19 Σεπτεμβρίου, 2017
06 Μαΐου, 2018
14/03/2018

Με ξέσπασμα στο τέλος η SIG Strasbourg απέκλεισε την Neptunas

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Basketball Champions League) - Η SIG Strasbourg έκανε μία μεγάλη αντεπίθεση, νίκησε την Neptunas Klaipeda και προκρίθηκε στα Προημιτελικά του Basketball Champions League.

Η ομάδα του Vincent Collet, που είχε χάσει με 5 πόντους στο πρώτο ματς στη Λιθουανία, βρέθηκε πίσω με συνολική διαφορά 20 πόντων, αλλά αντέδρασε, πάλεψε κι έστειλε το ματς στην παράταση, για να προκριθεί τελικά με σκορ 88-78.

Οι γηπεδούχοι έτρεξαν επί μέρους 24-13 έναντι της Neptunas στην τελευταία περίοδο. Στο τρελό φινάλε της κανονικής διάρκειας, η Strasbourg δεν κατάφερε να βρει ένα σουτ στην τελευταία κατοχή κι έκανε λάθος, ενώ απέμεναν 10 δευτερόλεπτα για την Neptunas..

Oι Λιθουανοί, για τους οποίους οι Simas Galdikas, Edgaras Zelionis και Laimonas Kisielius αποβλήθηκαν με φάουλ, έκαναν την επαναφορά προς τον Renaldas Seibutis με τον ίδιο όμος να επιχειρεί άστοχο τρίποντο.

Στην παράταση, Damien Inglis (17 πόντοι), Dee Bost (15 πόντοι), David Logan και Darion Atkins πρωταγωνίστησαν σε μεγάλες φάσεις στην επίθεση και ο Atkins βοήθησε και αμυντικά για να δώσει τελικά τη νίκη στην Strasbourg.

O Zelionis πέτυχε και τους 17 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο για την Neptunas.