμφιβολία ήταν ένας από τους κορυφαίους ολόκληρης της αγωνιστικής.

Ο 32χρονος γκαρντ απογειώθηκε και είχε 26 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ έδωσε και το νικητήριο καλάθι στη Strasbourg για το 80-78 απέναντι στην ΑΕΚ.

Αξίζει να σημειωθεί πως τα κατάφερε έχοντας 10/15 προσπάθειες εντός πεδιάς.

D.J. Kennedy, Γκαρντ

Το να πετυχαίνει κανείς 30 πόντους, έχοντας και 13 ριμπάουντ συνιστά από μόνο του μία εντυπωσιακή εμφάνιση. Όταν αυτό συμβαίνει, όμως, με τον παίκτη να προέρχεται από τον πάγκο και να μετρά 9/14 σουτ, αλλά και 3 κλεψίματα, το κατόρθωμα γίνεται πιο εντυπωσιακό.

Αυτό ακριβώς είναι που έκανε ο David "D.J." Kennedy σε αυτή την αγωνιστική, σταματώντας στο +35 στο σύστημα αξιολόγησης και πρωταγωνίστησε στη νίκη της Pinar Karsiyaka με 96-91 επί της UCAM Murcia ύστερα από παράταση.

Glen Rice, Φόργουορντ

Ο Glen Rice Jr οδήγησε την Unet Holon στην πρώτη φετινή νίκη της με 81-75 επί της Enisey Krasnoyarsk.

Ο 26χρονος μέτρησε 28 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο, ενώ την περισσότερη δουλειά την έκανε στο πρώτο ημίχρονο που πέτυχε 20 πόντους. Η ομάδα του ελπίζει πως θα έχει κι άλλες τέτοιες εμφανίσεις, ώστε να ξεκολλήσει από τον πάτο της βαθμολογίας του ομίλου A.

Amara Sy, Φόργουορντ

Η ηλικία δεν είναι τίποτα περισσότερο από ένας απλός αριθμός για τον Amara Sy που απέδειξε για άλλη μία χρονιά πως μπορεί να δώσει πολλά.

Ο 36χρονος είχε 8/12 σουτ και τέλειωσε το ματς με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ και η AS Monaco έδωσε συνέχεια στο αήττητο ξεκίνημά της μετρώντας 5-0, μετά τη νίκη με 88-73 επί της EWE Baskets Oldenburg.

LaRon Dendy, Σέντερ

Ο LaRon Dendy εξασφάλισε μία θέση στην καλύτερη 5άδα της αγωνιστικής, αφού βοήθησε την Juventus Utena στη δραματική νίκη επί της Dinamo Sassari με 90-85.

Ευστόχησε στο clutch τρίποντο που έστειλε το ματς στην παράταση, ενώ είχε συνολικά 50% και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 22 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο σε 30 λεπτά συμμετοχής.