19 Σεπτεμβρίου, 2017
06 Μαΐου, 2018
25/10/2017

Η Strasbourg άντεξε στο θρίλερ με την Estudiantes

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Basketball Champions League) - Η Strasbourg κατάφερε να αντέξει απέναντι στην Estudiantes και να πάρει τη νίκη με 77-74 για τον όμιλο C το βράδυ της Τρίτης.

Μπορεί να προηγήθηκε ακόμη και με 24 πόντους και να έδειξε πως ελέγχει άνετα τον αγώνα στο πρώτο κομμάτι του, αλλά η Strasbourg χρειάστηκε να δει με ανακούφιση το τρίποντο του Omar Cook να καταλήγει εκτός στόχου στα τελευταία δευτερόλεπτα, για να πανηγυρίσει τη νίκη και να γκρεμίσει τις ελπίδες της Estudiantes για μία μεγάλη ανατροπή.

Ο Michael Dixon ήταν ο πρωταγωνιστής της Strasbourg με 13 πόντους, 10 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Miro Bilan με 16 πόντους και τον ακολούθησε ο Logan με 15.

Ο Omar Cook είχε 14 πόντους και ηγήθηκε της προσπάθειας επιστροφής για την Estudiantes, την ώρα που και ο Nik Caner-Medley προσέθεσε άλλους 14, παρά το γεγονός πως είχε 4/13 προσπάθειες.

Η Strasbourg ξεκίνησε το παιχνίδι με επί μέρους σκορ 16-2 και πήρε τον έλεγχο, κυριαρχώντας σε όλα τα κομμάτια του αγώνα.

Ο Louis Labeyrie έδωσε το ρυθμό στο ξεκίνημα, αφού είχε 10 πόντους και 5 ριμπάουντ στο πρώτο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 25-7.

Η Strasbourg συνέχισε και στη δεύτερη περίοδο από εκεί που σταμάτησε, ολοκληρώνοντας το πρώτο ημίχρονο με το ευρύ 45-26 και μετρώντας 63% στις προσπάθειές της.

Το δεύτερο μέρος πάντως ήταν μία διαφορετική ιστορία. Η Estudiantes αφυπνίστηκε μετά την ανάπαυλα και ξεκίνησε την τρίτη περίοδο με επί μέρους 10-2 μειώνοντας τη διαφορά σε μονοψήφια νούμερα έπειτα από δύο τρίποντα του Omar Cook, ο οποίος σημείωσε 8 πόντους στη συγκεκριμένη περίοδο.

Η ισπανική ομάδα συνέχισε να εκτελεί και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Μπήκε σε αυτό με -11, αλλά ο Hakanson την κράτησε ζωντανή με τρίποντα και δημιουργία για τους συμπαίκτες του. Έτσι η διαφορά έπεσε στους τρεις, 64-61, έξι λεπτά πριν από τη λήξη.

Από εκείνο το σημείο και μετά, όμως, η Strasbourg είχε συνεχώς απαντήσεις σε ο, τι έκανε η Estudiantes. Η διαφορά ήταν στον πόντο σε αρκετές περιπτώσεις, αλλά οι Γάλλοι έμεναν ψύχραιμοι και έφτασαν στην επικράτηση.